Mogłoby się wydawać, że w pandemicznej rzeczywistości nic już nas nie może zaskoczyć, ale okazało się, że to tylko złudne wrażenie. Kwesta zbiegła się z nadejściem nad Śląsk niżu Nadia, który w niedzielę od samego rana wyrządzał mnóstwo szkód. Z powodu porywistego wiatru w całym województwie Państwowa Straż Pożarna interweniowała aż 1317 razy, w tym 85 zdarzeń miało miejsce w Bytomiu. Żywioł zrywał dachy i przewracał drzewa, które dosłownie miażdżyły zaparkowane samochody i rozwalały mury. Z tej przyczyny w niektórych miastach zdecydowano się odwołać atrakcje, jakie zaplanowano w plenerze, aby nie narażać zdrowia uczestników.
To jednak nie odstraszyło wolontariuszy, którzy mimo bardzo trudnych warunków atmosferycznych wyruszyli w miasto zbierać datki na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci, co stanowi cel tegorocznego finału WOŚP. Jak co roku bytomski sztab organizował tutejszy hufiec ZHP. Pieniądze do puszek zbierało ok. 170 osób.
Ostatecznie udało się zebrać w naszym mieście 119 442 zł w gotówce oraz 21 240 zł do internetowej eSkarbonki. To lepszy wynik, niż przed rokiem, co pokazuje, że bytomianie wciąż chętnie wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Bytomianie wspierali cel orkiestry przekazując nie tylko pieniądze, ale też różne fanty na aukcje internetowe. Jednym z przedmiotów do wylicytowania była koszulka prezydenta Mariusza Wołosza z charytatywnego meczu hokejowego Artyści vs. TVN24, jaki odbył się na nowym lodowisku przy ul. Pułaskiego. O jej zakup starało się dziesięciu internautów, którzy podbili jej cenę do 1 135 złotych.
Ile zebrało WOŚP w całej Polsce?
W ramach 30. finału WOŚP działały 1 633 sztaby w Polsce i za granicą, które zgromadziły rzeszę 102 555 wolontariuszy. Zbiórkę zakończono deklarowaną kwotą w wysokości 136 282 325 złotych, natomiast ostateczna suma będzie znana 30 marca, gdy wszystkie wpłaty zostaną rozliczone.
Środki zostaną przeznaczone na zakup najnowocześniejszego sprzętu dla oddziałów i pododdziałów okulistyki dziecięcej, a także poradni okulistyki dziecięcej. Fundacja zamierza przekazać im angiografy dwupłaszczyznowe do leczenia siatkówczaka, będącego najczęstszym nowotworem złośliwym gałki ocznej u dzieci, oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki), synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń, tomografia dna oka, mikroskopy oraz stoły operacyjne.