Licytacji EC Szombierki nie będzie. Nabywca spłacił długi właściciela?

Arche kupiło Elektrociepłownię Szombierki. - Niezależnie od medialnych doniesień podtrzymuję chęć do odkupu nieruchomości przez gminę w drodze licytacji komorniczej - zadeklarował prezydent Mariusz Wołosz. Jak jednak ustaliliśmy, do zaplanowanej licytacji nie dojdzie, ponieważ długi dotychczasowego właściciela zostały spłacone.

W środę, 19 stycznia, spółka Arche podpisała umowę przedwstępną na zakup Elektrociepłowni Szombierki. Jak potwierdziliśmy, mowa o zakupie obiekty za 10 milionów złotych od dotychczasowego właściciela - Rezonator S.A.

Nowy inwestor zamierza stworzyć wewnątrz zabytkowego obiektu hotel, a także przestrzeń dla uczelni wyższej, wydarzeń targowych oraz wystawienniczych.

Licytacji EC Szombierki nie będzie

Choć Arche od pewnego czasu kontaktowało się m.in. z Urzędem Miasta Bytom w sprawie dostępu do drogi, która prowadzi do nieruchomości, to zawarciem transakcji zaskoczeni byli wszyscy. Urzędnicy dowiedzieli się o tym z mediów.

- Dzisiaj zaprosiłem przedstawicieli tej firmy na spotkanie, aby zweryfikować tę informację i porozmawiać o planach firmy wobec EC Szombierki - napisał na Facebooku prezydent Mariusz Wołosz. - W sprawie EC Szombierki jestem realistą. Dopóki nie zobaczę, że łatany jest dach budynku wieży zegarowej, dach maszynowni czy dach kotłowni EC, nie będę wpadał w zachwyt - dodał.

- Niezależnie od medialnych doniesień podtrzymuję chęć do odkupu nieruchomości przez gminę w drodze licytacji komorniczej - zadeklarował.

Jak jednak ustaliliśmy, do zaplanowanej licytacji Elektrociepłowni Szombierki nie dojdzie. Ktoś - najprawdopodobniej nowy właściciel - spłacił długi, jakie miał wyegzekwować w ramach licytacji komornik. Wkrótce strony zostaną poinformowane o zakończeniu postępowania.

EC Szombierki ma być perłą w koronie Arche

Spółka Arche w 1991 roku zaczynała od działalności deweloperskiej. W ciągu trzydziestu lat wybudowała w sumie ponad 9000 mieszkań oraz domów. To m.in. Osiedle Królowej Marysieńki i Osiedle Albatrosów w Warszawie.

Firma, którą kieruje Władysław Grochowski, ma w swoim portfolio także kilkanaście hoteli. Część inwestycji została zrealizowana w zabytkowych przestrzeniach. To np. Zamek w Janowie Podlaskim, Pałac i Folwark Łochów, Hotel Tabaco w Łodzi i Cukrownia Żnin.

Żaden z tych obiektów skalą i kosztami nie równa się jednak z EC Szombierki. Jak przyznał Władysław Grochowski, ma to być perła w koronie Arche.

Ogromne dziury w dachu EC Szombierki

Wiele pytań dotyczących przyszłości Elektrociepłowni Szombierki mają społecznicy z Kongresu Ochrony Zabytków.

- W jaki sposób Elektrociepłownia Szombierki zostanie zaadaptowana? Zostanie udostępniona mieszkańcom, a może jej wnętrza będą mogli podziwiać tylko hotelowi goście? - obawia się Joanna Budny-Rzepecka.

Zwraca również uwagę na to, że umowa przedwstępna została zawarta na pół roku i dopiero po tym czasie Arche stanie się pełnoprawnym właścicielem zabytku, o ile nie wycofa się z zakupu, a w międzyczasie jego stan będzie stale się pogarszał. Na zdjęciach z drona, które wykonaliśmy w piątek, 21 stycznia, widać wielkie dziury w dachu, który powinien zostać zabezpieczone w pierwszej kolejności. Woda rozsadza także ceglaną elewację i niszczy wieżę zegarową, której poszycie usunięto i sprzedano.

- Elektrociepłownia Szombierki to bardzo wymagająca inwestycja. Etapowy remont może trwać 10 lub 15 lat. Jeżeli w tym czasie coś pójdzie nie tak, to wrócimy do punktu wyjścia albo będziemy w jeszcze gorszej sytuacji - dodaje Joanna Budny-Rzepecka i podkreśla, że konieczna będzie ścisła współpraca oraz wsparcie samorządu, aby szansa na uratowanie EC Szombierki nie została zaprzepaszczona.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon