Miasto

Zima nam niestraszna. Sprzęt już gotowy do walki ze śniegiem


Tony piasku, środków chemicznych i mnóstwo sprzętu do walki ze śniegiem. Firma odpowiedzialna za utrzymanie dróg i chodników w okresie zimowym zapewnia, że jest przygotowana na atak zimy.

Reklama

Pierwszy śnieg już za nami, ale intensywne opady dopiero nadejdą. Na razie zima tylko straszy, o czym świadczą lekkie mrozy w ostatnich dniach. Najbliższe prognozy są korzystne, bo synoptycy zapowiadają znacznie ocieplenie. Nasze miasto jest jednak przygotowane na srogie mrozy i wielkie śnieżyce.

Za utrzymanie dróg i chodników w okresie zimowym odpowiada przede wszystkim Zakład Usługowy Konserwacja Terenów Zielonych Jacek Wieczorek. Firma przygotowała 600 ton piasku oraz 2900 ton środków chemicznych. W dodatku jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt.

Sześć pługo-solarek, dziesięć pługo-piaskarek do ulic, sześć pługo-piaskarek do chodników, pług wirnikowy, trzy ładowarki i wytwornica solanki. To wszystko ma pomóc dbać o to, by w trakcie zimy kierowcy i piesi mogli poruszać się po mieście bez większych utrudnień.

W gotowości są także pracownicy Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Miejska jednostka w swojej bazie ma 6 ton soli oraz 50 ton piasku. Ponadto czternaście koksowników, skrzynie z piaskiem, ciągnik z pługiem i posypywarką, mikrociągnik ze szczotką obrotowym i posypywarką oraz koparko-ładowarkę.

- Warto również dodać, że drogi na terenie naszego miasta zostały podzielone na cztery kategorie zimowego utrzymania. Priorytetem zimowego utrzymania dróg w Bytomiu jest zapewnienie przejezdności głównych szlaków komunikacyjnych. Nasze służby szczególną uwagę zwracają na te drogi, po których kursują autobusy komunikacji miejskiej. Przy głównych skrzyżowaniach w mieście, jak również w niektórych niebezpiecznych miejscach zostały ustawione także skrzynie z piaskiem, z których mogą korzystać również kierowcy podróżujący po Bytomiu - mówi na stronie miejskiego magistratu Ewa Nazarewicz, dyrektor Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Przez całą zimę działa także całodobowa linia telefoniczna. Pod numerem 32 42 07 780 dyspozytor będzie przyjmować zgłoszenia związane z zimowym utrzymaniem miasta. Wszystko zatem jest przygotowane, ale jak zwykle życie zweryfikuje, czy tym razem zima nie zaskoczyła drogowców.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (2 replies).

szeryf Avatar
szeryf odpowiedział w temacie: #182254 2018/11/29 22:03
A od kiedy to pani Nazarewicz jest dyrektorem MZDiM. Nie czasem MZZiGK?
angel Avatar
angel odpowiedział w temacie: #182246 2018/11/29 15:05
Komu te bajki opowiadają. Spadnie śnieg i znowu na piśmie będzie 6 pługopiaskarek a na ulicach 3 i tak jest od lat ale wszyscy milczą bo kasa się zgadza. Główne drogi są przejezdne w zimie bo samochody rozjeżdżają śnieg a wszelkie boczne ulice czekają dniami na pojawienie się pługów. Jak już się pojawią to nie ma co zbierać bo wszystko jet ubite i oblodzone. Wieczorki nie radzą sobie z utrzymaniem porządku w mieście - dworcowa zasypana śmieciami, kosze przepełnione syf w koło ale układziki są więc każdy przetarg mają w garści. Nawet Damianek zanim oddał stołek na siłę chciał podpisać kolejne "umowy" z Wieczorkiem ale dziwnym trafem wszystkie osoby odpowiedzialne za umowy u Wieczorka były niedostępne. Od lat stawki są zawyżane a osoby odpowiedzialne za przetargi i umowy z urzędniczej pensji stawiają domy.

Reklama: