Miasto

W każdej dzielnicy sprawdzisz jakość powietrza


Zaczął się sezon grzewczy, a to znowu negatywnie odbija się na jakości powietrza. Bytomianie zyskali jedenaście czujników smogu, które zostały rozlokowane we wszystkich dzielnicach.

Reklama

Smog znowu zaczyna dawać się we znaki. Na Górnym Śląsku jakość powietrza jest jedna z najgorszych w całym kraju, co oczywiście ma swoje przełożenie na Bytom. W okresie grzewczym bywają dni, w których wyjście z domu negatywnie odbija się na naszym zdrowiu.

Teraz mieszkańcy naszego miasta mogą regularnie monitorować jakość powietrza. Już kilka miesięcy temu władze naszego miasta porozumiały się z firmą Future Processing z Gliwic, która zamontowała jedenaście czujników smogu w każdej dzielnicy Bytomia.

Czujniki już działają, a pomiary można sprawdzać na stronie www.discovair.pl. W piątek 7 grudnia (dane z godziny 12) najgorsza jakość powietrza jest w Suchej Górze i Stolarzowicach. Najniższy poziom smogu jest z kolei w Miechowicach, Górnikach oraz Stroszku.

LISTA LOKALIZACJI CZUJNIKÓW SMOGU FP INSTRUMENTS

- Śródmieście – ul. Strzelców Bytomskich 11 (I LO im. Jana Smolenia)
- Szombierki – ul. Modrzewskiego 5 (Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących)
- Karb – ul. Racławicka 17 (Szkoła Podstawowa nr 21 im. Józefa Lompy)
- Rozbark – ul. Matejki 15 (Szkoła Podstawowa nr 9 im. Adama Mickiewicza)
- Łagiewniki – ul. Świętochłowicka 12 (Szkoła Podstawowa nr 27)
- Bobrek – ul. Rataja 3 (Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej)
- Stroszek – ul. Wojciechowskiego 6 (Szkoła Podstawowa nr 23)
- Górniki – ul. Żołnierska 41 (Ochotnicza Straż Pożarna Górniki)
- Sucha Góra – ul. 9-Maja 21a (Ochotnicza Straż Pożarna Sucha Góra)
- Miechowice – ul. Stolarzowicka 33 (Dom Pomocy Społecznej Kombatant)
- Stolarzowice – Pl. Witkiewicza 2 (Przedszkole Miejskie nr 53)

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (6 replies).

Łukasz84 Avatar
Łukasz84 odpowiedział w temacie: #182720 2018/12/18 18:34
Dziękuję Panowie za rozjasnienie :)

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
Papniok Avatar
Papniok odpowiedział w temacie: #182707 2018/12/17 22:55
Jest dokladnie tak, jak przytoczył to powyżej Baron. Na oficjalnych tabliczkach z ulicami i numerami bloków też jest napisane bodajże os. Gen. Ziętka, a nie Stroszek-Dąbrowa Miejska.
Pomijamy oczywiscie kwestię, że w Bytomiu dzielnice nie są dzielnicami w rozumieniu ustawy o samorządzie gminnym, czyli jednostkami pomocniczymi gminy, ze swoimi organami w postaci rad dzielnic.
W każdym razie jakosci powietrza na Sójczym nie sprawdzisz, trzeba chyba wyciągnąć srednią z pomiarów na Stroszku, Suchej Górze i Rojcy (czujnik z gminy Radzionków) :\
Baron Avatar
Baron odpowiedział w temacie: #182705 2018/12/17 22:18
No nie wiem, oficjalne dokumenty UM Bytom traktują osiedle generała Jerzego Ziętka jako osobną dzielnicę.

www.bytom.pl/plik/122,wykaz-ulic-dzielnic-pdf
sitplan.um.bytom.pl/iuip/mapa.php?profile=4737
Łukasz84 Avatar
Łukasz84 odpowiedział w temacie: #182703 2018/12/17 20:36

Papniok napisał: Nieprawda, że we wszystkich dzielnicach zainstalowano czujniki - o Sójczym Wzgórzu zapomniano (os. Ziętka to nie Stroszek), a ze względu na bliskość zabudowy jednorodzinnej w Suchej Górze, części Vitoru, Radzionkowie i Rojcy, problem smogu jest tu odczuwalny (i to dosłownie!)

Generalnie mylne jest to pojecie. Poprawcie mnie, ale formalnie nie można powiedzieć że osiedle gen. Jerzego Zietka jest dzielnicą.
Mylne stosowanie tego pojęcia trochę mi przypomina stosowanie sformufowania w różnych dyskusjach że coś się wydarzyło "na Śląsku" w odniesieniu tylko do Górnego Śląska.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
Papniok Avatar
Papniok odpowiedział w temacie: #182510 2018/12/07 21:50
Nieprawda, że we wszystkich dzielnicach zainstalowano czujniki - o Sójczym Wzgórzu zapomniano (os. Ziętka to nie Stroszek), a ze względu na bliskość zabudowy jednorodzinnej w Suchej Górze, części Vitoru, Radzionkowie i Rojcy, problem smogu jest tu odczuwalny (i to dosłownie!)

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.