Kolejne podejście do budowy dworca w Bytomiu. Zabiorą się za to studenci Politechniki Śląskiej

Władze Bytomia po raz kolejny podchodzą do budowy nowego dworca autobusowego na pl. Michała Wolskiego, a także dwóch innych centrów przesiadkowych. Liczą na 100 mln złotych z Unii Europejskiej. Koncepcję nowego dworca mają przygotować studenci Politechniki Śląskiej.

Dworzec autobusowy w Bytomiu

Urząd Miejski w Bytomiu ogłosił, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaakceptowało projekt budowy trzech centrów przesiadkowych na terenie miasta, co otwiera drogę do ubiegania się o dofinansowanie z Unii Europejskiej.

W planach jest utworzenie centrów przesiadkowych w rejonie stacji kolejowych Bytom-Karb oraz Bytom-Stroszek, która powstaje w pobliżu centrum handlowego M1 przy ul. Strzelców Bytomskich, a także w miejscu dworca autobusowego, czyli na pl. Michała Wolskiego.

- Na budowę dworca i dwóch przystanków przesiadkowych staramy się o dofinansowanie w kwocie 100 mln złotych ze środków Unii Europejskiej. Nasz projekt został już dopuszczony do pozyskania dofinansowania w trybie niekonkursowym, co oznacza, że w przypadku spełnienia wszystkich wymaganych kryteriów mamy pewność, że wnioskowane przez nas dofinansowanie otrzymamy w całości - tłumaczy wiceprezydent Michał Bieda.

Koncepcją zajmą się studenci Politechniki Śląskiej

Pomysł stworzenia centrum przesiadkowego, a tak naprawdę nowoczesnego dworca autobusowego na pl. Michała Wolskiego, nie jest niczym nowym.

W 2015 roku szacowano, że za 90 mln złotych może powstać pięciokondygnacyjny obiekt, w którym aż cztery piętra miał zajmować parking dla ponad 900 samochodów. Do tego planowano odsunięcie go o około sto metrów od dworca kolejowego, co utrudniałoby przesiadki, a także zlikwidowanie części przejść dla pieszych w tym rejonie. Po interwencji społeczników ze stowarzyszenia „Miasto dla Mieszkańców” do projektu włączono m.in. odtworzenie linii tramwajowej, którą na pl. Michała Wolskiego pasażerowie mogli dotrzeć do 1971 roku. Choć - zgodnie z zapowiedziami ówczesnych władz miasta - inwestycja miała być gotowa w ciągu trzech lat, to w tym terminie nie ukończono nawet projektu.

Prezydent Mariusz Wołosz wrócił do tematu budowy centrum przesiadkowego pod koniec 2019 roku. Zapowiedział, że będzie ono miało dwie kondygnacje i zdecydowanie mniej miejsc parkingowych, ale za to znajdzie się tam wszystko, co najważniejsze, czyli przystanki autobusowe, poczekalnia, toalety etc. Koszt? 134 mln złotych. Niestety znów się nie udało, ponieważ w czasie pandemii COVID-19 pieniądze na ten cel przesunięto na pomoc małym i średnim przedsiębiorcom.

Tym razem przygotowaniem koncepcji centrum przesiadkowego, a tak naprawdę nowoczesnego dworca autobusowego na pl. Michała Wolskiego mają zająć się studenci z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Warsztaty powinny odbyć się jesienią 2023 roku.

Bytom przełomu XX i XXI wieku 5

Może Cię zainteresować:

Gdy Bytom był 230-tysięcznym miastem nie było nawet jeszcze disco-polo

Autor: Marcin Zasada

02/08/2023

Park kieszonkowy Bytom

Może Cię zainteresować:

Zaułek i Park Kieszonkowy jednymi z kilkudziesięciu najlepszych przestrzeni w Śląskim. Trwa głosowanie

Autor: Martyna Urban

02/08/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon