Miasto

Bytom miastem nie dla młodych?


Fundacja Schumana opublikowała „Ranking Europolis. Miasta dla młodych”, w którym zbadano atrakcyjność 66 polskich miast dla ich najmłodszych mieszkańców. To kolejne zestawienie, w którym nasze miasto nie wypadło korzystnie…

Reklama

Ranking polskich miast „Europolis” przeprowadzany jest od pięciu lat. W 2018 roku, w klasyfikacji miast obywatelskich Bytom uplasował się na 60. pozycji, a w zestawieniu miast bezpiecznych i otwartych w 2017 roku - na 62. miejscu. W tym roku było jeszcze gorzej, a Bytom znalazł się na szarym końcu miast dla młodych.

Gdzie jest najlepiej?

Okazuje się, że najbardziej optymalnym dla młodych ludzi miejscem w Polsce jest stolica kraju. Warszawa bowiem w omawianym zestawieniu zajęła pierwsze miejsce. O zwycięstwie przesądziła jej silna gospodarka, wysokie zarobki i niski odsetek młodych bezrobotnych. Co ciekawe, drugie miejsce na podium przypadło Rzeszowowi, który doceniony został za wysokiej jakości edukację, a trzecia lokata powędrowała do Katowic. Stolicę województwa śląskiego doceniono w kategorii zdrowie i opieka, a miasto to zdobyło prawie 80 punktów na 100 możliwych. Jak wyjaśniają przedstawiciele Fundacji Schumana, Katowice dysponują drugimi największymi w kraju kadrami lekarskimi (100 lekarzy na 10 tysięcy mieszkańców).

W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze: Gdańsk (4. miejsce), Kraków (5. miejsce), Wrocław (6. miejsce), Opole (7. miejsce), Poznań (8. miejsce), Sopot (9. miejsce) i Łódź (10. miejsce).

Bytom jak zwykle zdobył kiepskie noty

W kategorii miast dla młodych Bytom zajął niechlubne, bo ostatnie miejsce. Wyprzedziły go m.in.: Tychy (50), Jaworzno (51), Rybnik (52), Piekary Śląskie (54), Dąbrowa Górnicza (57), Świętochłowice (60), Ruda Śląska (63) czy Mysłowice (65).

Czytaj więcej!

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (7 replies).

georg11 Avatar
georg11 odpowiedział w temacie: #187589 2019/11/22 19:17

sławoj sławonowicz napisał: Skoro od lat zatrudnia się w Bytomiu i okolicy emerytowanych górników to nie ma się co dziwić, źe tu młodzi dla siebie miejsca nie widzą.

Ha ha ha
bytomka1 Avatar
bytomka1 odpowiedział w temacie: #187586 2019/11/22 17:14
Święta prawda nawet w dobie niby rynku pracownika to jeśl masz do emerytury 5 czy 10 lat to twoje szanse na znalezienie pracy bez protekcji to graniczy z cudem
Bogin Avatar
Bogin odpowiedział w temacie: #187585 2019/11/22 15:53

Passphrase napisał: W tych czasach zatrudnia się każdego kto chce pracować. Są obszary i pewne gałęzie gdzie pracodawca woli zatrudnić osobę starszą, bardziej odpowiedzialną, która nie zawiedzie i nie zadzwoni ktoregos dnia przed pracą poinformowac ze juz nie przyjdzie do roboty bo mu sie nie chce.

Tak zwane "kłamstwo medialne". W rzeczywistości osób starszych, z wieloletnią praktyką i doświadczeniem nie chcą nawet w marketach. Sytuacja zmienia się dopiero w chwili otrzymania świadczenia emerytalnego.
eldonato Avatar
eldonato odpowiedział w temacie: #187584 2019/11/22 15:43
Wiadomo, że każdy pracodawca ma swoje preferencje ale im więcej wykształconej kadry tym lepiej. Jak studenci mają w perspektywie znalezienie pracy w mieście, w którym się kształcą to najczęściej osiedlają się w nim.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Passphrase Avatar
Passphrase odpowiedział w temacie: #187582 2019/11/22 14:35
W tych czasach zatrudnia się każdego kto chce pracować. Są obszary i pewne gałęzie gdzie pracodawca woli zatrudnić osobę starszą, bardziej odpowiedzialną, która nie zawiedzie i nie zadzwoni ktoregos dnia przed pracą poinformowac ze juz nie przyjdzie do roboty bo mu sie nie chce.

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.