Miasto

Nie płacisz za mieszkanie? Będziesz mieć DUŻE kłopoty


Twoja reklama w gazecie Bytomski.pl

Bytom bierze się za dłużników czynszowych. Nowa dyrektor Bytomskich Mieszkań zapowiedziała krucjatę przeciwko osobom notorycznie zalegającymi z opłatami. Miasto ma skorzystać ze wszelkich możliwości, by wyegzekwować uregulowanie należności.

Bytomskie Mieszkania policzyły, że na bieżące naprawy w swoich zasobach potrzebują aż 128,5 mln zł. Ta kwota obejmuje konieczne remonty dachów, kominów, balkonów, klatek schodowych, elewacji, instalacji wewnętrznych, stolarki okiennej i drzwiowej, pieców, a także przygotowanie dokumentacji technicznych oraz przeprowadzenie robót rozbiórkowych.

Reklama

To wszystko dałoby się sfinansować, gdyby wszyscy dłużnicy uregulowali swoje zaległości. W 2018 roku suma nieuregulowanych opłat wyniosła aż 374 mln zł. Abolicja w minionych latach niewiele pomogła, bo skorzystało z niej zaledwie 1148 najemców, którzy wpłacili 4,2 mln zł, a miasto umorzyło im 7,7 mln zł.

Dłużnicy od lat mogą również odpracowywać swoje zaległości. Niestety i ta opcja nie cieszy się zbyt wielkim zainteresowaniem. Przez 7 lat skorzystało z niej nieco ponad tysiąc najemców, którzy odpracowali 3,5 mln zł.

Mimo możliwości uzyskania dodatku mieszkaniowego, odpracowania długów, rozłożenia ich spłaty na raty, a nawet umorzenia ogólna kwota zadłużenia rośnie z roku na rok. Od 2015 r., gdy ogłoszono abolicję długi czynszowe urosły o 52 mln zł! Za taką kwotę można by np. wybudować nowy stadion dla Polonii Bytom.

Władze miasta nie wierzą, że wszyscy dłużnicy są w tak trudnej sytuacji finansowej, że nie są w stanie regularnie płacić czynszu. W ostatnich latach znacznie poprawiła się sytuacja na rynku pracy, dzięki czemu tylko w samym Bytomiu stopa bezrobocia jest już jednocyfrowa, choć jeszcze w 2015 r. wynosiła ponad 20 procent, natomiast wprowadzenie świadczenia 500+ podniosło dochody wielu bytomskich rodzin.

- Jesteśmy winni uczciwość tym mieszkańcom Bytomia, którzy w pierwszej kolejności regulują swoje zobowiązania w postaci czynszów i zapłaty innych rachunków. Bo taka grupa osób również jest i wiemy, że ich status materialny nie jest najlepszy, ale oni te płatności regulują. Uważam, że wielką nieuczciwością jest to, że ci, którzy mają dobre dochody, mają możliwości, to tych płatności nie dokonują - powiedział na wczorajszej konferencji prasowej prezydent Mariusz Wołosz.

Według prezydenta do tej pory za słabo starano się egzekwować od lokatorów regularne płacenie za czynsz, dlatego wielu z nich było przekonanych, że nie muszą spłacać swojego długu, bo i tak wkrótce się przedawni. - Skuteczność tych działań była, jaka była, a w wielu przypadkach w ogóle ich nie podejmowano - stwierdził Mariusz Wołosz.

W połowie stycznia nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora Bytomskich Mieszkań. Kierowanie jednostką przejęła Grażyna Bujnicka-Moździerz, która w przeszłości pełniła kierownicze funkcje w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Lokalowej w Świętochłowicach i Zakładzie Budynków Miejskich w Bytomiu. Na wczorajszej konferencji przedstawiła swoje pomysły na usprawnienie systemu windykacji.

- Po pierwsze, chcę zintensyfikować działania w zakresie kontroli zarządczej. Chodzi o wprowadzenie konkretnych procedur i systematycznego raportowania - powiedziała nowa dyrektor. W Bytomskich Mieszkaniach ma powstać specjalistyczna komórka zajmująca się wyłącznie windykacją oraz egzekucją.

Ważnym narzędziem ma być współpraca z Krajowym Rejestrem Długów. Do maja ma zostać podpisana umowa, która pozwoli wpisywać osoby niepłacące czynszu do rejestru, co z kolei uniemożliwi im zaciąganie pożyczek, czy kupowanie sprzętów AGD i RTV na raty. Dzięki KRD Bytomskie Mieszkania będą mogły również sprawdzać potencjalnych najemców przed przyznaniem im lokalu komunalnego. Jeśli okaże się, że osoba figuruje w rejestrze, to nie będzie mogła podpisać umowy najmu.

Od tej pory Bytomskie Mieszkania mają szybciej realizować zasądzone wyroki eksmisyjne bez prawa do lokalu socjalnego lub tymczasowego. - Chcę, żeby ludzie zobaczyli, że rzeczywiście mogą być eksmitowani za niepłacenie - stwierdziła Grażyna Bujnicka-Moździerz. Oprócz tego nowa dyrektor zamierza przenosić dłużników do lokali o niższym standardzie. Takie osoby często żyją w dużych, komfortowych mieszkaniach, dlatego skoro nie są w stanie ich utrzymać, będą przesiedlane do lokali o mniejszym metrażu.

Kolejnym sposobem na dłużników mają być przedpłatowe liczniki na wodę. Jeśli lokatorzy nie będą na bieżąco płacić, to w ich mieszkaniach będą montowane urządzenia, które będą pozwalać na zużycie tylko takiej ilości wody, za ile wcześniej zapłacono.

Mimo zaostrzenia polityki windykacyjnej Bytomskie Mieszkania mają również pomagać swoim lokatorom w spłacie zadłużenia, nim konieczne będzie zastosowanie najbardziej drastycznych metod. W dalszym ciągu będzie istnieć możliwość odpracowania zaległości, osobom o niskim statusie materialnym będą proponowane dodatki mieszkaniowe z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, natomiast system spłaty długu w ratach ma zostać uelastyczniony, aby wysokość rat i okres spłaty były dopasowane do kondycji finansowej danej osoby.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (4 replies).

Rafał Avatar
Rafał odpowiedział w temacie: #183420 2019/02/08 19:05
@Przemek
pkt.1 popieram
pkt.2 nie przejdzie :-( RODO
pkt.3 takie zaświadczenie ? żeby dostać zwrot np.podatkowy - popieram
pkt.4 osoba która zalega z czynszem nie ma samochodu bo jest zarejestrowany na matkę,babcię,ciocię... znam takich mnóstwo w okolicy :-) trudno egzekwowalne
pkt.5 Pani z BM nie jest od pokazywania ;-) ona przedstawia , lepiej napisać prezentuje stan faktyczny.W dobie internetu gdzie nawet osoby z trudną sytuacją życiową mają smartfona - popieram
pkt.6 sitwa ,układ , kolesiostwo , poplecznictwo , nepotyzm , łapówkarstwo ,ustawianie przetargów... skąd my to w Bytomiu znamy :-) bardzo ciężko będzie , temat rzeka.
Ogólnie pół na pół do zrobienia ,wdrożenia ,wykonania.
neit Avatar
neit odpowiedział w temacie: #183419 2019/02/08 19:04
Trzymam kciuki. Polityka mieszkaniowa to jeden z najważniejszych problemów tego miasta. To dzięki niej miasto wygląda jak wygląda. Miejscowi już przyzwyczajeni, przyjezdni przerażeni.
Od nowej władzy oczekuje jeszcze widocznych działał ukierunkowanych na przejęcie nieruchomości o nieuregulowanych stanie prawnym. Jest tego sporo.
Do roboty.
Przemek Avatar
Przemek odpowiedział w temacie: #183418 2019/02/08 17:24
Trzymam kciuki,
Ale mam też kilka innych propozycji dla BM
1.Giełda zamian lokalów - też online , publiczna. Jeśli ktoś nie płaci to na giełdę do zamiany mieszkania - to są mieszkania komunalne więc można chyba zmusić kogoś do przymusowej zamiany - jak nie płaci za duże to lepiej aby nie płacił za małe i w gorszym miejscu .
2.Wezwania do zapłaty powinny być wywieszane na ogólnodostępnej tablicy w kamienicy np . Mieszkanie nr 2 - prosimy o uregulowanie kwoty w nalezności ....
3.Gdzie się da podpisanie porozumień o wymaganiu przedstawienia o niezaleganiu czynszu.
4.Miejsca parkingowe przy kamienicy tylko dla niezalegających z opłatami ( specialne zezwolenie (np do sprawdzenia on line w smatfonie na stronie ) - brak to mandat ze straży miejskiej )
5.Więcej lokali do remontu dla ludzi. Strona z tymi lokalami dla zainteresowanych (zdjęcia , wirtualny spacer ) a nie pani z BM która tylko od pokazywania jest i pół dniówki leci
6.Porządek z wykonawcami robót technicznych w budynkach komunalnych, utrzymaniowych - jawne stawki , dopuszczenie konkurencji , rozbicie układów , portal konkursowy.
71hanysek Avatar
71hanysek odpowiedział w temacie: #183414 2019/02/08 12:24
Pierwszy i jak dotąd jedyny PLUS dla obecnego koryta miejskiego.
Za rok czekam na jakiś report z namacalnymi dowodami słuszności nowych rozporządzeń.Trzymam kciuki!

Reklama: