Miasto

Radne chcą, by w Bytomiu nie używano fajerwerków


Zbliża się Sylwester i powraca temat używania fajerwerków, które szczególnie dla zwierząt są niebezpieczne. Możliwe, że niebawem wszystkie miejskie imprezy będą odbywać się bez pokazów sztucznych ogni.

Reklama

W grudniu od kilku lat głośno robi się o akcji "Nie strzelam w Sylwestra". To, co daje nam fajną zabawę i ładne dla oka widoki, dla wielu zwierząt jest niebezpieczne. Niektóre zwierzaki na huk petard reagują strachem, który kosztuje je wiele stresu. To potem często odbija się na ich zdrowiu.

Problemu nie da się całkowicie rozwiązać, bo fajerwerki są stałym elementem zabaw sylwestrowych. Można jednak pewne rzeczy ograniczyć i taki pomysł przedstawiły radne Joanna Stępień i Aleksandra Prajs. Bytomianki złożyły do prezydenta Mariusza Wołosza interpelację, by w naszym mieście zrezygnowano z fajerwerków.

Radne chcą, by pokazy sztucznych ogni zniknęły ze wszystkich miejskich imprez, które są organizowane przez cały rok. Następnie proponowane są inne atrakcje, które nie stwarzają zagrożenia zwierzętom.

- Coraz więcej miast decyduje się na odejście od pokazów pirotechnicznych podczas imprez miejskich na rzecz pokazów laserowych czy innych alternatywnych rozwiązań jak np. mappingu, czyli widowisk wizualnych wyświetlanych na fasadach kamienic - czytamy w interpelacji. Pełną treść pisma widzicie poniżej.

W ostatnich dniach wiele miast zrezygnowało z pokazów pirotechnicznych z okazji Sylwestra. Tego typu atrakcji nie zobaczymy m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Częstochowie, Gdańsku, czy Olsztynie. Często petardy nie są potem wykorzystywane przez cały rok.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (37 replies).

Paweł P Avatar
Paweł P odpowiedział w temacie: #182789 2018/12/23 11:08

pogoda napisał: Zwierzęta stresują się wieloma innymi rzeczami 10 razy dziennie i ten jeden raz ich życia nie zmieni.

Po pierwsze, jako właściciel psa jestem ciekaw co to za 9 innych rzeczy go stresuje? Po drugie, taki argument, że jest x innych czynników można zastosować do wszystkiego. Walki ze smogiem, pijanymi kierowcami, oszustami podatkowymi... ogólnie nic nie ma sensu, bo czynników wpływających na smog jest sporo, jak zwalczymy pijanych kierowców, to ludzie i tak będą ginąć na drogach, a na podatkach jak nie w ten to w inny sposób również będą oszukiwać. Przykłady można mnożyć.
pogoda Avatar
pogoda odpowiedział w temacie: #182781 2018/12/22 10:30
Zwierzęta stresują się wieloma innymi rzeczami 10 razy dziennie i ten jeden raz ich życia nie zmieni. Uważam uchwałę za zbędną. Widzę w niej jednak pewien plus. W obecnej sytuacji finansowej miasto oszczędzi kilka złotych, a w Bytomiu każda złotówka się liczy.

Z resztą nie uważam, by miasto było od organizowania rozrywki i wydarzeń kulturalnych mieszkańcom.
foxbat Avatar
foxbat odpowiedział w temacie: #182777 2018/12/21 22:40
Ratnik broni demokracji.
Stuka Avatar
Stuka odpowiedział w temacie: #182776 2018/12/21 21:47

myszaty napisał: 21.12.18 18.40
...wracam z pracy, słychać strzały na mieście...

"Coś się dzieje wreszcie -
Gwałcą w naszym mieście!" ;)
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #182772 2018/12/21 19:20
21.12.18 18.40
...wracam z pracy, słychać strzały na mieście...

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.