Miasto

Bytom do poprawki, czyli miasto oczami mieszkańców


Dziurawe chodniki, zniszczona nawierzchnia najbardziej reprezentacyjnego placu w mieście i brak ławek - to problemy, które dostrzegli w Bytomiu uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides .

Reklama

Dobiegł końca projekt „TU mieszkam, TU działam. Aktywizacja obywatelska młodzieży oraz osób z niepełnosprawnościami z terenu województwa śląskiego” dofinansowanego ze środków budżetu Samorządu Województwa Śląskiego. W jego ramach eksperci ze Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides przeprowadzili warsztaty z najmłodszymi mieszkańcami Śląska oraz osobami z niepełnosprawnością, a także seniorami po 80. roku życia pochodzącymi m.in. z Bytomia, Katowic, Zabrza, Strumienia czy Piekar Śląskich. Ponad setka uczestników zdobyła wiedzę teoretyczną oraz praktyczną w zakresie aktywności społecznej i wpływania na swoją okolicę oraz funkcjonowania samorządu lokalnego. Zajęcia odbywały się także w terenie, a ich uczestnicy diagnozowali problemy i sugerowali zmiany.

- Dla mnie najistotniejsze w tym projekcie jest to, że pokazujemy młodym osobom, że ich głos jest ważny i że mogą wpływać na swoje najbliższe otoczenie - podwórko, osiedle, dzielnicę. Było to niezwykle interesujące móc zobaczyć otaczający świat oczami najmłodszych – mówi Iwona Nowak, wiceprezeska Stowarzyszenia Bona Fides. - Podczas naszych spacerów często zwracali oni uwagę na rzeczy, które nam dorosłym mogłyby zupełnie nie przyjść do głowy. Mam nadzieję, że władze docenią zaangażowanie młodych mieszkańców i zajmą się choć niektórymi zaproponowanymi przez nas miejscami – dodaje.

Zorganizowano także spacery badawcze, podczas których identyfikowano problemy lokalnej społeczności i proponowano konkretne rozwiązania. Przeprowadzono też fotosondaż, dokumentując w formie zdjęć miejsca atrakcyjne i te wymagające jakieś naprawy czy zmiany.

Czytaj dalej!

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (2 replies).

Leszek Starszy Avatar
Leszek Starszy odpowiedział w temacie: #187281 2019/11/06 13:49
Mam taki pomysł, by remont ul. Dworcowej oraz ul. Piastów Byt. dopisać do projektu budowy "Centrum Przesiadkowego", a remont ul. Józefczaka do projektu budowy "Becetki"...
Bogin Avatar
Bogin odpowiedział w temacie: #187269 2019/11/05 19:40
To bardzo dobrze, że wreszcie ktoś zapłacił żeby zdobyć takie bezcenne informacje.

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.