Miasto

EC Szombierki ma inwestora


Przełom w sprawie zabytkowej Elektrociepłowni Szombierki? Koncern Fortum poinformował o zawarciu z władzami miasta oraz firmą z Gliwic trójstronnego porozumienia w sprawie sprzedaży obiektu.

Reklama

EC Szombierki zdaniem wielu architektów, historyków sztuki i miłośników zabytków techniki jest najwspanialszym kompleksem przemysłowym na Śląsku. Zabudowania dawnej Kraftwerk Oberschlesien zaprojektował duet kuzynów, Georga i Emilla Zillmannów, którzy stworzyli również słynny Nikiszowiec. Architekci nadali bytomskiej elektrowni nietypową formę, w wyniku czego przypomina bardziej ogromną katedrę lub zamek, niż zakład przemysłowy. Dzięki temu dziś wzbudza zachwyt w każdym, kto zobaczy ją na żywo.

W ostatnich latach zdecydowano o stopniowym wygaszaniu produkcji w EC Szombierki. W tym celu, gdy zakład należał jeszcze do Skarbu Państwa, przebudowano jedną z hal i zaczęto organizować w niej przeróżne wydarzenia: plenery artystyczne, festiwale teatralne, spektakle operowe, a także gale bokserskie. Imprezy przyciągały do Szombierek tłumy ludzi, lecz po sprzedaniu Zespołu Elektrociepłowni Bytom S.A. fińskiej firmie Fortum zaprzestano tego typu działalności tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Obiekt zaczął stopniowo niszczeć, na co zareagowali społecznicy ze stowarzyszenia Miasto dla Mieszkańców i zebrali w zeszłym roku 9 tysięcy podpisów pod petycją o rewitalizację zabytkowego kompleksu. W reakcji na to marszałek województwa powołał zespół roboczy złożony z przedstawicieli Fortum, władz miasta oraz MDM, którego zadaniem było wypracowanie pomysłu jak uratować EC Szombierki.

Zespół zakończył prace w grudniu i od tego czasu Fortum prowadziło indywidualne rozmowy z podmiotami zainteresowanymi przejęciem zakładu. Pod koniec zeszłego roku firma poinformowała, że znalazła czterech inwestorów chcących kupić elektrociepłownię, lecz nie ujawniono kim oni są. Z powyższymi ofertami zapoznano władze Bytomia, aby miasto określiło, która z nich będzie dla niego najbardziej korzystna.

Wczoraj Fortum wydało oficjalny komunikat w sprawie zawarcia porozumienia z gliwicką spółką Rezonator S.A., wskazaną przez bytomskie władze. Zgodnie z nim powyższa firma ma wkrótce stać się nowym właścicielem EC Szombierki. - Zawsze uważaliśmy, że władze samorządowe są najwłaściwszym podmiotem do kształtowania przyszłości obiektu o tak wielkiej wartości historycznej. W ciągu ostatnich miesięcy rozpatrywaliśmy oferty potencjalnych nabywców i ostatecznie zdecydowaliśmy się na wybór rekomendowanej przez władze Bytomia spółki Rezonator S.A., z którą w najbliższym czasie zamierzamy podpisać umowę sprzedaży Elektrociepłowni Szombierki - mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Rezonator S.A. jest bardzo młodą firmą. Akt założycielski sporządzono dopiero w marcu, a spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym zaledwie przed kilkoma dniami, 16 czerwca. Prezesem Rezonatora jest Andrzej Szwimer związany z szeregiem różnych spółek. Jak podaje Fortum, przyszły właściciel Elektrociepłowni Szombierki planuje powołanie do życia fundacji "Fabryka Muzyki Generator" i przystosowanie zabytkowego kompleksu do potrzeb działalności kulturalnej, obejmującej m.in. stworzenie teatru muzycznego, studia nagrań oraz mediateki. Ponadto organizacja będzie również promować tradycję i dziedzictwo przemysłowe Górnego Śląska.

- Elektrociepłownia Szombierki jest nie tylko wizytówką naszego miasta, ale i całego regionu. Jest to perła architektury postindustrialnej zaliczana do bardzo atrakcyjnych obiektów w całej Europie. Wykorzystanie Elektrociepłowni do działalności kulturalnej wpłynie na pozytywny wizerunek Bytomia i województwa śląskiego w kraju i na świecie. Bytomianie natomiast będą mogli korzystać z szerokiej oferty artystycznej w otoczeniu unikatowej architektury - zapowiada prezydent Damian Bartyla.

W tym roku EC Szombierki po raz ostatni będzie produkować ciepło. W przyszłym sezonie zastąpi ją nowa ciepłownia budowana przez Fortum na tyłach EC Miechowice. Dzięki temu nowy właściciel zabytku będzie mieć otwartą drogę, aby zmienić sposób jego zagospodarowania.

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone