Koncert Orkiestry Muzyki Nowej w Bytomiu 16 grudnia. Prapremiera utworu Przemysława Schellera "W lesie"

Ciekawy koncert Orkiestry Muzyki Nowej odbędzie się w sobotę 16 grudnia 2023 r. w sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu. Nie dość, że odbędzie się w jego czasie światowa premiera utworu Przemysława Schellera "W lesie", to jeszcze będzie to utwór partycypacyjny, czyli z udziałem publiczności. O tej formie utworu opowiada nam jego kompozytor.

Marianna Peruń-Filus
Przemysław Scheller kompozytor

Przed nami ostatni koncert z cyklu „Rezydencje mobilne OMN”. Orkiestra Muzyki Nowej wystąpi 16 grudnia (w sobotę) w pięknie odrestaurowanej sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu.

Więcej o tym koncercie: Bytomska Orkiestra Muzyki Nowej wystąpi 16 grudnia 2023 r. w pięknie odrestaurowanej sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu

Rozmowa z kompozytorem Przemysławem Schellerem, twórcą utworu "W lesie", który będzie miał światową premierę podczas koncertu 16 grudnia w Bytomiu

Alicja Molitorys: Twój nowy utwór, który skomponowałeś dla Orkiestry Muzyki Nowej zabrzmi po raz pierwszy 16 grudnia w OSM w Bytomiu. Nazwałeś go "W lesie"... to dość banalnie brzmiący tytuł. Od wieków kompozytorzy inspirowali się lasem, śpiewem ptaków, nawoływaniem myśliwskich rogów. Przypuszczam, że w Twoim przypadku szykuje się raczej jakaś niespodzianka. Czy możesz nam zdradzić choć kilka szczegółów?
Przemysław Scheller: Mogę zdradzić, że to będzie niespodzianka :) Z powstaniem tego utworu wiąże się śmieszna anegdota ze zmyłką w tle. Sam dałem się nabrać, więc pomyślałem, że spróbuję też tego z publicznością. Utwór posiada warstwę elektroniczną stworzoną wyłącznie z dźwięków słyszanych… w lesie. Stąd tytuł. Jestem przekonany, że każdy ma mnóstwo skojarzeń, jakie dźwięki słyszane są w lesie; na to hasło w głowach mamy wręcz erupcję pomysłów – śpiew ptaków, szum liści, szmer strumyczka… Cóż, w moim utworze skojarzenia poszły zupełnie w inną stronę :)

Utwór partycypacyjny? Czy możesz wyjaśnić na czym ma polegać współuczestnictwo publiczności? Czy do zagrania razem z orkiestrą potrzebne będą jakieś instrumenty?
Współudział odbiorców w tworzeniu kompozycji jest pomysłem wyjątkowo intrygującym. Wydaje się mieć mnóstwo zalet, spośród których najważniejszą jest aktywne zaangażowanie dotychczas biernych słuchaczy w twórcze działania. Niedawno stworzyłem aplikację internetową pozwalającą na współuczestnictwo publiczności w koncertach za pomocą telefonów komórkowych. Nie trzeba zatem żadnych instrumentów, ani nawet instalowania niczego na komórce. Podczas koncertu wystarczy połączyć się ze stroną www i tam klikać w guziki! Gdyby ktoś był ciekaw jak to może wyglądać zapraszam do odwiedzenia strony https://scheller.com.pl/katowicki-ogrod-dzwiekowy/, gdzie można kontrolować ambientowy utwór.

Dźwięki lasu. Wiem że inspirujesz się nimi od dłuższego czasu. Czy mógłbyś przybliżyć nam swój pomysł "Natura Sonorum”?
„Natura Sonorum” to połączenie sił natury i muzyki ambientowej; to spotkanie trzech odmiennych światów: Piotra Gacha, utalentowanego wiolonczelisty, mnie, twórcy muzyki elektronicznej, oraz Matki Natury z jej bogactwem dźwięków. Szum liści, śpiew ptaków i szmer strumieni są integralną częścią naszych kompozycji. Muszę powiedzieć, że nawet dla mnie, twórcy tej muzyki, ma ona niesamowicie kojący, relaksujący a przy tym wzmacniający skupienie wpływ. Zachęcam do posłuchania! http://fanlink.to/naturasonorum

Widzimisie zapraszają na kiermasz świąteczny

Może Cię zainteresować:

Przedświąteczne widzimisię, czyli plenerowy kiermasz w Parku Miejskim

Autor: Aleksandra Szlęzak

14/12/2023

Ruszył Bytomski Jarmark Świąteczny

Może Cię zainteresować:

Ruszył Bytomski Jarmark Świąteczny

Autor: reklama

06/12/2023

Malgorzata walewska

Może Cię zainteresować:

Premiera w Operze Śląskiej w Bytomiu: "Bal maskowy" Giuseppe Verdiego z udziałem m.in. Małgorzaty Walewskiej

Autor: Katarzyna Pachelska

05/12/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon