Miasto

Powstaje pierwszy zakład w BSAG. Są przetargi na kolejne działki


W Bytomskiej Strefie Aktywności Gospodarczej przedsiębiorcy mogą na preferencyjnych warunkach finansowych wybudować swoje zakłady. Takie rozwiązanie w Piekarach okazało się wielkim sukcesem. U nas wciąż jednak czekamy na ukończenie pierwszego projektu, lecz być może wkrótce pojawią się kolejni inwestorzy.

Reklama

W ramach BSAG inwestorzy mogą wydzierżawić atrakcyjnie położone tereny za stawki zaczynające się już od 10 groszy za metr kwadratowy powierzchni na okres co najmniej 10 lat. Dzięki temu nie muszą od razu przeznaczać dużych środków na zakup gruntu, natomiast mają możliwość odkupienia go od miasta w późniejszym czasie. Do dyspozycji mają działki przy ul. Hajdy i Dworskiej znajdujące się w sąsiedztwie autostrady A1 i Obwodnicy Północnej oraz na terenie po Kopalni Rozbark przy ul. Kilara.

BSAG została powołana do życia w 2000 roku w ramach wspólnego projektu z Piekarami Śląskimi. Dziś w piekarskiej części oddalonej o zaledwie kilkaset metrów nie ma już wolnych działek, a teren przy obwodnicy został gęsto zabudowany halami produkcyjnymi, magazynowymi i budynkami biurowymi. Z kolei po bytomskiej stronie nadal jest pusto...

Niestety projekt przez blisko 20 lat nie przyniósł oczekiwanych efektów. W 2006 roku ówczesne władze miasta zrezygnowały z jego kontynuacji i część terenów przeznaczono na bazę Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Do pomysłu powrócono w 2012 roku, a w kolejnych latach w błysku fleszy podpisywano umowy z kolejnymi inwestorami. Niewiele z tego wyszło, ponieważ z czasem dzierżawcy wycofywali się ze swoich planów.

Obecnie tereny w BSAG dzierżawią dwie firmy: W2W2 sp. z o.o. prowadząca hurtownię budowlaną w Rudzie Śląskiej i bytomska TEZET Ochrona. Mimo upływu lat żadna nie rozpoczęła jeszcze budowy, więc zgodnie z zasadami BSAG umowy z nimi powinny zostać rozwiązane. Wyjątkiem jest spółka Gas Engineering, która prowadzi budowę swojego zakładu przy ul. Hajdy, lecz zamiast dzierżawić teren zdecydowała się go wykupić na własność, dlatego dziś znajduje się on już poza strefą.

Urząd Miejski rozpisał przetargi na dzierżawę dwóch nieruchomości zwolnionych przez wcześniejszych dzierżawców. Za 882 zł czynszu wywoławczego można wydzierżawić teren o powierzchni 8,8 tys. m2 przy ul. Hajdy, natomiast stawka za działki o powierzchni 9,3 tys. m2 przy ul. Dworskiej wynosi zaledwie 932 zł.

Czy znajdą się inwestorzy chętni postawić swoje zakłady w BSAG? Przekonamy się już wkrótce, bo przetargi odbędą się w ciągu najbliższych dni.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (5 replies).

Jawor Avatar
Jawor odpowiedział w temacie: #183181 2019/01/26 09:02
Nie bluźnij bo Bartla to był i jest dobry fachowiec. Ostatnio wyczytałem że idzie na prezesa Funduszu Górnośląskiego. Więc jak go biorą na prezesa funduszu to musi być dobry księgowy :D
Passphrase Avatar
Passphrase odpowiedział w temacie: #183179 2019/01/25 22:05
Kolejny przykład na fachowosc Bartyli i jego przydupasów którzy grabili to miasto i mieszkanców przez 6 lat.
gina Avatar
gina odpowiedział w temacie: #183178 2019/01/25 19:44
"BSAG została powołana do życia w 2000 roku w ramach wspólnego projektu z Piekarami Śląskimi. Dziś w piekarskiej części oddalonej o zaledwie kilkaset metrów nie ma już wolnych działek, a teren przy obwodnicy został gęsto zabudowany halami produkcyjnymi, magazynowymi i budynkami biurowymi. Z kolei po bytomskiej stronie nadal jest pusto..."
Najlepiej tą sytuację opisał pan Michałowski podczas debaty przedwyborczej, cytując słowa pani prowadzącej działalność gospodarczą w Piekarach, zainteresowaną strefą ekonomiczną w Bytomiu, że "oni nie są zainteresowani". Dopóki urzędnicy i władza nie zrozumieją, że są na usługach mieszkańców i to mieszkańcy płacą im pensje, to nic się w Bytomiu nie zmieni. Tu w dalszym ciągu urzędnik jest najważniejszy. Chociażby tak ważna sprawa, jak zmiana ogrzewania z piecowego na gazowe. Założenie gazówki to 1-2 dni. Załatwienie wszystkich zezwoleń, projektów, zatwierdzeń 9 miesięcy. To i tak szybko, bo syna sąsiadka załatwiała to rok.
71hanysek Avatar
71hanysek odpowiedział w temacie: #183172 2019/01/25 09:34
Jawor Avatar
Jawor odpowiedział w temacie: #183164 2019/01/24 16:29
Jakby Gierek budował bloki w tempie w jakim buduje się ten zakład to dziś kilka mln rodaków mieszkało by w ziemiankach.

Reklama: