Miasto

Dofinansowanie na EC Szombierki przepadnie?

Nowy właściciel miał być zbawieniem dla zabytkowego kompleksu Elektrociepłowni Szombierki. Wiosną województwo przyznało mu niemal 14 mln zł dofinansowania ze środków unijnych. Niestety wygląda na to, że z wielkich planów nic nie wyjdzie.

W marcu informowaliśmy o przeznaczeniu 13,8 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na realizację projektu utrwalenia zabytkowej substancji kompleksu budynków EC Szombierki wraz ze stworzeniem wielofunkcyjnej infrastruktury dla działalności kulturalnej. Wraz z wkładem własnym wnioskodawcy - fundacji EC Generator - całe przedsięwzięcie było wyceniane na prawie 21 milionów złotych.

Reklama

Za sprawą dofinansowania miała zostać powstrzymana degradacja kondycji Elektrociepłowni Szombierki. W ramach prac przewidywano remont dachu, elewacji, izolację murów, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Docelowo w zabytkowym kompleksie miał powstać teatr 3D z nowoczesną sceną i widownią na 1200 osób oraz Laboratorium Technologiczno-Kreatywne dla artystów.

Niestety jak dotąd nie doszło do podpisania umowy na dofinansowanie. Fundacja poprosiła Urząd Marszałkowski o przedłużenie terminu na skompletowanie wymaganych dokumentów. Urzędnicy przychylili się do tej prośby, lecz wnioskodawca nie dotrzymał również przedłużonego terminu. - W naszych procedurach to jest taki sygnał, który mówi o tym jakby wnioskodawca rezygnował z przyznania dofinansowania - powiedziała telewizji TVS Beata Goleśna z UMWŚ.

Elektrociepłownia Szombierki została przejęta od koncernu Fortum przez spółkę Rezonator w 2016 r. po rekomendacji prezydenta Bytomia, który wskazał ją spośród kilku innych oferentów zainteresowanych tzw. Industrialną Katedrą. Transakcja wywołała duże kontrowersje, gdyż kompleks trafił do spółki, która w tamtym momencie była zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym zaledwie od kilku dni, a jej prezesem był Andrzej Szwimer, zarządzający m.in. spółką Hajduki Wielkie Ratusz, od której niedawno miasto Chorzów odkupiło zabytkowy ratusz, aby uratować go przed dalszą ruiną.

Mimo obaw Rezonator lepiej niż poprzedni właściciel zabezpieczył elektrociepłownię oraz powołał fundację EC Generator, która z kolei ponownie udostępniła turystom kompleks do zwiedzania i współpracowała z wieloma różnymi organizacjami, dzięki czemu w murach zabytkowego zakładu odbyło się sporo interesujących wydarzeń kulturalnych.

Jednocześnie nowy właściciel wywoził z EC Szombierki ogromne ilości złomu. W ciągu dwóch lat z zakładu zniknęły wielkie konstrukcje stalowe i dziś jego wnętrza stoją puste. Natomiast w ostatnich miesiącach firma rozbiórkowa w poszukiwaniu złomu zniszczyła podziemne tunele łączące niegdyś elektrownię z pobliskimi zakładami koncernu Schaffgotschów.

Zdaniem Śląskiej Partii Regionalnej przekazanie EC Szombierki Rezonatorowi było błędem. Ugrupowanie przypomina, że już w lipcu 2015 r. rozpoczęło starania o przejęcie kompleksu przez województwo śląskie. Powołano wówczas zespół roboczy złożony z przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miejskiego w Bytomiu, Fortum oraz stowarzyszenia Miasto dla Mieszkańców, które niewiele wcześniej zebrało 9 tysięcy podpisów pod petycją o ratunek dla EC Szombierki. ŚPR zadeklarowało, że jeśli znów stworzy koalicję w Sejmiku, to będzie zabiegać o przejęcie elektrociepłowni przez województwo.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (1 replies).

foxbat Avatar
foxbat odpowiedział w temacie: #180737 2018/09/13 22:25
Niezły znaleźliście sobie autorytet. Śląska Partia Regionalna (czyli przykrywka dla RAŚ) jest przecież w koalicji ugrupowaniem, które sprzedało elektrociepłownię- PO.

Reklama
Promocja noworoczna