W latach 2019 - 2020 Miejski Zarząd Dróg i Mostów przeprowadził modernizację oświetlenia, w ramach której stare, nieefektywne energetycznie oprawy zostały zastąpione nowoczesnymi i - co najważniejsze - bardzo oszczędnymi źródłami światła wykorzystującymi technologię LED. Dzięki temu miejskie rachunki za prąd spadły o setki tysięcy złotych rocznie, a przy tym nasze miasto przyczyniło się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Miasto nie musiało wiele wydawać na tę inwestycję, gdyż urzędnicy pozyskali dotacje z Unii Europejskiej oraz wsparcie finansowe z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które pokryło większość kosztów wymiany opraw. Łącznie zmodernizowano ok. 2 600 latarń należących do miasta.
W czerwcu bieżącego roku miasto Bytom zawarło umowę ze spółką Tauron Nowe Technologie, na mocy której zostanie wymienionych aż 7 628 opraw ulicznych należących do państwowego koncernu energetycznego. Przedsięwzięcie jest właśnie w trakcie realizacji. Dotąd zmodernizowano ok. 400 latarń na ulicach: Dunikowskiego, Przyjemnej, Planety, Gombrowicza, Pochyłej, Dębowej, Cisowej, Alberta, Dalekiej, Frenzla, Aptecznej, Bratków, Adamka i innych. Instalatorów ograniczają jedynie dostawy opraw od producenta, dlatego prace będą wykonywane sukcesywnie do końca 2021 roku.
Władze miasta porozumiały się z firmą Tauron Nowe Technologie w sprawie spójności architektonicznej poczynionych inwestycji w oświetlenie, dlatego oprawy instalowane przez spółkę posiadają takie same obudowy. Z kolei projektanci systemu zastosowali kilka typów optyki i mocy opraw, żeby osiągnąć możliwie najlepsze efekty iluminacyjne. Lampy emitują neutralne światło o barwie zbliżonej do światła dziennego w przedziale 3800 - 4000 K.
Przedsięwzięcie ma pozwolić na redukcję kosztów zużycia energii elektrycznej nawet o 70 procent.