Miasto

Rozbarczanie podziękowali proboszczowi. Zmienił oblicze dzielnicy


W dziejach Rozbarku nadszedł kres pewnej epoki. Po 15 latach ks. Tadeusz Paluch proboszcz parafii św. Jacka zakończył posługę duszpasterską w Bytomiu. Na mocy dekretu wydanego przez biskupa Jana Kopca, ordynariusza diecezji gliwickiej, został on przeniesiony do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wielowsi.

Reklama

W sobotę, 8 czerwca, miała miejsce msza dziękczynna, podczas której parafianie pożegnali dotychczasowego proboszcza kościoła pw. św. Jacka - ks. Tadeusza Palucha. Obowiązki proboszcza w Wielowsi przejął w poniedziałek, 10 czerwca.

Przypomnijmy, że ks. Paluch pochodzi z parafii św. Mikołaja w Raciborzu. Do kapłaństwa przygotowywał się w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. Święcenia kapłańskie przyjął 15 czerwca 1991 roku w Katedrze Opolskiej z rąk biskupa Alfonsa Nossola. A na Rozbarku pojawił się w 2004 roku.

Od czasu, kiedy przejął opiekę nad tutejszą parafią, nie tylko kościół, ale cała dzielnica sukcesywnie odzyskiwała dawny blask. Jedną z ważniejszych inwestycji było odnowienie rozbarskiej nekropoli przy ul. Staffa, której nadano nazwę „Jeruzalem”. Przy kościele św. Jacka powstało Centrum Edukacyjno-Kulturalne im. Ks. Grzegorza Gorczyckiego oraz Ogród Różańcowy, w którym w pogodne wieczory odbywają się nabożeństwa. Zbudowano też klasztor dla sióstr orionistek, a także zreorganizowano parafialne archiwum i skatalogowano zbiory. Zainaugurowano nowe tradycje jak chociażby „Muzyczne Czwartki u św. Jacka na Rozbarku”, festyn „Święty Jacek z pierogami”. Przywrócono też dawne zwyczaje, w tym święcenie pokarmów w tradycyjnych rozbarskich strojach. Co miesiąc w dolnym kościele oprawiano też mszę świętą, w której uczestniczyli niepełnosprawni, a rozbarska parafia była jedną z nielicznych organizujących komunię świętą dla niepełnosprawnych dzieci.

Niedawno udało się także pozyskać środki na projekt „Rewitalizacja społeczna poprzez kulturę kościoła św. Jacka w Bytomiu” warty ponad 8,4 mln zł. Inwestycja jest w toku, a pierwsze efekty remontu są już widoczne. Doprowadzenie jej do końca będzie leżało już w gestii nowego proboszcza, którym został ksiądz Krzysztof Karkoszka, pełniący dotychczas posługę kapłańską jako wikary w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (8 replies).

google bot Avatar
google bot odpowiedział w temacie: #184910 2019/06/17 23:30
Podobno tak cieszyli się wikariusze jak dowiedzieli się o dekrecie :)

bardoz Avatar
bardoz odpowiedział w temacie: #184874 2019/06/14 11:14
Wygląda na to, że ksiądz Paluch za swoje nie do końca jasne interesy w końcu został wyrzucony i za karę zesłany na wieś. Zdaje się, że niedawno ksiądz otrzymał ostrzeżenie od władz kościelnych, że jeśli nie zakończy swoich dziwnych interesów to zostanie usunięty z parafii. Ostrzeżenie jak widać nie podziałało i księdza usunięto. Na obecny remont kościoła przeznaczono z publicznych pieniędzy dziesiątki milionów złotych i wygląda na to, że władze kościelne z Gliwic nie chciały mieć później okazji tłumaczyć się przed prokuratorem, szczególnie że obecna napięta atmosfera w mediach nie sprzyja Kościołowi w Polsce.
Rafał Avatar
Rafał odpowiedział w temacie: #184870 2019/06/13 21:13

Mager napisał: Bardzo dobry manager i zarządca. Człowiek godny podziwu. Proboszczem nie ma być kaznodzieja ale właśnie manager. Szczególnie przy takich inwestycjach jakie realizuje się obecnie i w przeszłości w Św. Jacku.

Takiej odpowiedzi oczekiwałem.
Wszak:
"Pecunia non olet"
google bot Avatar
google bot odpowiedział w temacie: #184869 2019/06/13 20:56
Raczej pieniądze

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
georg11 Avatar
georg11 odpowiedział w temacie: #184867 2019/06/13 20:21

google bot napisał: Ja tak samo chętnie poznam przyczyny odwołania. Skoro był taki dobry, to dlaczego go odwołali?

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Może lubi dzieci ?

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.