Kultura

Koncert KAT w Piekarach odwołany. Może odbędzie się w Bytomiu


Twoja reklama w gazecie Bytomski.pl

Za kilka dni na Kopcu Wyzwolenia miała odbyć się druga edycja festiwalu Metal Doctrine. Niestety impreza nie dojdzie do skutku ze względu na zdecydowany sprzeciw duchowieństwa i polityków PiS. Mogłaby jednak odbyć się w Bytomiu.

Przed rokiem festiwal okazał się dużym sukcesem. Twórcy postanowili więc pójść za ciosem i 28 lipca zamierzali zorganizować kolejną edycję. Tego dnia na Kopcu Wyzwolenia mieli wystąpić: Kat&Roman Kostrzewski, Witchmaster, Mentor, Krusher, Det Gamble Besatt, Witchfuck, Prosecutor oraz Lęk.

Reklama

Ten pomysł nie spodobał się piekarskim księżom. Wraz z początkiem czerwca jedenastu proboszczów wystosowało list otwarty do prezydent Sławy Umińskiej-Duraj, w którym przekonywali, że zespoły zaproszone na festiwal prezentują postawę antychrześcijańską, a nawet są związane z kultem demonicznym, dlatego nie powinny występować w mieście, któremu patronuje Matka Boża Piekarska, w miejscu poświęconym pamięci Powstańców Śląskich.

Do protestu księży przyłączyli się politycy Prawa i Sprawiedliwości: poseł Jerzy Polaczek i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Obaj wypowiadali się w podobnym tonie, jak duchowni i apelowali do władz miasta o odwołanie imprezy.

W swoim oświadczeniu odniósł się do tej sprawy wiceprezydent Piekar Śląskich Krzysztof Turzański. Jego zdaniem proboszczowie dali się wciągnąć w przedwyborczą rozgrywkę polityczną, gdyż miasto nie jest organizatorem festiwalu, dlatego pretensje w jego sprawie są kierowane pod zły adres.

- W związku z narastającą falą agresji przeciwników koncertu, wobec tworzenia podziałów wśród mieszkańców, coraz bardziej napiętej atmosfery, wywieranych na nas nacisków, wielu kłamstw i oszczerstw, którymi zostaliśmy potraktowani, krzywdy jaką wyrządza się zwykłym ludziom, mieszkańcom naszego miasta - wobec zwykłej nagonki na nas jako organizatorów festiwalu, a również na władze miasta zdecydowaliśmy się wycofać z organizacji w tym roku Metal Doctrine Festiwal w Piekarach Śląskich - napisali w swoim oświadczeniu organizatorzy imprezy.

Niewykluczone, że wydarzenie jednak się odbędzie, lecz w innym mieście. Organizatorzy otrzymali kilka propozycji przeniesienia festiwalu. Pojawił się również pomysł, by impreza odbyła się w Bytomiu. Wysunął go Paweł Lewicki, związany od wielu lat z GKS-em Rozbark społecznik.

- Jako rodowity Bytomianin bardzo mocno związany rodzinnie z dzielnicą Rozbark, chciałem zaproponować aby koncert odbył się w miejscu gdzie Pan Roman Kostrzewski rozpoczął swoją walkę o demokrację jako górnik kopalni Rozbark i był jednym z inicjatorów strajku w 1981 roku - napisał w swoim oświadczeniu Paweł Lewicki.

Idea Lewickiego spotkała się z pozytywnym odbiorem na Facebooku. Bytomianie chętnie przyjęliby festiwal w swoim mieście. Koncerty mogłyby się odbyć na stadionie GKS Rozbark przy ulicy Tuwima. Klub jest pozytywnie nastawiony do tej inicjatywy. Ostateczna decyzja należy jednak do organizatorów, a ci jeszcze nie ogłosili, którą z propozycji wybiorą. Wkrótce powinniśmy się dowiedzieć, gdzie odbędzie się Metal Doctrine Festival.

fot. KAT / Katarzyna Loth

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (29 replies).

georg11 Avatar
georg11 odpowiedział w temacie: #180053 2018/07/29 12:49
Oj zorro ty łykasz wszystko jak pelikan.To co piszą i mówią musi byc święte.A nie wpadło ci do głowy,że to może byc image sceniczny?
Baron Avatar
Baron odpowiedział w temacie: #180046 2018/07/29 04:06
... no comment. Jak już ogarniesz co chciałeś przekazać, ustalisz sam ze sobą - to daj znać.
Sir Zorro Avatar
Sir Zorro odpowiedział w temacie: #180045 2018/07/28 23:33
No po prostu SUKCES. Jesteś wręcz niemożliwy.

Po tygodniu zacząłeś trochę pojmować o co chodziło w pierwszym poście z 20 lipca.
Be eR A Wu O , Brawo, Brawo, Brawo :-)

Na wszystko masz odpowiedź we wcześniejszych postach.
Myślę, że jak się postarasz, to do Helloween parę procent z tego co ci bezskutecznie tłumaczyłem, powinieneś ogarnąć i nie będziesz się kompromitował.

Powodzenia.
Baron Avatar
Baron odpowiedział w temacie: #180044 2018/07/28 23:11
Walczyli - czas przeszły, dokonany? Doprecyzuj co masz na myśli pisząc "z" skoro część marksistów była po stronie opozycji w czasie PRLu. Za bardzo chyba uogólniasz.
Kulturalne wydarzenie - piszesz to w kontekście strajku czy koncertu? Na co niby mają dostać zaproszenie i kto? Zarządcy obiektu GKS Rozbark mogą ewentualnie wynająć obiekt na imprezę masową, jak to miało miejsce ostatnio w czasie Olimpiady Lekkoatletycznej czy też Mistrzostw Polski w Łucznictwie, a wcześniej w czasie Turnieju Kibiców. Rozumiem że w twojej rzeczywistości kibice Zagłębia Lubin dostali zaproszenie od kibiców GKSu Rozbark na "wydarzenie kulturalne"? Ciężkie są twoje rozważania w tym temacie...

No i dalej nie wyjaśniłeś jak to się ma mieć do "upadlania dorobku cywilizacji". Zarzucasz mi ignorancje historyczną a chyba sam jesteś nieświadomy czego dokonywali twórcy demokracji i jakie zbrodnie w jej imieniu popełniano.
Sir Zorro Avatar
Sir Zorro odpowiedział w temacie: #180040 2018/07/28 21:16
No brawo, nareszcie zaczynasz sam siebie pojmować.
Cały czas o tym piszę, że marksiści dzielnie walczyli z opozycją o demokrację.

Co światlejsi z nich, walkę tę nazywają kulturalnym wydarzeniem .
Zapewne ucieszą się, gdy dostaną zaproszenie od kibiców Rozbarku.

Reklama: