Miasto

Wielkie pieniądze na EC Szombierki i Operę Śląską

Prawie 50 mln złotych zostanie przeznaczone na zachowanie dziedzictwa kulturowego trzech bytomskich obiektów.

Trzydzieści osiem projektów związanych z zachowaniem dziedzictwa kulturowego zostanie sfinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. W Bytomiu przeprowadzone zostaną trzy inwestycje.

Reklama

Fundacja EC Generator będąca właścicielem Elektrociepłowni Szombierki, wnioskowała o prawie 14 mln złotych, a projekt zyskał akceptację komisji. Dotacja zostanie przeznaczona na "utrwalenie zabytkowej substancji kompleksu budynków EC Szombierki oraz stworzenie wielofunkcyjnej infrastruktury dla działalności kulturalnej". Wraz ze środkami własnymi całość inwestycji zamknie się w prawie 22 mln złotych. Na razie nie jest jeszcze znany szczegółowy zakres prac.

Jeszcze więcej pieniędzy otrzyma Opera Śląska, bo na jej konto trafi ponad 14 mln złotych. Projekt dotyczy "zwiększenia atrakcyjności Opery Śląskiej i ochrony jej dziedzictwa kulturowego poprzez przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych". Łączna wartość projektu to blisko 21 mln złotych.

Trzeci projekt został złożony przez Parafię Ewangelicko-Augsburską. Prawie 4 mln złotych zostanie przeznaczone na modernizację zabytkowego budynku domu pomocy społecznej Ostoja Pokoju na Centrum Aktywności Seniora.

Także Parafia Rzymsko-Katolicka Świętego Jacka ubiegała się o ponad 18 mln złotych dotacji na zwiększenie atrakcyjności kulturalnej kościoła, ale projekt otrzymał zbyt mało punktów i nie zostanie sfinansowany.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (13 replies).

Passphrase Avatar
Passphrase odpowiedział w temacie: #180708 2018/09/12 09:36
To przypomina dobrze wymyślony deal. Fortum pozbyło się wrzoda na który nie miało pomysłu. Miasto sprzedając obiekt też odcieło się od odpowiedzialności za obiekt, a Rezonator jako właściciel moze z nim zrobić co chce - jak widać rozpoczeło od rozkradania. Czy tylko mi sie wydaje ze kasa ze sprzedaży złomu idzie do prywatnych kieszeni tych którzy na to formalnie pozwolili ?
pogoda Avatar
pogoda odpowiedział w temacie: #180707 2018/09/12 09:06
Czy można wierzyć właścicielowi? Na to pytanie można sobie odpowiedzieć po przeczytaniu tego artykułu:

katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,23...orzow-chce-miec.html

Jak widać, zabytek w sąsiednim mieście nie został wyremontowany.
marcinen Avatar
marcinen odpowiedział w temacie: #180703 2018/09/11 21:53
mnie ciekawi tylko jedno. Jaka jest umowa zawarta pomiędzy Fortum, miastem i Rezonatorem i jak można od niej odstąpić. W chwili obecnej widać, że Rezonator urządził sobie z tego miejsca zamiast Generatora Muzyki to Generator Złomu - Zysku. Być w zależności od zapisów umowy jest jeszcze szansa dla EC Szombierki z tym, że ta umowa musiała by być przez Bartylę lub Fortum ujawniona lub przez strony powinny być podjęte działania do jej anulowania.
Maciej Polok Avatar
Maciej Polok odpowiedział w temacie: #180698 2018/09/11 21:19

71hanysek napisał: A takie było narzekanie na nowego właściciela EC Szombierki...czyżby niesłusznie?


Chciałoby się śmieszną minkę wstawić pod tym postem.
duszek480 Avatar
duszek480 odpowiedział w temacie: #180697 2018/09/11 20:59
Tak jak już wspomniał MephiR wszelki złom jest wycinany, ale co jeszcze gorsze dach wieży zegarowej, który miał być remontowany pewnie zostanie dalej dziurawy. Idzie jesień i zima...a trzeba pamiętać, że na dachu wieży zegarowej problem się nie kończy, bo wiele innych pomieszczeń też jest zalanych.
Cudownie, od początku sprawa śmierdziała na kilometr, a ci wielcy "wizjonerzy" z Rezonatora to jacyś kosmici już na pierwszy rzut oka.. O tym kto ich polecał nawet nie wspomnę...

Reklama
Promocja noworoczna