Miasto

Zabytkowy budynek MDK 1 przejdzie remont


Twoja reklama w gazecie Bytomski.pl

Kamienica przy Powstańców Warszawskich 12 w końcu doczeka się remontu. Prace pochłoną prawie 5 mln złotych, ale i tak nie wystarczy na wszystko.

Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 przez rok będzie funkcjonować w innym miejscu. Na razie nie wiadomo, gdzie placówka się przeprowadzi, a rozmowy w tej sprawie cały czas trwają. Nikt jednak z tego powodu nie narzeka. MDK w końcu doczeka się remontu swojej siedziby, co rozwiąże wiele problemów.

Reklama

Urząd Miasta ogłosił przetarg, który ma zostać rozstrzygnięty 17 stycznia. Na remont zostanie przeznaczone prawie 4,8 mln złotych. Środki udało się pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2019. MDK będzie funkcjonować w dotychczasowym miejscu do 30 czerwca tego roku. Potem do budynku wejdą robotnicy.

Pracy będzie bardzo dużo. Elewacja widoczna od ulicy Powstańców Śląskich zostanie oczyszczona metodą gumkowania. Ściana od podwórza będzie miała naprawiony tynk. Cegły pokryte glazurą, które można znaleźć w wewnętrznym podwórku, zostaną oczyszczone.

Wymienione zostaną przestarzałe instalacje. Elektryka, rury centralnego ogrzewania, a także okna. Niestety, nie wystarczy pieniędzy na wymianę instalacji kanalizacyjnej, a na ten cel brakuje 500 tys. zł.

Pojawią się nowe okna, sanitariaty, a parkiet zostanie wymieniony na dębowy. Do tego sala ze sceną zyska klimatyzację. Wykonawca także odrestauruje marmury i wyremontuje dach. Wszystkie prace będą pod ścisłą kontrolą, bo budynek jest wpisany do rejestru zabytków. Program Funkcjonalno-Użytkowy rewitalizacji domu kultury przygotowała bytomska pracownia architektoniczna Pronobis Studio.

Siedziba MDK nr 1 to jeden z najpiękniejszych gmachów w Bytomiu. Dziś jego czarna elewacja gubi się w otoczeniu, lecz gdy powstał w 1906 roku była ona jasnej barwy. Front został bowiem wyłożony piaskowcem, który przez te wszystkie lata po prostu pokrył się brudem, a wraz z nim wspaniałe płaskorzeźby zdobiące główne wejście oraz reprezentacyjny balkon na drugim piętrze. W środku zachowały się oryginalne żyrandole, witraże w oknach, kamienne schody i pokrycia ścian, natomiast w gabinecie dyrektora stoją piękne meble z początku XX wieku.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (4 replies).

71hanysek Avatar
71hanysek odpowiedział w temacie: #183066 2019/01/17 11:01
Mieszkam na Kolejowej od urodzenia i wierzcie mi lub nie ale od dziecka wydawało mi się że barwa tej elewacji jest naturalnie ciemna...Często za bajtla uczęszczałem do tego MDK,korzystałem również z biblioteki.Fajnie że budynek doczeka się remontu.Z niecierpliwością czekam na nową "wygumkowaną" jasną elewacje.
miras Avatar
miras odpowiedział w temacie: #183059 2019/01/17 00:07
A ile może kosztować wymiana metra? Tak średnio, 200 zł? Wydaje mi się że to już będzie z dużą górką. To nam wychodzi 2500 m - 2,5 km.
Przecież za pół miliona to można wyremontować niedużą kamienicę a tu chodzi jedynie o wymianę kanalizacji.
oak Avatar
oak odpowiedział w temacie: #183039 2019/01/15 10:24
Cała instalacja z robocizną plus koszty własne.
miras Avatar
miras odpowiedział w temacie: #182991 2019/01/10 22:03
A cóż to za kanalizację tam mają że jej wymiana ma kosztować pół miliona?

Reklama: