Kultura

Międzynarodowa śmietanka artystów zjechała się do Bytomia


W Bytomiu odbywa się IV Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki im. Adama Didura. Prestiżowa impreza organizowana jest przez Operę Śląską przy współpracy z Akademią Muzyczną w Katowicach. To już dziesiąta edycja w całej historii Konkursu i czwarta o randze międzynarodowej.

Reklama

Konkurs adresowany jest do młodych śpiewaków wszystkich narodowości, którzy nie przekroczyli 32 lat. Stając w szranki, zaprezentują repertuar operowy na scenie, w kostiumach i z towarzyszeniem orkiestry.

Jak wyjaśnia Magdalena Nowacka – Goik, rzecznik prasowy Opery Śląskiej, do konkursu zakwalifikowanych zostało 76 kandydatów z 13 krajów. - Największą grupę stanowią Polacy, ale w rywalizacji biorą udział przedstawiciele m.in. takich krajów jak: USA, Chiny, Brazylia, Rosja, Australia, Liban, Izrael czy Białoruś - zdradza.

Występy uzdolnionych śpiewaków ocenia międzynarodowe jury złożone z wybitnych artystów-śpiewaków, pedagogów, menedżerów i dyrektorów. W jury zasiadają: Wiesław Ochman - przewodniczący jury, prof. Izabela Kłosińska, Małgorzata Walewska, Andrzej Dobber, dr Michael Nemeth, prof. Feliks Widera oraz Wasyl Wowkun.

Pierwszy etap za nami

Uroczysta inauguracja wydarzenia miała miejsce w niedzielę, 31 marca, natomiast pierwszy etap wokalnych zmagań przeprowadzono w dniach 1-2 kwietnia, a przesłuchania odbywały się w Akademii Muzycznej. Jury miało niełatwe zadanie do wykonania, ponieważ uczestnicy konkursu reprezentują naprawdę wysoki poziom.

- Wszyscy śpiewają bardzo pięknie - mówił po pierwszych przesłuchaniach Wiesław Ochman, przewodniczący jury. - Oczywiście są głosy bardziej przeznaczone do opery, o większej nośności czy energii i takie, które wymagają jeszcze pracy młodych ludzi, często jeszcze studentów. Ale jesteśmy bardzo zadowoleni, bo to, co prezentują wykonawcy, faktycznie jest na bardzo wysokim poziomie. Mamy ciekawe interpretacje i niezwykle trudne arie, jak np. aria z „Candide” Leonarda Bernsteina, ale uczestnicy pokazali, że dają sobie z nimi radę - podkreślał przewodniczący.

Przesłuchania transmitowane online

Do drugiego etapu konkursu dopuszczono 36 uczestników. Ich umiejętności wokalne można podziwiać zarówno na scenie, jak i online. Drugi (3 i 4 kwietnia) oraz trzeci (6 kwietnia) etap odbędzie się w Operze Śląskiej. Artystyczne zmagania można śledzić na bieżąco i to przed ekranem komputera, ponieważ będą również transmitowane w Internecie przez stronę konkursu.

Finał konkursu zaplanowano na 7 kwietnia. Wtedy też w Operze Śląskiej w Bytomiu odbędzie się Gala wręczenia nagród oraz koncert laureatów. Melomani, którzy nie zdołają wziąć udziału w niedzielnym wydarzeniu, mogą posłuchać koncertu 9 kwietnia, ponieważ zostanie on powtórzony w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Zobacz też:
Reklama: