Miasto

Rekultywacja doliny Bytomki zakończona. Pośrodku niczego powstały 4 boiska


Rewitalizacja doliny Bytomki zakończona! Na poprzemysłowych terenach powstały cztery gigantyczne boiska piłkarskie. Czy i w jaki sposób miasto wykorzysta ten potencjał? Czas pokaże.

Reklama

Boiska prezentują się znakomicie, ale nie można oprzeć się wrażeniu, że to przejaw megalomanii. Po co miastu aż cztery tak duże obiekty zlokalizowane w jednym miejscu? Nie wyjaśniono. Szkoda też, że otacza je księżycowy krajobraz, a teren ten znajduje się stosunkowo daleko od osiedli mieszkalnych. Dotarcie tutaj dla rodzin z dziećmi (nieposiadających samochodu) nie należy do najprostszych, a upały panujące podczas tegorocznego lata nie sprzyjały rozwojowi roślinności, czego efekty możemy obserwować spacerując wokół zrekultywowanego terenu. Obszar posiada olbrzymi potencjał, ale należy go odpowiednio wyeksponować. Idealnie nadaje się do organizacji obozów sportowych przez szkółki piłkarskie lub kluby.

Rekultywacja dotyczy blisko 30 hektarów położonych w pobliżu rzeki Bytomki, a więc zdegradowanych terenów poprzemysłowych leżących pomiędzy Kolonią Zgorzelec, stadionem w Szombierkach, polem golfowym i pozostałościami dawnej huty Zygmunt. Umowa dotycząca rewitalizacji tego obszaru opiewała na ponad 24 mln zł, z czego aż 85 proc. pokryło dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. 17 sierpnia 2017 roku została podpisana przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu z firmą AGC Bytom, która wygrała przetarg i zajęła się inwestycją realizowaną w dolinie Bytomki. Teren ten od północy wyznacza wspomniana rzeka, od południa - ul. Ostatnia i ul. Szyby Rycerskie, od zachodu - ul. Frycza-Modrzewskiego, a od wschodu - ul. Łagiewnicka.

Od czasu podpisania umowy minęły dwa lata. Co się zmieniło? W dolinie Bytomki powstały obiekty sportowe - ogólnodostępne boiska pokryte trawą i cztery pięciostanowiskowe siłownie plenerowe, ścieżki rowerowe (w tym sześciokilometrowa ścieżka rowerowa dla miłośników rowerów górskich) i piesze z małą architekturą. Uporządkowano też istniejącą roślinność i zasadzono nową. Przed boiskami, od strony ul. Ostatniej, zbudowano się olbrzymi parking, który pomieści ok. 50 samochodów i 10 autobusów.

Prace ruszyły pod koniec 2017 roku, a niedawno dobiegły końca. - Inwestycja dotycząca rekultywacji obszarów poprzemysłowych w pobliżu rzeki Bytomki została już zakończona – w tej chwili trwają procedury mające na celu powierzenie zarządzania terenem Ośrodkowi Sportu i Rekreacji oraz Miejskiemu Zarządowi Zieleni i Gospodarki Komunalnej – wyjaśnia Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik prasowy bytomskiego magistratu.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (29 replies).

KaKa_88 Avatar
KaKa_88 odpowiedział w temacie: #187612 2019/11/23 17:37
A nie jest tak że miasto może prowadzić działalność?chodzi.o.wynajmowanie agencji zewnętrznych i innych podmiotów które z miejskich obiektów mogłyby czerpać korzyści? Np Pani Kowalska prowadząca działalność szkółki piłkarskiej na boiskach nie,ale miasto pod swoje eventy nawet biletowane tak? Ktoś może to zweryfikować?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
MephiR Avatar
MephiR odpowiedział w temacie: #187611 2019/11/23 17:28

vanstypeks napisał: Na jednym ze spotkań z mieszkańcami prezydent mówił, że projekt z którego otrzymano dofinansowanie zabrania komercyjnego wykorzystania tych boisk. Czyli nie można ich odpłatnie wynajmować na różne eventy. A z drugiej strony koszt rocznego utrzymania obiektów szacują na 3mln zł (obsługa, trawa, media itp).


Większość projektów dofinansowanych ze środków zewnętrznych za czasów Bartyli było napisanych w taki sposób, że wszelka działalność komercyjna była nie dozwolona. W efekcie zrobiono takie kwiatki, że np. w Warsztatach Naprawczych GKW na Brzezińskiej miały być m.in. kawiarnia i hostel, ale przez 5 lat od ukończenia inwestycji nie można by tam świadczyć żadnych odpłatnych usług :P
vanstypeks Avatar
vanstypeks odpowiedział w temacie: #187541 2019/11/21 09:39
Na jednym ze spotkań z mieszkańcami prezydent mówił, że projekt z którego otrzymano dofinansowanie zabrania komercyjnego wykorzystania tych boisk. Czyli nie można ich odpłatnie wynajmować na różne eventy. A z drugiej strony koszt rocznego utrzymania obiektów szacują na 3mln zł (obsługa, trawa, media itp).
Bogin Avatar
Bogin odpowiedział w temacie: #187540 2019/11/21 09:28
Przecież to tylko świadczyłoby na Jego niekorzyść, bo to "On" przez brak należytego nadzoru i dbałości dopuścił do degradacji obiektu, a tym samym zmarnowania pieniędzy.
Myślisz, że:

Ludzie nie są tacy głupi jak myślicie.
Są znacznie głupsi.
T. Lis

Passphrase Avatar
Passphrase odpowiedział w temacie: #187538 2019/11/21 08:12
Nie wiem jak reszta, ale ja odnoszę wrażenie ze obecnej władzy niekoniecznie zależy na tym żeby ludzie dowiedzieli się o istnieniu tego obiektu. A za 3 lata, w kolejnej kampanii korycianej będą tam robić briefingi i pokazywac jak został zniszczony obiekt w który zainwestowano sporo środków. Wołosz to wytrawny polityk o korzeniach z epoki słusznie minionej. Nie oprze się możliwości wykorzystania takie okazji.

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.