Miasto

Żabie Doły zmienią się nie do poznania


Do końca września mają zakończyć się prace na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Żabie Doły. Wyjątkowy teren stanie się bardziej przyjazny dla spacerowiczów.

Reklama

Rozbark jest jednym z terenów ujętych w Gminnym Programie Rewitalizacji Bytom 2020+. Niedawno informowaliśmy o kilku inwestycjach, które sprawią, że zmienią się m.in. plac św. Barbary, Szynol, a u zbiegu ulic Musialika i Alojzjanów powstanie skatepark. To oczywiście zaledwie część zmian, które zostaną dokonane przy wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach tzw. Obszaru Strategicznej Interwencji.

Nie tylko mieszkańcy Rozbarku, ale także całego miasta mogą z niecierpliwością oczekiwać prac, które zostaną przeprowadzone na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Żabie Doły. Częste miejsce wycieczek niebawem stanie się bardziej przyjazne dla spacerowiczów.

Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej ogłosił przetarg na uporządkowanie ruchu turystycznego oraz przystosowanie obszaru na cele edukacyjne i rekreacyjno-wypoczynkowe. Termin składania ofert minął 16 lutego, a niebawem poznamy wykonawcę.

Co się zmieni na terenie Żabich Dołów?

Wzdłuż ulicy Krzyżowej zostanie przeprowadzona wycinka drzew, a w ich miejsce pojawią się nowe gatunki. Następnie zostaną zmodernizowane istniejące oraz powstaną nowe ścieżki spacerowo-edukacyjne. Spacerowicze będą mieli do dyspozycji nowe ławki oraz siedziska, pojawią się kosze na śmieci, a także wybudowane zostaną schody terenowe.

Miłośnicy natury będą mieli do dyspozycji także miejsca do obserwacji i fotografowania ptaków, pomosty, a także powstaną stanowiska edukacyjne. Dzięki temu Żabie Doły będą świetnym miejscem na wycieczki szkolne. Tablice edukacyjne będą informować o historii miejsca, a także gatunkach ptaków, zwierząt i roślinności, które można tutaj znaleźć.

W ramach prac zostanie uporządkowana roślinność. Skorzystają także ptaki i płazy, bo zostaną stworzone pływające wyspy dla gniazdowania ptaków, sadzawki dla rozrodu płazów, a także budki dla ptaków i nietoperzy.

Efekty będziemy mogli ocenić już niedługo, bo termin wykonania wszystkich prac kończy się 30 września 2018. Cała inwestycja będzie kosztować 1 474 470 złotych.

Żabie Doły zyskały status zespołu przyrodniczo-krajobrazowego w 1997 roku głównie w celu ochrony siedlisk ptaków wodnych. Na tym terenie można trafić na ponad sto gatunków ptaków, a niektóre z nich są unikatowe w skali Śląska. Znaleźć można także chronione gatunki roślin. To jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w Bytomiu, które dzięki nadchodzącym zmianom jeszcze bardziej umocni swój status jednej z najciekawszych atrakcji w mieście.

fot. Ewa Zielińska / ZELD.pl

Subskrybuj kanał Bytomski.pl na YouTube!

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (16 replies).

endriu58 Avatar
endriu58 odpowiedział w temacie: #182437 2018/12/05 18:09
Odgrzewam temat bo to, co usłyszałem, zakrawa na kiepski żart. Znajomy kręcił się rowerem w okolicy Żabich Dołów gdy prace były już na ukończeniu i przypadkiem trafił na gościa, który dokumentował postęp prac(podobno) z ramienia miasta. Znajomy został upomniany przez pana, że jeździ po nowej nawierzchni rowerem! Wywiązała się dyskusja i z rozmowy wynikało że to są TYLKO trakty spacerowe i nie wolno po nich jeździć rowerami!!! No jaja jak berety! Ktoś, coś...?
Morfi Avatar
Morfi odpowiedział w temacie: #180680 2018/09/10 20:24
Będzie tak jak z rewitalizają Bytomki. Moim zdaniem ŻD straciły swój urok :(
MephiR Avatar
MephiR odpowiedział w temacie: #180679 2018/09/10 15:36
Podejrzewam, że docelowo ścieżka na Żabich Dołach ma się łączyć z promenadą budowaną właśnie na starym Rozbarku. Jej początek znajduje się na Pszczyńskiej, ale na planach widać, że promenada ma kiedyś biec dalej w stronę Żabich Dołów. Pytanie ile potrwa, nim obie ścieżki zostaną ze sobą połączone...
Jawor Avatar
Jawor odpowiedział w temacie: #180675 2018/09/10 14:00

emarx napisał:

hoek napisał: (...) trasa zaczyna się nigdzie czyli koło garaży i kończy na skrzyżowaniu.

Czyli miasto trzyma się wyznaczonych przez siebie standardów prowadzenia dróg rowerowych :-'
Pzdr,
Marek


Raczej standardów ogólnokrajowych. Nie raz już pokazywali przykłady z całej Polski gdzie ścieżki rowerowe zaczynały i kończyły się w polu. A wspomniana ścieżka faktycznie zaczyna się za mostkiem za garażami ale kończy ciut za skrzyżowaniem z Krzyżową. Podejrzewam że Bytom zrobił ścieżkę do granicy z Chorzowem a teraz będziemy czekać kolejne lata aż Chorzów znajdzie kasę zeby to pociągnąć dalej.

Ale ogólnie zmiany na ŻD na duży plus.
emarx Avatar
emarx odpowiedział w temacie: #180671 2018/09/10 09:49

hoek napisał: (...) trasa zaczyna się nigdzie czyli koło garaży i kończy na skrzyżowaniu.

Czyli miasto trzyma się wyznaczonych przez siebie standardów prowadzenia dróg rowerowych :-'
Pzdr,
Marek

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.