Miasto

„Narodowa kwarantanna” rozpoczęta. Rząd wprowadził ograniczenia w przemieszczaniu się


Były apele, prośby i tłumaczenia. Nie pomogło. Pomimo zagrożenia związanego z koronawirusem i wprowadzonego stanu epidemii wiele osób bagatelizowało sytuację. Rząd postanowił wprowadzić kolejne restrykcje, żeby zatrzymać Polaków w domach. Jakie?

Reklama

Od środy, 25 marca, w całej Polsce będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu. Dozwolone będą jedynie wyjścia do sklepu, apteki i do pracy. Działania te mają zapobiec w dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Co się jeszcze zmieni?

- Będą to ograniczenia, które dotyczą każdego z nas – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. – Wszystkie sprawy, poza najbardziej niezbędnymi jak wyjście do sklepu, do apteki, wyprowadzenie psa na spacer, odłóżmy na później. Obecna sytuacja wymaga od nas dziś dużej dyscypliny, wspólnie jesteśmy w stanie wyhamować przyrost zakażeń – zaznaczył premier i dodał: - Podejmujemy tę decyzję, aby kupić sobie czas i przygotować się.

Wszystkie dotychczasowe ograniczenia związane z ograniczeniem pracy galerii handlowych, działalności lokali gastronomicznych i rozrywkowych nadal obowiązują. - Jeśli nie ograniczymy kontaktów do maksimum, nie ograniczymy liczby chorych – podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski, po czym obwieścił wprowadzenie zakazu wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami. - Jeżeli nie ograniczymy zgromadzeń do zera, wyjść z domu praktycznie do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć. Wiem, że to jest trudny czas, ale myślę, że tyle jesteśmy w stanie zrobić. Bardzo proszę, zostańmy w domu – zaapelował minister. Istnieją jednak pewne wyjątkki, ponieważ zapowiedziano, że pomoc najbliższym i związane z tym przemieszczanie się, będzie dozwolone. Co istotne, od teraz więcej niż 2 osoby nie będą się mogły razem przemieszczać.

Minister Szumowski zaznaczył też, że policja będzie monitorowała sytuację w gminach. - Do tej pory służby skontrolowały 90 tys. osób pozostających w kwarantannie. Wiemy, że ścisłe przestrzeganie reguł kwarantanny jest ansolutnie konieczne - dodał premier Morawiecki. - Poprosiłem wojsko o uczestnictwo w działaniach weryfikujących - dodał. Wspomniał także o elektronicznym rozwiązaniu pozwalającym monitorować osoby objęte kwarantanną. To aplikacja „Kwarantanna domowa”, która dostępna jest do pobrania na telefony w sklepach Google Play oraz App Store.

Minister Szumowski zapowiedział, że wprowadzane dziś obostrzenia będą obowiązywały do 11 kwietnia. Jak długo rzeczywiście potrwa „narodowa kwarantanna” i czy do 11 kwietnia Polska upora się z koronawirusem? Tego jeszcze nie wiadomo.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (4 replies).

Leszek Starszy Avatar
Leszek Starszy odpowiedział w temacie: #190080 2020/03/25 09:37
Niewiarygodne. Przecież Ci starzy ludzie już nie powinni żyć!!!
Jeżdżą tramwajami, chodzą na spacery, narażają nas wszystkich!!!
I pewnie jeszcze rąk nie myją!!!
Jak z tym wszystkim żyć!!!
Prezydencie!!! Premierze!!! Jarku!!!
Ratujcie nas!!!
Passphrase Avatar
Passphrase odpowiedział w temacie: #190079 2020/03/25 09:09
W dupie to ludzie mają, nie zdążyłem zrobić zdjęcia, ale około 7:00 , tramwaj linii 7 złapany przeze mnie w Łagiewnikach, 4 emeryci na fotelach 2+2 w przeciwna strone urządzają pogawendke. Po co naród ma sobie włosy z dupy wyrywać skoro nie brakuje osób które nie przywiązują żadnej wagi do tego co się dzieje dookoła. To my stracimy prace i dochody jak nam pozamykają firmy na miesiąc czy więcej, nie oni. Oni myślą że im ZUS będzie do smierci płacił, oby sie zdziwili.
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #190077 2020/03/25 05:31
poczta ... pozamykała punkty z powodu wirusa i spędza ludzi z całego miasta na miarki...tworząc skupiska i kolejki...
Leszek Starszy Avatar
Leszek Starszy odpowiedział w temacie: #190067 2020/03/24 16:47
Były apele, prośby i groźby... Nie pomogło...

A ja się pytam. Co z... windami?
Bo problem niewątpliwie jest. Na tabliczkach znamionowych wind można znaleźć informacje typu: max. 6 osób, max.8 osób, itp.
No i dochodzi jeszcze dezynfekcja po każdym przejeździe,... albo 3-godzinna kwarantanna.

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.