Miasto

Góra śmieci zaczyna znikać w Miechowicach. Zapłaci za to SRK


Śmieci zaczęły wyjeżdżać z terenu przy ul. Szyb Zachodni. SRK musi to zrobić na własny koszt, który wyniesie około 2,4 mln zł.

Reklama

Niespełna trzy lata temu okazało się, że w Miechowicach przy ulicy Szyb Zachodni ktoś zwoził ogromne ilości śmieci niewiadomego pochodzenia. Odpadów było tak dużo, że zrobiła się z tego wielka góra. Sprawą zajęła się policja, ale niestety nie udało się ustalić, kto bytomianom stworzył nielegalne wysypisko śmieci.

Wiadomo było tylko tyle, że teren należy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Władze miasta szybko wydały nakaz usunięcia odpadów właśnie tej spółce. SRK jednak odwołało się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, tłumacząc się, że nie ma tytułu prawnego do terenu, a śmieci nie należą do nich. W tym momencie zaczęła się długa walka obu stron.

SKO przyznało rację SRK i uchyliło decyzję prezydenta Bytomia. Później jednak bytomski magistrat ponownie nakazał kopalnianej spółce posprzątanie terenu w Miechowicach. Tym razem kolegium przyznało rację miastu. Spółka Restrukturyzacji Kopalń musi posprzątać i prace właśnie ruszyły.

- Spółka Restrukturyzacji Kopalń ma czas do końca roku na usunięcie odpadów komunalnych, które znajdują się na hałdzie przy ul. Szyb Zachodni. Rozpoczęły się już prace przygotowawcze. Od jutra (tj. od 5 września) mieszkańcy mogą spodziewać się wzmożonego ruchu samochodów ciężarowych w rejonie ulic Racjonalizatorów i Francuskiej. Ciężarówki będą wywozić odpady do utylizacji w Gliwicach. Proszę bytomian, by uzbroili się w cierpliwość. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pod koniec roku teren przy ul. Szyb Zachodni będzie już posprzątany - komentuje prezydent Mariusz Wołosz.

Zaśmiecony teren pierwotnie miał zostać zrekultywowany przez SRK. Zamiast odpadów miały tam zostać nasadzone drzewa. Tak się nie stało, za co spółka dostanie mocno po kieszeni, bo za usunięcie odpadów zapłaci około 2,4 mln złotych.

fot. Facebook/Krzysztof Gawenda

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (8 replies).

KaKa_88 Avatar
KaKa_88 odpowiedział w temacie: #186190 2019/09/09 15:49
Niech wiec srk sprzeda teren skoro nie umie go upilnowac. Wydzierżawi,cokolwiek co spowoduje,ze bedzie zagospodarowany,a przez to pilnowany. Widocznie ma za duzo terenow i nie potrafi dbac o swoje. Moze jakies prywatne rece chetnie zrobia z tego użytek.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
marcinen Avatar
marcinen odpowiedział w temacie: #186189 2019/09/09 15:29
Pewnie po części macie rację ale to jest na tyle rozległy teren że nikt go nie upilnuje przez co dalej będą tam zwożone śmieci. Tam jest dojazd z tylu stron że można robić co się chce

Wysłane z mojego Redmi Note 5A Prime przy użyciu Tapatalka
Devilfish Avatar
Devilfish odpowiedział w temacie: #186186 2019/09/09 11:37
I po co kolejna strefa ?
Tak jak pisze KaKa_88 - miasto musialoby uporzadkowac i uzbroic teren, a juz raz to zrobilo w rejonie Dabrowy Miejskiej. Poki co jest tam 1 zaklad zdaje sie i pelno miejsca na kolejne :)
KaKa_88 Avatar
KaKa_88 odpowiedział w temacie: #186185 2019/09/09 07:17
Aby teren stał się KSSE potrzeba to uzbroić i wydać sporo decyzji administracyjnych oraz pozwoleń,musi to zrobić miasto na własny koszt. Już oczywiście Bytom działa...poza tym musza to byc terwny gminy a nie Srk ani nawet Skarbu panstwa.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #186183 2019/09/08 21:36
już to widzę jak Zabrze oddaje firmy o które zabiegało do Bytomia gdzie inwestycje leżą i kwiczą a urzędnicy nie robią kompletnie nic w tej sprawie.
To nie tylko Zabrze - Bytom to czarna dziura jeśli chodzi o inwestycje...i nikt za tych nierobów z UM nie będzie odwalał roboty...

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.