Miasto

Cmentarzysko drzew na Rynku. Czy to wina suszy?


Na bytomskim Rynku nie ma zbyt wiele zieleni, a w ostatnim czasie jest jej jeszcze mniej. Drzewa rosnące na płycie głównego placu naszego miasta usychają jedno po drugim.

Reklama

Rynek przez wieki był pustym, wybrukowanym placem, jednak wraz z porządkowaniem wojennych zniszczeń przekształcono go w wielki skwer. Wielu bytomian z dużym sentymentem wspomina ten okres, gdy plac był pełen zieleni. To zmieniło się na przełomie wieków, gdy Rynek ponownie został wybrukowany. Zdecydowano się wówczas zasadzić na nim 45 drzew: 24 platany klonolistne oraz 21 klonów king crimson. Oprócz nich nie przewidziano żadnej innej roślinności, co później starano się choć trochę naprawić, ustawiając donice wzdłuż pasażu.

Niestety od kilku lat drzewa na Rynku stopniowo obumierają. Pierwsze zaczęły usychać platany w zachodniej części placu, lecz w końcu ten sam los spotkał również klony. Obecnie tylko kilka drzew jeszcze posiada liście (choć nie na całych koronach), a zdecydowana większość jest już zupełnie "łysa".

Nie jest to jednak wina tegorocznej suszy, ponieważ proces postępuje bez względu na to, jak deszczowe są ostatnie lata. Urząd Miejski wyjaśnia, że przyczyną jest sposób, w jaki zasadzono drzewa. Ich korzenie znajdują się w donicach wkopanych w ziemię. Te natomiast ograniczają ich dalszy rozrost, dlatego drzewa zaczęły obumierać.

Już gdy przebudowywano Rynek zakładano, że po dziesięciu latach drzewa powinny zostać wymienione. Od tej chwili minęło jednak już blisko 20 lat. - Jesienią tego roku Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej planuje odkopać donice z drzewami i przy pomocy dendrologa ocenić stan drzew oraz możliwości posadzenia w Rynku nowych drzew wiosną przyszłego roku - poinformowała nas Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Gdyby uczyniono to wcześniej, to dziś na głównym placu naszego miasta nie straszyłyby martwe drzewa. Niestety zwlekano tak długo, że dziś większości z nich nie uda się uratować przesadzając je w inne miejsca, a miejsce, które powinno być wizytówką Bytomia, jest powodem do wstydu. Miejmy nadzieję, że na wiosnę to się zmieni.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (4 replies).

ondre Avatar
ondre odpowiedział w temacie: #185229 2019/07/11 14:21
Dyskusja na temat drzew posadzonych w taki sposób jak na naszym Rynku już nie raz się odbywała.-) Po pierwsze od samego początku tzn na poziomie projektu, mylnie założono, że o tak posadzone drzewa będzie "ktoś" mający pojęcie dbał. Tzn nawadniał przez peszele, dostarczał odżywek. Po drugie powierzchnia ułożonej nawierzchni rynku została źle wykonana - nie ma naturalnego spadku ku drzewom. Po trzecie załatwiło wszystko do końca fantastyczne odśnieżanie płyty Rynku przez poprzednią ekipę sprzątającą, .Która to z upodobaniem używała ton soli co do tej pory jest widoczne na niektórych cegłach klinkierowych w postaci cudownego osadu NaCl.
toled Avatar
toled odpowiedział w temacie: #185228 2019/07/11 14:18
Mamy tak wspaniałych rządzących i jest pula 400mln zł unijnej kasy - za kawałek tej kwoty można by odwalić taki zielony rynek, że ludziom by szczęka opadła.
MephiR Avatar
MephiR odpowiedział w temacie: #185223 2019/07/11 13:35
Bytomski zawsze wsłuchuje się w dyskusje na forum ;)
Rafał Avatar
Rafał odpowiedział w temacie: #185221 2019/07/11 13:06
Jak to miło że bytomski.pl wsłuchuje się w dyskusje na forum ->
bytomski.pl/forum-bytomia/zielel-miejska...n-na-bytomskim-rynku

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.