Miasto

Rekultywacja doliny Bytomki zakończona. Pośrodku niczego powstały 4 boiska


Rewitalizacja doliny Bytomki zakończona! Na poprzemysłowych terenach powstały cztery gigantyczne boiska piłkarskie. Czy i w jaki sposób miasto wykorzysta ten potencjał? Czas pokaże.

Reklama

Boiska prezentują się znakomicie, ale nie można oprzeć się wrażeniu, że to przejaw megalomanii. Po co miastu aż cztery tak duże obiekty zlokalizowane w jednym miejscu? Nie wyjaśniono. Szkoda też, że otacza je księżycowy krajobraz, a teren ten znajduje się stosunkowo daleko od osiedli mieszkalnych. Dotarcie tutaj dla rodzin z dziećmi (nieposiadających samochodu) nie należy do najprostszych, a upały panujące podczas tegorocznego lata nie sprzyjały rozwojowi roślinności, czego efekty możemy obserwować spacerując wokół zrekultywowanego terenu. Obszar posiada olbrzymi potencjał, ale należy go odpowiednio wyeksponować. Idealnie nadaje się do organizacji obozów sportowych przez szkółki piłkarskie lub kluby.

Rekultywacja dotyczy blisko 30 hektarów położonych w pobliżu rzeki Bytomki, a więc zdegradowanych terenów poprzemysłowych leżących pomiędzy Kolonią Zgorzelec, stadionem w Szombierkach, polem golfowym i pozostałościami dawnej huty Zygmunt. Umowa dotycząca rewitalizacji tego obszaru opiewała na ponad 24 mln zł, z czego aż 85 proc. pokryło dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. 17 sierpnia 2017 roku została podpisana przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu z firmą AGC Bytom, która wygrała przetarg i zajęła się inwestycją realizowaną w dolinie Bytomki. Teren ten od północy wyznacza wspomniana rzeka, od południa - ul. Ostatnia i ul. Szyby Rycerskie, od zachodu - ul. Frycza-Modrzewskiego, a od wschodu - ul. Łagiewnicka.

Od czasu podpisania umowy minęły dwa lata. Co się zmieniło? W dolinie Bytomki powstały obiekty sportowe - ogólnodostępne boiska pokryte trawą i cztery pięciostanowiskowe siłownie plenerowe, ścieżki rowerowe (w tym sześciokilometrowa ścieżka rowerowa dla miłośników rowerów górskich) i piesze z małą architekturą. Uporządkowano też istniejącą roślinność i zasadzono nową. Przed boiskami, od strony ul. Ostatniej, zbudowano się olbrzymi parking, który pomieści ok. 50 samochodów i 10 autobusów.

Prace ruszyły pod koniec 2017 roku, a niedawno dobiegły końca. - Inwestycja dotycząca rekultywacji obszarów poprzemysłowych w pobliżu rzeki Bytomki została już zakończona – w tej chwili trwają procedury mające na celu powierzenie zarządzania terenem Ośrodkowi Sportu i Rekreacji oraz Miejskiemu Zarządowi Zieleni i Gospodarki Komunalnej – wyjaśnia Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik prasowy bytomskiego magistratu.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (27 replies).

vanstypeks Avatar
vanstypeks odpowiedział w temacie: #187541 2019/11/21 09:39
Na jednym ze spotkań z mieszkańcami prezydent mówił, że projekt z którego otrzymano dofinansowanie zabrania komercyjnego wykorzystania tych boisk. Czyli nie można ich odpłatnie wynajmować na różne eventy. A z drugiej strony koszt rocznego utrzymania obiektów szacują na 3mln zł (obsługa, trawa, media itp).
Bogin Avatar
Bogin odpowiedział w temacie: #187540 2019/11/21 09:28
Przecież to tylko świadczyłoby na Jego niekorzyść, bo to "On" przez brak należytego nadzoru i dbałości dopuścił do degradacji obiektu, a tym samym zmarnowania pieniędzy.
Myślisz, że:

Ludzie nie są tacy głupi jak myślicie.
Są znacznie głupsi.
T. Lis

Passphrase Avatar
Passphrase odpowiedział w temacie: #187538 2019/11/21 08:12
Nie wiem jak reszta, ale ja odnoszę wrażenie ze obecnej władzy niekoniecznie zależy na tym żeby ludzie dowiedzieli się o istnieniu tego obiektu. A za 3 lata, w kolejnej kampanii korycianej będą tam robić briefingi i pokazywac jak został zniszczony obiekt w który zainwestowano sporo środków. Wołosz to wytrawny polityk o korzeniach z epoki słusznie minionej. Nie oprze się możliwości wykorzystania takie okazji.
Naimad Avatar
Naimad odpowiedział w temacie: #187529 2019/11/20 22:31
Gdyby nie bytomski.pl to tak naprawdę nie wiedziałbym nic o tych boiskach. Co zresztą widać po znajomych, którzy nie mają bladego pojęcia o tym projekcie. Jadąc tam na zaznajomienie się z terenem miałem obawy ze znalezieniem wjazdu dla samochodu. Od strony Kolonii Zgorzelec jest widoczny, więc śmiało. Z jednej strony fajne jest to, że było mało ludzi. Z drugiej strony jeśli ma być jakaś korzyść ze ścieżek i boisk to ludzie muszą wiedzieć o istnieniu tego. No i może będzie mniej aktów wandalizmu jeśli będzie tam się kręcić więcej osób.
miras Avatar
miras odpowiedział w temacie: #187499 2019/11/19 23:02
Rowerem od strony Szombierek przez zrekultywowany staw przy zjeździe na kol. Zgorzelec od Modrzewskiego. Lub od strony Łagiewnickiej na wysokości starego wiaduktu, z asfaltowej drogi na zdjęciu odbijasz w prawo i cały czas prosto. Da się też od strony Młyńskiej tyle że tam jest trochę kręcenia.

Ogólny problem jest taki że nie ma normalnego dojścia od strony centrum a i dojście od Łagiewnickiej czy Młyńskiej nie nadaje się dla zwykłego spacerowicza bo jest tam syf i błoto. Teren za kilka lat kiedy bardziej się zazieleni może być naprawdę fajnym miejscem na spacery ale jest jeden podstawowy warunek - trzeba zrobić cywilizowne dojście do tego terenu od strony centrum.
Wygląda to mniej więcej jak z żabimi dołami gdzie zrobiono fajny teren na spacery ale dojście od strony centrum to dalej dziury, kałuże i błoto. Choć dojście do żabich dołów i tak jest nieporównanie lepsze niż do doliny bytomki.

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.