Miasto

Jest kasa na remonty dróg. Rząd da na modernizacje 6 ulic w Bytomiu


Bytomskie drogi doczekają się modernizacji! Miasto dzięki pieniądzom z Funduszu Dróg Samorządowych wyremontuje aż 6 arterii. Prace powinny ruszyć niebawem, bo lada dzień zostaną podpisane umowy z wykonawcami.

Reklama

Bytom wymaga gruntownej rewitalizacji. Do tej pory mówiło się wiele o kamienicach, zabytkowych obiektach czy kościołach. Jednakże równie ważna jest infrastruktura drogowa, a stan bytomskich dróg pozostawia wiele do życzenia.

- W 2015 kwota przeznaczona na drogi tzw. lokalne wynosiła 69 mln złotych, a na 2020 i lata kolejne w funduszu dla naszego województwa mamy już ponad 300 mln złotych. Dzięki temu w sposób skokowy powinna poprawić się jakość infrastruktury drogowej na drogach gminnych i powiatowych. Trzeba tu olbrzymiego zastrzyku pieniędzy, żebyśmy mogli jako mieszkańcu odczuć tę poprawę jakości. W województwie śląskim zostanie zmodernizowanych ponad 150 kilometrów dróg - podkreślił Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. - Wspieramy samorządy lokalne, aby pomóc im unowocześniać infrastrukturę drogową. Tak będzie również w Bytomiu, który przygotował bardzo dobrze wnioski o dofinansowanie i otrzymał wsparcie w wysokości prawie 7 mln zł - dodał wojewoda śląski.

Swoją szansę na poprawę stanu dróg otrzymało też nasze miasto, ponieważ dzięki wsparciu finansowemu uda się poprawić stan aż 6 dróg. Jak zaznaczył poseł Wojciech Szarama, przygotowano dobre wnioski, dzięki czemu uda się zmodernizować bytomskie ulice za 12 mln złotych, z czego aż 6 mln 884 tys. zł będzie pochodziło z dotacji zewnętrznej.

- Bardzo się cieszę, że te pieniądze trafią do Bytomia. Chcemy, żeby do każdej złotówki wydanej na inwestycje w mieście, kolejna została pozyskana ze środków zewnętrznych - mówił dziś Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. - Miasto jest bardzo rozległe, a w ostatnich latach inwestycji było jak na lekarstwo. Aplikujemy wszędzie gdzie się da, żeby pozyskiwać środki - dodał.

Niebawem 6 dróg przejdzie metamorfozę. Z Funduszu Dróg Samorządowych zmodernizowane zostaną ulice: Mochnackiego, Reptowska, Wojciechowskiego, Musialika, Świętej Elżbiety oraz Szyby Rycerskie. - Jeżeli chodzi o cztery z tych ulic, czyli ul. Musialika, Reptowską, Mochnackiego i Wojciechowskiego, jesteśmy na końcowym etapie przetargu, za chwile wyłonimy wykonawcę i niebawem podpiszemy umowy - informuje Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik prasowy UM w Bytomiu. Podobnie jest z ul. Musialika. Prawdopodobnie w tym tygodniu zostaną podpisane stosowne umowy. Natomiast jeżeli chodzi o ul. Św. Elżbiety i Szyby Rycerskie, to dopiero trzeba przeprowadzić przetarg.

Do najważniejszych inwestycji należy przebudowa ul. Wojciechowskiego w dzielnicy Stroszek oraz ul. Świętej Elżbiety. - To w zasadzie strefa przemysłowa. Przejeżdża tamtędy dużo ciężarówek, więc podłoże musi być solidne. To inwestycja rozłożona na dwa lata - dodaje wiceprezydent Bieda.

Co się zmieni? Przebudowa ul. Reptowskiej w Miechowicach obejmie remont odcinka drogi od ul. Wolnego do ul. Bławatkowej wraz z lewostronnym chodnikiem, zieleńcem oraz regulację urządzeń uzbrojenia podziemnego. Z kolei na Stroszku zmodernizowana zostanie ul. Wojciechowskiego. Tam też oprócz drogi oraz chodników, przebudowana zostanie też m.in. zatoka autobusowa, miejsca postojowe. Tymczasem na Bobrku remontu doczeka się ul. Świętej Elżbiety - odcinek drogi od ul. Konstytucji do ul. Worpie, a w Łagiewnikach transformację przejdzie ul. Szyby Rycerskie wraz z przebudową chodnika i regulacją urządzeń uzbrojenia podziemnego. W planie inwestycji ujęto też przebudowę ul. Mochnackiego w Szombierkach na odcinku od ul. Wyzwolenia do ul. Karpackiej. Droga ta jest w fatalnym stanie, a mieszkańcy doczekają się w końcu nowej nawierzchni. Zmieni się też ulica Musialika. Przebudowana zostanie tu nie tylko jezdnia, ale zjazdy, część chodników oraz regulacja urządzeń sieci podziemnej. W planie są też nowe przejścia dla pieszych, które pojawią się m.in. w rejonie nowego skate parku, a w rejonie promenady zbudowane zostaną także progi zwalniające.

Co warte odnotowania, niektóre z inwestycji (np. ul. Musialika) mają zapewnione podwójne finansowanie - pochodzące ze środków z Funduszu Dróg Samorządowych oraz Funduszu Solidarności Metropolii. Magistrat planuje zatem przesunięcie części środków na pokrycie remontów innych ulic. Jeżeli się to powiedzie, modernizację przejdzie też ulica Wyzwolenia i fragment ul. Górnośląskiej.

W planach są również kolejne remonty. - Już złożyliśmy wnioski na przyszłoroczną edycję Funduszu Dróg Samorządowych - zaznaczył wiceprezydent Michał Bieda. Dodał też, że ze względu na to, że w poprzednich latach w zasadzie nie przygotowano dokumentacji pod tego typu inwestycje, przed urzędnikami sporo pracy, ponieważ projekty trzeba przygotować szybko.

fot. Ewa Zielińska / Zawe.pl

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (15 replies).

google bot Avatar
google bot odpowiedział w temacie: #186275 2019/09/16 08:38
Czy ten artykuł pisała osoba z Bytomia ?
"Bytomskie drogi doczekają się modernizacji! Miasto dzięki pieniądzom z Funduszu Dróg Samorządowych wyremontuje aż 6 arterii."

Które z tych ulic są arteriami ?
Dla mnie w Bytomiu arterią można nazwać wszystkie drogi znajdujące się w śladzie dróg krajowych (DK11,78,79,94), Łagiewnicka-Świętochowicka, Zabrzańska czy np. Modrzewskiego. Natomiast nazywanie arterią Mochnackiego, Wojciechowskiego czy Musialika świadczy o braku znajomości miasta przez autora.
Bogin Avatar
Bogin odpowiedział w temacie: #186236 2019/09/11 16:55
Tak mi dzisiaj (nie bez przyczyny) przyszło do głowy, że zamiast tych sześciu mogliby porządnie wyremontować, a właściwie wybudować od nowa ulicę Kilara.
Janusz K. Avatar
Janusz K. odpowiedział w temacie: #186220 2019/09/10 16:19
Witam Was wszystkich na forum.
Mam nadzieję, że tym razem umowy zostaną podpisane z rzetelnymi firmami, a nadzór nad remontem nie będzie odbywał się zza biurka. Reptowska jest ulica równoległą do Stolarzowickiej, którą to kilka lat temu generalnie wyremontowano, ale nawet moje niedoświadczone oko podejrzewało, że będzie to bubel; była zrywana wierzchnia warstwa, kładziona siatka i nowy asfalt, ale niestety; tam gdzie w warstwie dolnej były dziury - o przepraszam; wykruszenia - to nie łatano ich osobno, tylko wszystko asfaltowano za jednym razem, przez co w miejscu owych wykruszeń walec ubijał grubszą warstwę gorącego asfaltu a więc robił to z mniejszym naciskiem niż tam gdzie nie było wykruszeń w dolnej warstwie. Efekt widoczny po kilku latach: w tych miejscach asfalt kruszy się i zapada.
Po drugie mam też nadzieję, że po kilku ostatnich wpadkach terminowych (rozkopana Katowicka, ciągnący się remont Frenzla; do tej pory nie ruszony odcinek od DK 88 do Francuskiej, który miał być finansowany przez KW czy kogo tam z górnictwa), umowy zostaną zawarte z odpowiednimi klauzulami co do terminu wykonalności i związane z tym kary wymagane od wykonawców.
marcinen Avatar
marcinen odpowiedział w temacie: #186218 2019/09/10 15:52
Nie wiem Bogin kiedy jechałeś Konstytucji ale tam przed torowiskiem od strony Rudy i Zabrza jest dziura na dziurze. jedynie przy torowisku jest trochę lepiej ale to też nie jest szczyt marzeń. Od skrzyżowania z Zabrzańską jest strasznie pofałdowana. Jedź tam 40 km/h to amortyzatory nie dają rady. jeśli chodzi o torowisko w Konstytucji to płyty już są ruchome a torowisko w nich częściowo się zapadło. Oczywiście niektórzy mogą twierdzić że jest ok ale nie jest.

Wysłane z mojego Redmi Note 5A Prime przy użyciu Tapatalka
MephiR Avatar
MephiR odpowiedział w temacie: #186217 2019/09/10 13:49
Przy Szybach Rycerskich działa sporo firm. Polecam wybrać się tam kiedyś, żeby zobaczyć ile przedsiębiorstw funkcjonuje w tym rejonie. Niestety droga do nich jest tragiczna. Są tam chyba największe dziury w Bytomiu. Moim zdaniem remont tej ulicy to akurat dobry pomysł, bo wreszcie tamtejsze firmy zyskają lepsze warunki do prowadzenia działalności i być może zachęci to kolejne do inwestowania w tym rejonie. Skoro miasto mogło wywalić blisko 10 baniek na drogi dla marketów na Karbiu/Dymitrowie, to tym bardziej może wesprzeć lokalne przedsiębiorstwa z Łagiewnik.

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.