Bytom przejął mieszkania po Arradzie
W 2020 roku miasto Bytom wykupiło mieszkania należące do spółki Arrada. Firma przed laty przejęła zasoby po Zakładach Górniczo-Hutniczych Orzeł Biały, lecz w 2015 roku ogłosiła upadłość. Mieszkańcy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji, a ich mieszkaniami zarządzał syndyk upadłej spółki. Lokatorom postanowiły pomóc miasta Bytom i Piekary Śląskie, które zdecydowały się wykupić lokale znajdujące się na ich terenie.
Bytom kupił łącznie 101 mieszkań i 2 budynki za ok. 5 mln zł. Lokale były sukcesywnie odsprzedawane mieszkańcom, natomiast te, których najemcy nie zdecydowali się na taki krok, zostały przekazane do miejskiej spółki ZBM-TBS specjalizującej się w zarządzaniu nieruchomościami.
Mieszkanie za remont
W międzyczasie kilka mieszkań po Arradzie zostało zwolnionych. ZBM-TBS zdecydował się przeznaczyć je do wynajmu w ramach programu "Mieszkanie za remont". Dostępnych jest 6 lokali położonych przy ulicach Chełmońskiego, Cybisa, Siemianowickiej i Gwareckiej. Najmniejsze z nich ma 36 m2 i 2 pokoje, zaś największe ma 66,30 m2 i 3 pokoje. Wszystkie posiadają kuchnię, przedpokój oraz łazienkę z WC. Warto podkreślić, że wszystkie oferowane mieszkania znajdują się w budynkach wspólnot mieszkaniowych, gdzie w ostatnich latach przeprowadzono szereg remontów, w tym również termomodernizację.
O przydział mieszkania z tej puli mogą starać się osoby, które nie posiadają tytułu prawnego do żadnego lokalu mieszkalnego na terenie Bytomia i złożą oświadczenie, że lokal, o który się starają będzie służyć do zaspokojenia ich potrzeb mieszkaniowych, posiadają określony w regulaminie dochód, złożą oświadczenie o posiadaniu środków na remont lokalu oraz kompletny wniosek. Jeśli o dane mieszkanie będzie starać się więcej chętnych, to o jego przydziale będzie decydować punktacja.
- Tworząc punktację, pod uwagę bierzemy m.in.: liczbę osób tworzących gospodarstwo domowe, kwestię posiadania dzieci, orzeczenia o niepełnosprawności, deklarowany termin zakończenia remontu, wysokość zadeklarowanej partycypacji. Partycypacja jest w zasobach ZBM-TBS obowiązkowa, ale zdecydowaliśmy się obniżyć ją do zupełnego minimum, czyli 1% wartości odtworzeniowej lokalu. Trzeba zaznaczyć, że można uzyskać dodatkowe punkty za każdy dodatkowy zadeklarowany 1% partycypacji - mówi Andrzej Maciak, prezes ZBM-TBS Sp. z o.o.
Z wybranymi wnioskodawcami zostaną zawarte umowy na remont lokalu, który może potrać maksymalnie rok. W tym czasie nie będzie pobierany czynsz za wyjątkiem opłat eksploatacyjnych za wodę i ścieki. Uproszczony zakres prac do wykonania można pobrać ze strony spółki. Ponadto każda osoba przed przystąpieniem do programu może dokonać oględzin oferowanych mieszkań w celu zapoznania się z ich stanem technicznym. Po zakończeniu remontu i odebraniu prac będzie zawierana umowa najmu na czas nieokreślony.
Szczegółowe informacje na temat programu są dostępne na stronie internetowej ZBM-TBS oraz w siedzibie spółki przy ul. Kolejowej 2A w Dziale Budownictwa Społecznego (pokój 211, tel. 32 281 20 81, 32 395 54 18, 661 342 255, 669 492 255). Termin składania wniosków wyznaczono na 18 listopada 2022 r. Wyniki naboru zostaną opublikowane w Internecie do 30.11.2022 r.