Koleje Wąskotorowe przypomną jak się podróżowało pociągiem na międzywojennym Śląsku

„Po torach przez granicę: Kolej wąskotorowa i tramwaje w rzeczywistości popowstaniowej” – na imprezę pod takim właśnie tytułem zaprasza w niedzielę Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Jej uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jak to było, gdy w pociągach i tramwajach poruszających się po Górnym Śląsku trzeba było okazywać paszport.

M. Wroński
Parowóz Ryś

- W miejscowościach w których koleje przecinają granice, utworzone będą polskie i niemieckie urzędy dla kontroli paszportowej i rewizji celnej (…) Podczas przejazdu przez obszar tranzytowy, okna i drzwi przedziałów, zajętych przez przejeżdżających tranzytem podróżnych i ich bagaże pozostaną zamknięte (…) Pociągi będą mogły być konwojowane podczas tranzytu przez urzędników celnych kraju, przez który tranzyt się odbywa – tak w konwencji górnośląskiej z 1922 r. uregulowano zasady funkcjonowania transportu zbiorowego na podzielonym między Polskę, a Niemcy Górnym Śląsku.

Konsekwencją tych zapisów stały się regularne rewizje celne i kontrole paszportowe w wagonach kursujących między miastami, przeciętego granicą, regionu. Uciążliwe dla pasażerów, choć o tyle zrozumiałe, że na styku Polski i Niemiec bujnie rozkwitł szmugiel. I o tym wszystkim właśnie dowiedzieć będą mogli się uczestnicy imprezy pt. „Po torach przez granicę: Kolej wąskotorowa i tramwaje w rzeczywistości popowstaniowej”. W najbliższą niedzielę (9 października) organizuje ją Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

W ramach wydarzenia odbędą się przejazdy parowozem typu Ryś na trasie Bytom Karb - Tarnowskie Góry (godziny rozpoczęcia: 09.30, 12.00, 14.30). Pociąg będzie stylizowany na przedwojenny, a dodatkową atrakcją będzie inscenizacja kontroli granicznej w rejonie dawnej granicy polsko – niemieckiej.

W ramach wydarzenia przewidziano także zwiedzanie z przewodnikiem stacji Bytom Karb Wąskotorowy (w tym wagonu salonowego z 1912 roku), tamtejszej nastawni oraz Izby Tradycji. Organizatorzy imprezy zapraszają także na pogawędkę historyczną pt. „Opowieść o dziwnych czasach czyli międzynarodowe tramwaje”, która rozpocznie się w hali parowozowni na stacji Bytom Karb Wąskotorowy o godz. 16.45 z udziałem dr. Jakuba Halora i dr. Dawida Kellera.

Katowice Tramwaj

Może Cię zainteresować:

Wczesne lata komunikacji tramwajowej na Śląsku to dopiero materiał na planszówkę

Autor: Michał Wroński

28/08/2022

Polsko niemiecka granica w Bytomiu 1922-1939

Może Cię zainteresować:

Gdy przejażdżka tramwajem oznaczała dwie kontrole graniczne. Gdzie w Bytomiu była Polska, a gdzie Niemcy?

Autor: Redakcja Bytomski

29/05/2023

N+4ND1

Może Cię zainteresować:

Tramwaje z „Zajezdni Hugoberg”, czyli modele tramwajów z klocków Lego. „Mają urządzone wnętrza, siedzenia dla pasażerów, kabinę motorniczego z pulpitem”

Autor: Grzegorz Lisiecki

29/08/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon