Miasto

Katowicka się zazieleni. Drzewa urosną w donicach


Przebudowa ulicy Katowickiej dobiegła końca. To jednak nie koniec zmian. Na wiosnę ulica się zazieleni. Rozpoczęto już przygotowania do nowych zasadzeń.

Reklama

Ulica Katowicka została dopuszczona do ruchu samochodów w Sylwestra. Tramwaje zaczęły kursować na niej kilka miesięcy wcześniej, bo we wrześniu. Choć przebudowa trwała bardzo długo, to jej efekty nie zachwycają. Co prawda na drodze nie ma już dziur, tramwaje nie muszą czekać na przejazd na mijance, torowisko zostało bardziej wytłumione, a ulica jest lepiej oświetlona, ale całość jest szara, nudna i ponura.

Wkrótce ma się to zmienić, bo na Katowickiej pojawi się zieleń. W projekcie zaplanowano ustawienie osiemnastu donic na odcinku od placu Sikorskiego do skrzyżowania z ul. Matejki. Początkowo miały mieć wymiary 80x80x80 cm, lecz po konsultacjach z zielenią zdecydowano się na większe, aby możliwe było zasadzenie w nich drzew.

Pierwsze z nich już się pojawiły na swoim miejscu. Ulokowano je na placyku przy skrzyżowaniu z ul. Korfantego. Kolejne będą stawiane po przeciwnej stronie jezdni, pomiędzy zatokami parkingowymi.

Żeby uczynić Katowicką bardziej zieloną, jeszcze w trakcie prac budowlanych na ulicy zdecydowano się na przebudowę schodów przy Elektroniku, gdzie wygospodarowano miejsce na rabaty roślinne. Utworzone kwatery wypełniono już ziemią i czekają na nasadzenia.

Zieleń pojawi się na Katowickiej prawdopodobnie dopiero na wiosnę. - Kiedy warunki pogodowe pozwolą, w donicach rozmieszczonych na ulicy, zostaną zasadzone drzewa - informuje Paweł Wittich, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Dookoła pni planuje się umieszczenie mniejszych roślin, żeby całość była jak najbardziej zielona. Miejmy nadzieję, że rozbije to panującą na tej ulicy wszechobecną szarość.

Katowicką w najbliższym czasie czekają kolejne zmiany. Po przebudowie drogi i torowiska oraz zazielenieniu przyszedł czas na remonty budynków. Bytomskie Mieszkania ogłosiły właśnie przetarg na termomodernizacje pięciu kamienic przy Katowickiej, a także kolejnych pięciu przy ul. Korfantego i Matejki znajdujących się w sąsiedztwie Katowickiej. Jeśli na remonty zdecydują się jeszcze tamtejsze wspólnoty, to w ciągu najbliższych lat ulica może zmienić się nie do poznania!

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (17 replies).

MephiR Avatar
MephiR odpowiedział w temacie: #189448 2020/02/13 14:06
Te na Rynku przeżyły 20 lat, a teoretycznie miały tam rosnąć tylko 10. I gdyby w porę je przesadzono, to żyłyby dalej, zdobiąc na przykład jakiś park lub skwer. Jeżeli miasto będzie dbać o zieleń na Katowickiej, to podobna sytuacja nie powinna się już wydarzyć.
georg11 Avatar
georg11 odpowiedział w temacie: #189423 2020/02/11 23:25
Za to te w donicach przeżyją dłużej niż te na Rynku które też były w donicach.
eldonato Avatar
eldonato odpowiedział w temacie: #189402 2020/02/11 00:37
Drzewa w miastach są niezbędne ale świadomość społeczna o ich znaczeniu jest, niestety, znikoma. Donice mogą je uchronić od tego co się stało z zielenią na Mickiewicza - skończyła pod psimi klockami i oponami aut sebastianów, którzy muszą zaparkować auta przy drzwiach, bo gdyby postawili je dalej to przechodząc przepociliby swoje nowiutkie bawełniane dresy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
MephiR Avatar
MephiR odpowiedział w temacie: #189359 2020/02/08 19:28

71hanysek napisał: Mam wrażenie że ktoś próbuje mieszkańcom Katowickiej tymi doniczkami wytrzeć z pamięci lata armagedonu związanego z niechlujnym remontem.


Pomysłodawca tych donic musiał mieć szczególną zdolność przewidywania, skoro umieścił je w projekcie zanim jeszcze inwestycja w ogóle się rozpoczęła. Może miał jakąś kryształową kulę, która mu powiedziała, że prace budowlane tak się opóźnią?
foxbat Avatar
foxbat odpowiedział w temacie: #189355 2020/02/08 14:33

Rafał napisał: Będzie kompost dla korzeni , jak znalazł żeby drzewa nie skończyły jak te na rynku.
Rynek jest teraz taki pusty że aż serce pęka.
Nawet te kikuty w areszcie były ożywcze ale teraz rynek bytomski jest taki jak miasto...opustoszały.

Tworzywa sztuczne chyba średnio nadają się na kompost (jeżeli już to drzewa musiałyby być z polistyrenu).

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.