Kultura

Tylko jeden taki dzień. Do teatru za 350 groszy!


Gigantyczne kolejki, nerwowe oczekiwanie i radość szczęściarzy ze zdobycia biletów na wymarzony spektakl - tak w skrócie można opisać zeszłoroczną edycję Dnia Teatru Publicznego. To jedyna okazja w roku, kiedy biletu do teatru można kupić za kilkaset groszy. Kolejna już w ten weekend!

Reklama

W sobotę, 18, maja obchodzimy Dzień Teatru Publicznego. Będzie to już piąta odsłona popularnej, ogólnopolskiej akcji. Z tej okazji bilety na spektakle kupimy za 350 groszy, czyli za równowartość kilograma jabłek, filiżanki herbaty, albo… dobrej drożdżówki. Słowem – za bezcen. Do akcji przyłączyło się blisko 100 teatrów publicznych z 40 polskich miast, w tym reprezentujące Bytom - Opera Śląska i Teatr Rozbark. Sprzedaż biletów po wyjątkowych cenach odbywać się będzie tego dnia na spektakle grane aż do 24 maja.

Warto przypomnieć, że idea DTP powstała w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie istnienia. Cieszyła się tak olbrzymim powodzeniem, że postanowiono ją kontynuować.

Co w Bytomiu?

W bytomskim przybytku muzy Polihymni, czyli w Operze Śląskiej, na 18 maja zaplanowano dwa koncerty. Podczas pierwszego z nich wystąpią Kameraliści Opery Śląskiej, którzy zadebiutowali 24 lutego 2019 r. w ramach salonu Poezji i Muzyki Anny Dymnej. Start o godzinie 17.00. Z kolei o godz. 18.00 odbędzie się koncert "Szanty w Operze", podczas którego usłyszymy: Perły i Łotry, Majtki Bosmana - brygada z dalekiego Wałcza, North Cape - kwintet wokalny rodem z Pszczyny.

Spektaklem granym w ramach Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji "Bilet do teatru za 350 groszy" będzie "Szeherezada/Medea" Nikołaja Rimskiego-Korsakowa i Samuela Barbera. Bilety można kupić 18 maja o godz. 10.00 wyłącznie w kasie Opery Śląskiej. Natomiast sam spektakl zostanie wystawiony dopiero 24 maja.

Z kolei na scenie Teatru Rozbark o godz. 19.00 zobaczymy najnowszą premierę, czyli spektakl "smell.me.ordinary piece" stworzony przez Company HAA, Odd XX, Justynę Kalbarczyk & Edith Buttingsrud Pedersen. To projekt taneczno-performatywno-muzyczny, w którym zapach jest głównym impulsem do tworzenia ruchu oraz budowania relacji pomiędzy performerami. Artyści przyznają, że w swoich poszukiwaniach odnoszą się do instynktownego, wręcz zwierzęcego postrzegania ciągle zmieniającego się środowiska. Bilety po 350 groszy można nabyć wyłącznie w kasie Teatru w dniu spektaklu. Będzie ona czynna od godziny 17.00. Uwaga, jedna osoba może kupić maksymalnie dwa bilety.

Zobacz też:
Reklama: