Mafia śmieciowa podrzuciła odpady do Łagiewnik. Miasto je uprzątnęło

Blisko 565 ton niebezpiecznych odpadów zostało usuniętych z terenu przy ulicy Szyby Rycerskie w Łagiewnikach. To aż o 200 ton więcej, niż pierwotnie szacowano.

Odpady szyby rycerskie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono w grudniu 2018 roku, gdy skontrolowano nieruchomość położoną przy ul. Szyby Rycerskie. Stwierdzono wówczas, że na działce znajdują się aż 263 mauzery, 198 beczek oraz 50 puszek zawierających m.in. odpady z produkcji, przygotowania, obrotu i stosowania produktów chemii organicznej, rozpuszczalniki, odpady farb i lakierów, a także oleje odpadowe.

- Dla tego terenu nigdy nie było wydanej decyzji dotyczącej gospodarowania odpadami. W 2019 r. rozpoczęliśmy starania o pozyskanie środków zewnętrznych na sfinansowanie usunięcia i utylizacji odpadów, które stwarzały zagrożenie dla zdrowia mieszkańców oraz dla środowiska - powiedział Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Miastu udało się pozyskać środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (ponad 3 mln zł) oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach (377 tys. zł), dzięki czemu możliwe było usunięcie i zutylizowanie nielegalnych odpadów. To zadanie powierzono firmie wyłonionej w drodze przetargu publicznego.

W tym przypadku bardzo ważny był czas, ponieważ odpady zeskładowano w Łagiewnikach w niewłaściwy sposób. Jeśli doszłoby do uszkodzenia pojemników, w których się znajdowały, to mogłoby dojść do skażenia gruntu, co z pewnością miałoby fatalne skutki dla lokalnej fauny i flory, jak również mieszkańców pobliskich osiedli.

Początkowo szacowano, że konieczne będzie usunięcie 365 ton odpadów, lecz w trakcie prac prowadzonych na miejscu okazało się, że odpadów jest więcej o około 200 ton. Z tego względu w ramach umowy między miastem a wykonawcą wywieziono wszystkie niebezpieczne odpady z terenu przy ul. Szyby Rycerskie, a następnie przekazano je do utylizacji.

- Realizacja zadania związana z wywiezieniem niebezpiecznych odpadów z terenu przy ul. Szyby Rycerskie przeszła już pozytywną kontrolę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którą przeprowadzono między 13 a 15 czerwca - podkreśla Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Usunięcie niebezpiecznych odpadów kosztowało łącznie 3,77 mln zł. Na miejscu jednak wciąż znajdują się odpady, które nie stanowią zagrożenia dla środowiska, w tym wraki pojazdów, odpady budowlane, opony, szkło, zniszczone meble oraz złom. Miasto prowadzi postępowanie administracyjne, którego celem jest wyegzekwowanie od właściciela usunięcia zalegających tam odpadów.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon
Reklama