Miasto

Industriada bez EC Szombierki


Podczas tegorocznej Industriady nie będzie możliwości zwiedzenia Elektrociepłowni Szombierki. Taką decyzję podjął właściciel obiektu, koncern Fortum.

Reklama

Industriada jest corocznym świętem Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. W ramach tego wydarzenia w kilkudziesięciu miejscach w regionie odbywają się najróżniejsze imprezy. Od kilku lat podczas Industriady można było zwiedzać Elektrociepłownię Szombierki. Była to jedyna w roku możliwość, aby zobaczyć jak ten wspaniały zabytek wygląda od środka. Za każdym razem zainteresowanie było tak duże, że wolne miejsca wyczerpywały się w ciągu kilku dni. Niestety w tym roku uczestnicy Industriady nie będą mogli poznać tajemnic bytomskiej "katedry przemysłu". Firma Fortum zadecydowała, że obiekt nie zostanie udostępniony do zwiedzania.

Przyszłość EC Szombierki na Szlaku Zabytków Techniki stoi pod znakiem zapytania. Budynek został włączony do szlaku w 2010 roku, lecz wkrótce może zostać z niego usunięty. Warunkiem funkcjonowania na szlaku jest dostępność dla turystów. Tymczasem od kilku lat do elektrociepłowni nie są wpuszczani żadni ludzie spoza zakładu. Wstępu nie mają również fotograficy i filmowcy. Wyjątkiem była coroczna Industriada. W związku z powyższym obiekt najprawdopodobniej zostanie usunięty ze szlaku, podobnie jak przed dwoma laty bielski dworzec kolejowy.

Jutro, w Święto Pracy, stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców nawołuje do nicnierobienia przy Elektrociepłowni Szombierki. W ramach akcji organizacja zachęca do rozłożenia się z kocami i leżakami za pięć dwunasta (11:55) na nieużytkach w rejonie ul. Puszkina i Rostkowskiego oraz oddania się lenistwu w cieniu pobliskiego zabytku.

Natomiast dziś o 17:15 w Radiu Katowice będzie można przysłuchać się dyskusji przedstawicieli MDM, władz miasta oraz koncernu Fortum na temat przyszłości EC Szombierki.

Przeczytaj też: Miasto nie przejmie EC Szombierki

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (3 replies).

71hanysek Avatar
71hanysek odpowiedział w temacie: #158685 2015/04/30 22:56
To kolejna forma nacisku właściciela na władze miejskie w sprawie przejęcia na własność EC.
Szczesiu Avatar
Szczesiu odpowiedział w temacie: #158679 2015/04/30 20:01
W PL chęci są tylko w czasie wyborów.
Daro85 Avatar
Daro85 odpowiedział w temacie: #158677 2015/04/30 19:52
Kurna, ale serio nie ma pomysłu co z tym budynkiem zrobić?
A może z jednej strony pazerność obecnego właściciela, a z drugiej brak chęci ze strony miasta na kolejny socjal są tego przyczyną.

Ja zastanawiam się nad 2 sprawami:
- czemu obiekt, który był elektrownią nadal nie może być elektrownią? Choćby częściowo?
- czemu miasto ma przejąć elektrociepłownię? A dlaczego nie np. samorząd województwa? Tzn. co? EC Szombierki to wartościowa budowla jedynie dla Bytomia? A dla marszałka już nie?
A może dobrym pomysłem byłoby włączenie EC do Muzeum Górnośląskiego, które ma być częściowo miejskie a częściowo marszałkowe?

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.