Koncert „Śpiewajcie dalej... Nie przerywajcie!” w Operze Śląskiej. Inauguracja V Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura

Koncert "Śpiewajcie dalej... Nie przerywajcie!" w Operze Śląskiej zainaugurował kolejną edycję prestiżowego konkursu wokalistyki operowej. Tegoroczna edycja zbiegła się w czasie ze 150. rocznicą urodzin Adama Didura, patrona konkursu i założyciela Opery Śląskiej.

Inauguracja V Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura

W niedzielę, 6 października, w Operze Śląskiej odbył się koncert pn. ,,Śpiewajcie dalej... Nie przerywajcie!" W programie koncertu widzowie usłyszeli arie i duety wykonywane dawniej przez Adama Didura, przywołując w ten sposób magię dawnych lat na scenie opery. Wydarzenie poprowadził Yaroslav Shemet, jeden z najbardziej uznanych dyrygentów młodego pokolenia, dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej.

Koncert zainaugurował V Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki im. Adama Didura, adresowany do młodych śpiewaków, absolwentów i studentów akademii, uniwersytetów i konserwatoriów muzycznych, solistów oper i teatrów muzycznych. Konkurs organizuje Opera Śląska, a dyrektorem artystycznym został mianowany baryton Andrzej Dobber. W tym roku pula nagród wynosi ponad 40 tys. euro.

Wyjątkowa edycja w 150. rocznicę urodzin patrona

Uczestnikami tegorocznej edycji konkursu są przedstawiciele kilkunastu krajów na świecie, wśród których zobaczymy przede wszystkim reprezentantów Polski, ale również śpiewaków z Chin, Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Norwegii, Ukrainy, Francji, Kanady, Hiszpanii, Izraela, Słowacji, Estonii czy Białorusi.

Jak podkreślają organizatorzy, tegoroczna edycja ma charakter wyjątkowy. Mija właśnie 45 lat od pierwszej ogólnopolskiej edycji konkursu oraz 20 lat od pierwszej edycji międzynarodowej. W tym roku przypada również 150. rocznica urodzin patrona konkursu, założyciela Opery Śląskiej Adama Didura, uważanego za jednego z najznakomitszych basów przełomu XIX i XX wieku.

Przez ponad dwadzieścia lat był solistą w prestiżowych operach takich jak: Metropolitan Opera w Nowym Jorku, mediolańska La Scala, a także Opera Warszawska i Lwowska w okresie międzywojennym. Po wojnie został mianowany dziekanem Wydziału Wokalnego w Konserwatorium Muzycznym w Katowicach.

W czerwcu 1945 roku zaangażowany został w Operze Śląskiej. 14 czerwca w Katowicach dał pierwszą powojenną premierę operową w Polsce - „Halkę” Stanisława Moniuszki. W listopadzie otrzymał oficjalną nominację na dyrektora Opery Katowickiej z siedzibą w Bytomiu.

BECEK CZYTA 2023 4

Może Cię zainteresować:

W Bytomiu dzieci wyruszą w podróż po uczuciach. Festiwal BECEK CZYTA od 10 do 13 października w BECEK-u

Autor: Arkadiusz Szymczak

04/10/2024

Organy kosciol mariacki

Może Cię zainteresować:

Do kościoła Mariackiego wracają koncerty organowe

Autor: Redakcja Bytomski

29/09/2024

Teresa ebis nagrodzona dyplomem marszalka wojewodztwa

Może Cię zainteresować:

Teresa Ebis nagrodzona za zasługi dla rozwoju turystyki. Na blogu Bies Bytomski pokazuje za co kocha Bytom

Autor: Redakcja Bytomski

26/09/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon