Lekcje pod chmurką w Bytomiu. Dwie szkoły średnie pozyskały dofinansowanie na ekopracownie

W ramach dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na terenie dwóch szkół średnich w Bytomiu powstaną ekopracownie pod chmurką. Branżowa Szkoła I Stopnia nr 8 Specjalna oraz Zespół Szkół Technicznych wzbogacą się o przestrzenie do prowadzenia zajęć dydaktycznych z zakresu przyrody, biologii, ekologii, geografii czy geologii.

Ekopracownia w ramach projektu ,,Niebieskie pszczoły"

Komisja konkursowa nagrodziła inicjatywę Branżowej Szkoły I Stopnia nr 8 Specjalnej, która zgłosiła projekt ,,Niebieskie pszczoły", poświęcony roli i znaczeniu pszczół w przyrodzie. Pracownia pod chmurką pozwoli na prowadzenie terapii integracji sensorycznej na świeżym powietrzu i uatrakcyjni lekcje.

- Nasz projekt będzie polegał na założeniu ogródka edukacyjnego, który da naszym uczniom możliwość poznawania tajników przyrody w najbliższym otoczeniu szkoły. Powstanie tam łąka z roślinnością miododajną, ścieżki sensoryczne o zróżnicowanym podłożu, a całość zostanie uzupełniona o elementy małej architektury i pomoce dydaktyczne - mówi Agnieszka Gajda, autorka projektu i nauczycielka biologii.

Nie zabraknie też strefy uprawnej, nad którą opiekę będą sprawować uczniowie szkoły, od momentu wysiewu aż po zbiory. Dzięki temu poznają cykl życia roślin, a zebrane plony będą wykorzystywać np. podczas zajęć praktycznych, szczególnie w kuchni, gdzie kształcą się młodzi kucharze.

Całość inwestycji uzupełniona zostanie o elementy małej architektury takie, jak: tablice edukacyjne, ławki, altana oraz kosz do segregacji odpadów. Koszt inwestycji to w sumie 87,5 tys. zł.

Teren Branżowej Szkoły nr 8, gdzie powstanie ekopracownia
Teren Branżowej Szkoły nr 8, gdzie powstanie ekopracownia

Lekcje pod chmurką również w ZST

Ekopracownia pod chmurką powstanie też na zielonych terenach Zespołu Szkół Technicznych. Na niezagospodarowanym dotąd hektarze sąsiadującym z pasieką i łąką kwietną przy ul. Frycza-Modrzewskiego, powstanie osiem wydzielonych stref.

- W każdej z nich na uczniów czekać będą inne stanowiska. Zaplanowaliśmy m.in. strefę relaksu z ławkami i leżakami, strefę obserwacji ze szklarnią, w której uczniowie będą prowadzić niewielką uprawę, a także strefę badacza z drewnianą wiatą, w której będziemy organizować plenerowe lekcje przyrody, biologii czy geografii - mówi Joanna Kocot, autorka projektu i nauczycielka biologii w ZST.

Jak przystało na pracownię z prawdziwego zdarzenia nie zabranie gablot informacyjnych i innych pomocy dydaktycznych, które uatrakcyjnią lekcje. Na wiosnę przeprowadzone zostaną nowe nasadzenia. Koszt inwestycji to 87,5 tys. zł.

ZST Bytom. Tu powstanie ekopracownia
ZST Bytom. Tu powstanie ekopracownia
Pole golfowe na terenach pokopalnianych

Może Cię zainteresować:

Dotacja z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla... bytomskiego pola golfowego? Jak najbardziej!

Autor: Aleksandra Szlęzak

18/09/2024

Osp sucha gora bytom

Może Cię zainteresować:

Bytom dla powodzian. Ruszyła zbiórka

Autor: Daniel Lekszycki

16/09/2024

Michalska mistrzyni

Może Cię zainteresować:

Natalia Michalska z Czarnej Strzały z tytułem mistrzowskim. Pierwszym w historii klubu!

Autor: Redakcja Bytomski

11/09/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon