Miasto

Nowe życie modernistycznej perły [ZDJĘCIA]


Jeden z najciekawszych przykładów architektury modernistycznej w Bytomiu przeszedł gruntowny remont. Budynek odzyskał swoją pierwotną bryłę i dziś zachwyca na nowo.

Reklama

Budynek przy ul. Miarki 10 zaprojektował w 1929 roku architekt A. Thoms dla Niemieckiego Związku Pracowników Handlowych. W tym okresie ulica Miarki była wielkim placem budowy. Autor w swoim projekcie całkowicie odrzucił klasyczne wzorce, podczas gdy twórcy większości budynków przy ul. Miarki wybiórczo czerpali z idei modernizmu. W latach pięćdziesiątych dokonano zmiany sposobu użytkowania obiektu i od tej pory służył on poradni przeciwgruźliczej. W późniejszym okresie zwiększono jego powierzchnię poprzez nadbudowę zachodniego skrzydła o dodatkowe piętro i rozbudowę w kierunku południowym. Wpłynęło to negatywnie na estetykę i konstrukcję obiektu.

W ostatnich latach do budynku przy ul. Miarki wprowadziło się Centrum Integracji Społecznej. Dzięki środkom na rewitalizację miasta udało się naprawić to, co zepsuto po wojnie, a instytucja zyskała siedzibę dostosowaną do swoich potrzeb. Projekt przebudowy przygotowało biuro Hornik Chmura Architektura z Katowic, które postanowiło rozebrać nadbudówkę i zewnętrzny szyb windy, przeprowadzić renowację klinkierowej elewacji, odtworzyć oryginalną stolarkę oraz zrekonstruować stalowe detale, jak maszt flagowy i barierki. Wewnątrz przebudowano klatkę schodową, w której znalazło się miejsce na szyb windy oraz zmodyfikowano układ pomieszczeń, uzyskując maksymalnie dużo przestrzeni dla pracowni zawodowych, natomiast w zachodnim skrzydle utworzono dużą salę konferencyjną z ruchomą ścianą pozwalającą podzielić ją na dwie mniejsze salki.

Pod koniec czerwca siedziba CIS została otwarta po trwającej rok inwestycji. Przebudowa była elementem projektu dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego oraz z budżetu państwa. Całkowita wartość projektu wynosi 6 mln zł, z czego dotacje stanowią aż 5,6 mln zł. W zmodernizowanym budynku CIS będzie prowadzić aktywizację zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Do końca marca 2020 r. wsparcie ma otrzymać 200 osób.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (5 replies).

myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #185236 2019/07/11 23:13
Poczta już dawno powinna się zreformować - to co mamy teraz to pudrowanie trupa.
dziwnymi usługami , sprzedażą byle czego, roznoszeniem ulotek itp. próbują utrzymać molocha...który zdycha.
Rafał Avatar
Rafał odpowiedział w temacie: #185232 2019/07/11 16:40
No to trzeba współczuć pracownikom tej firmy że mają takich reprezentantów.
Pierwszy budynek na Miarki za stacją paliw jest na pewno zabytkowy , następne to już trudno powiedzieć.
Były budynek RUCH-u teraz ZUS-u jest odnowiony.
miras Avatar
miras odpowiedział w temacie: #185225 2019/07/11 13:51
Za usługi pocztowe niedługo płacić będziemy tyle co na zachodzie (w Niemczech znaczek na List zwykły już wychodzi taniej niż w Polsce), problemem jest raczej to że związki zawodowe zamiast walczyć o godne płace pracowników zajmują się w ostatnim czasie ich uciszaniem i robieniem polityki.
Rafał Avatar
Rafał odpowiedział w temacie: #185222 2019/07/11 13:11
Poczty nie stać na takie fanaberie :unsure: zapytaj listonosza,kuriera lub na okienku jakie są zarobki.
To nie bank czy fundacja która pozyskuje środki z UE tylko spółka Skarbu Państwa więc tam należy kierować pretensje...
miras Avatar
miras odpowiedział w temacie: #185220 2019/07/11 13:04
Trzeba przyznać że ronowacja jest naprawdę dobrze zrobiona i budynek wygląda świetnie. Teraz przydałoby się żeby poczta polska zainteresowała się wyglądem budynków należących do niej bo wyglądają naprawdę kiepsko (może zamiast sprzedaży majtek, sztucznych wkiatków i innego badziewia w okienkach).

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.