LifeStyle

Pracuje z niepełnosprawnymi dziećmi, a teraz sama potrzebuje wsparcia

Jest doskonale znana rodzicom dzieci uczących się w Zespole Szkół Specjalnych na Bobrku. Joanna Delong od wielu lat wspiera rozwój ich pociech i przygotowuje je do do życia, które czeka je po opuszczeniu murów szkoły. Niestety teraz musi zmierzyć się z największym wyzwaniem w swoim życiu: pokonać raka.

Joanna Delong jest oligofrenopedagogiem. Od blisko 20 lat zajmuje się dziećmi i młodzieżą z różnymi deficytami rozwojowymi. Pracuje w Zespole Szkół Specjalnych przy ul. Konstytucji, jest wykładowczynią akademicką oraz prezesem Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Intelektualnie "Fantazja", wraz z którym organizuje podopiecznym różne rodzaje terapii, wyjścia do teatrów i kin, czy rekreację na obiektach sportowych.

Reklama

Prywatnie 44-letnia Joanna Delong ma męża i dwóch synów w wieku szkolnym. Jest absolwentką IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, czyli popularnego "Sikoraka". Pod koniec 2016 roku do jej życia z butami wszedł nowotwór typu NST G2 HER2+++. To zaawansowany rak piersi w stadium rozsiewu z przerzutami do węzłów chłonnych pachowych oraz wątroby, który pierwotnie był nieoperacyjny.

Obecnie jest po chemioterapii, a we wtorek przeszła operację mastektomii i usunięcia węzłów chłonnych z pachy. - Skutki uboczne po chemioterapii i przyjmowanych lekach sterydowych poważnie dały mi się we znaki: utrata włosów, brwi, rzęs, onycholiza, przyrost wagi, ustawiczne zmęczenie, farmakologiczna menopauza, chemobrain oraz uszkodzenie nerwów - opisuje swój stan bytomianka. Jej walka z chorobą trwa nadal.

Po operacji musi przejść intensywną rehabilitację, by zachować sprawność w ręce. Wciąż musi przyjmować leki, w tym również te nierefundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. - Do końca życia co 3 tygodnie będę mieć podawane wlewy immunoterapii do portu naczyniowego, który mam wszyty w klatce piersiowej - tłumaczy Joanna Delong. Bytomianka musi także przejść na specjalistyczną dietę, która pomoże jej zwiększyć odporność organizmu.

To wszystko kosztuje. Dużo. Za dużo, jak dla poważnie chorej bytomskiej pani pedagog. Joanna Delong została objęta opieką Fundacji Avalon. Organizacja uruchomiła zbiórkę funduszy na leczenie 44-latki. Można się do niej przyłączyć przekazując 1% swojego podatku lub darowiznę na fundację z dopiskiem Delong, 8748, bądź wysyłając SMS charytatywny pod numer 75 165 o treści POMOC 8748 (koszt SMS to 6,15 zł brutto (kwota zawiera VAT), z czego 5 zł stanowi darowizna na rzecz podopiecznego). Więcej informacji można znaleźć na stronach fundacji.

Zobacz też:
Reklama
Promocja noworoczna