Od drugiej połowy XIX w. na obszar dzisiejszego Knajfeldu zaczynają się sprowadzać architekci, lekarze, artyści. Powstają tu okazałe wille, z których prawie każda ma swoją nazwę. Z czasem tutejsza zabudowa staje się coraz nowocześniejsza i jeszcze większa. Wybudowano tu m.in. halę sportowo-teatralną niemieckiego związku sportowego „Vorwärts” (Naprzód), lecz w wyniku kłopotów finansowych związku budynek został sprzedany parafii św. Trójcy i przeznaczono go na działalność duszpasterską. Jego gospodarzami zostali jezuici, którzy znakomicie wpisali się w inteligencki charakter dzielnicy. Pierwszym proboszczem tutejszego kościoła został o. Alojzy Starter, były profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, człowiek doskonale wykształcony oraz świetnie znający zarówno język polski, jak i niemiecki.
Od samego początku ta jezuicka parafia stała się swoistym centrum intelektualnym i duchowym dla całej okolicy. Do dziś żyją i mieszkają w Bytomiu członkowie jednego z najprężniejszych Klubów Inteligencji Katolickiej działającego przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. To właśnie tutaj działał o. Wiktor Adam SJ, opiekun klubu i katecheta, który reaktywował Apostolstwo Modlitwy, powołał radę parafialną i odprawiał msze za wolną Ojczyznę, zaś dzień przed śmiercią zainaugurował działalność Akcji Katolickiej.
Intelektualne tradycje parafii są wciąż kontynuowane, czego dowodem jest zorganizowane przed dwoma miesiącami wydarzenie: "Wernisaż na Knajfeldzie". Organizatorom wystawy udało się zgromadzić w podziemiach kościoła prace wykonane różnymi technikami przez profesjonalnych twórców, jak i zupełnych amatorów. Znalazły się wśród nich m.in. ikony, obrazy wykonane techniką olejną, płaskorzeźby w drewnie, a także inne przedmioty stworzone ludzką ręką: ceramika, wyroby wiklinowe, koronki oraz prace wykonane przez dzieci, młodzież i pedagogów z bytomskich szkół i przedszkoli.
– Założeniem naszej wystawy jest to, by poprzez twórcze działania łączyć ludzi – wierzących, niewierzących, o różnych światopoglądach – powiedział ojciec Jerzy Karpiński, jezuita, duszpasterz parafii NSPJ, organizator wystawy.
W imprezę aktywnie włączyły się bytomskie przedszkola, podstawówki oraz Liceum Ogólnokształcące nr 1. Udział w wernisażu wzięli m.in. senator Halina Bieda, wiceprezydenci Michał Bieda i Adam Fras oraz radny Maciej Bartków, a także wielu artystów działających na Knajfeldzie. Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem, przyciągając publiczność nie tylko z Bytomia, ale też z Tarnowskich Gór, Chorzowa, Katowic i Piekar Ślaskich.
Dobry odbiór wernisażu pokazuje potrzebę organizacji tego typu wydarzeń na Knajfeldzie. Jego inicjatorzy już planują kolejne przedsięwzięcia.