Miasto

KWK Centrum zamieni się w pompownię


Twoja reklama w gazecie Bytomski.pl

Likwidowana kopalnia całkiem nie zniknie. Zakład zmieni swoją podstawową funkcję. Jego zadaniem będzie przepompowywanie wody ze wschodniej części dna niecki bytomskiej sięgającej aż po Grodziec.

W maju zeszłego roku kopalnia Centrum została wydzielona z Kompanii Węglowej i przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, co rozpoczęło proces jej likwidacji. Jest to nie lada wyzwanie, gdyż ta bytomska kopalnia ma jedenaście poziomów, siedem szybów i ponad 50 kilometrów wyrobisk korytarzowych. Na powierzchni planuje się rozbiórkę 43 obiektów, z czego 19 ma zostać wyburzonych jeszcze przed końcem tego roku. Do tej pory zlikwidowano już niemal 25 km wyrobisk, a docelowo ma pozostać jedynie 6 km czynnych chodników. Z krajobrazu miasta ma też zniknąć pięć spośród siedmiu szybów: Jan, Skarga, Rejtan, Witczak oraz Komunikacyjny.

Reklama

W ciągu najbliższych lat zakład znacznie się skurczy, ale wciąż będzie działać, a jego infrastruktura zostanie nawet unowocześniona. KWK Centrum będzie pełnić ważną funkcję dla Górnośląskiego Górnictwa, gdyż będzie odpowiadać za odwadnianie wschodniego skrzydła dna niecki bytomskiej. W tym celu zostanie wykorzystany najgłębszy szyb bytomskiej kopalni - Budryk - sięgający aż 930 m wgłąb ziemi oraz szyb Staszic. Główna pompownia ma zostać umieszczona na poziomie 774 m, natomiast urządzenia pomocnicze zostaną zlokalizowane na poziomach 930 m i 250 m. Dziś w rejonie KWK Centrum przepompowuje się 9,3 m3 wody na minutę, a docelowo ta ilość ma wzrosnąć aż trzykrotnie.

Przepompownia ma powstać do końca 2020 roku. Zakład ma także odwadniać wyrobiska czynnej kopalni Bobrek-Piekary.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (6 replies).

Paweł P Avatar
Paweł P odpowiedział w temacie: #168583 2016/09/28 22:10
W zasadzie, to żadna z likwidowanych kopalń całkiem nie znika, bo wszędzie trzeba pompować wodę. Nawiasem mówiąc, to powinno się to na samym starcie doliczyć do kosztów funkcjonowania danej kopalni. A to nie są małe pieniądze tylko miliony, które idą na rozdzielnie, pompy i obsługę tego wszystkiego. A pompować trzeba będzie przez dłuuuugie lata.
Lacoste_ Avatar
Lacoste_ odpowiedział w temacie: #168580 2016/09/28 18:22
ale zaraz zaraz gdzie oni to będa pompowac ,na powierzchnie? to co zrobią drugą Brandkę? Czy do kanalziacji-taka ilośc i pewnie skażenie do kanalziacji ciekawe.Czemu nie ma nic na ten temat w artykule?
miras Avatar
miras odpowiedział w temacie: #168565 2016/09/27 12:24
Jeżeli mają wyburzać to niech wyburzają jak najszybciej, lepiej żeby stał pusty i wyrównany teren niż szabrowane, rozpadające się budynki.

Uprzedzam, nie piszcie, że cokolwiek tam powstanie

Strażnica PSP :-P
marcinen Avatar
marcinen odpowiedział w temacie: #168556 2016/09/26 20:54
ciekawe skąd taki pośpiech przy wyburzeniach??
Szkoda, że wyburzą szyby Skarga i Rejtan. Wpisały się już wkrajobraz Bytomia i wydają się być takim swoistym znakiem. Szkoda zwłaszcza szybu Rejtan ponieważ chyba jest niezbyt wiele szybów górniczych z taką zabudową w Polsce. Z drugiej strony Krystyna w Szombierkach to też unikat i co z tego??
czy burzenie tej infrastruktury to taki znak czasu??? znak czasu, że górnictwo już z Bytomia na dobre odchodzi?? Przez ponad 100 lat górnictwo dało temu miastu bogactwo i pracę oczywiście pozostawiając po sobie na powierzchni ogromne spustoszenie, obecnie poprzez wszechobecne szkody górnictwo zdaje się grzebać Bytom za życia.
Szczesiu Avatar
Szczesiu odpowiedział w temacie: #168553 2016/09/26 18:16
Powstanie Aquapark, tyle wody nie może się marnować :P

Reklama: