Czy klimatyzacja może mieć negatywny wpływ na zdrowie lub samopoczucie zwierząt?
Letnie, upalne dni często wdają się we znaki nie tylko nam, ale także naszym zwierzakom. W takich chwilach chłodne powietrze z klimatyzatora to prawdziwe wybawienie… oraz pewne ryzyko dla zdrowia pupili. Gwałtowne zmiany temperatury czy wilgotności powietrza bywają przyczyną infekcji dróg oddechowych, zaostrzenia się objawów alergii, podrażnień skóry, a w skrajnych przypadkach mogą nawet prowadzić do wyziębienia organizmu zwierzęcia. Wspomniane skutki uboczne wynikają ze sposobu działania klimatyzatora. Urządzenie może bowiem wzbijać w powietrze kurz czy inne drobnoustroje, będące przyczyną podrażnień u zwierząt. Negatywny wpływ na komfort i zdrowie pupili mogą mieć również cząsteczki bakterii oraz grzybów, które rozwijają się w wilgotnym środowisku wewnątrz klimatyzatora.
Dodatkowym czynnikiem, który może negatywnie oddziaływać na zwierzęta, jest hałas emitowany przez klimatyzator. Delikatny warkot, który nie jest szczególnie uciążliwy dla człowieka, może istotnie zaburzać dobrostan naszego pupila. Zwierzęta cechują się bowiem znacznie lepiej wykształconymi zmysłami, a co za tym idzie, ich słuch jest bardziej wyczulony na wszelkie natarczywe dźwięki.
Jakie zachowania mogą wskazywać na to, że zwierzęta czują dyskomfort?
W sezonie letnim szczególnie warto zwracać uwagę na niepokojące objawy i zachowania, które mogłyby świadczyć o uczuciu dyskomfortu odczuwanym przez zwierzęta domowe. Do podstawowych objawów, które powinny przyciągnąć naszą uwagę, należą między innymi zaburzenia snu, długotrwałe dolegliwości trawienne, zmiany skórne czy ogólne osłabienie. W praktyce każdy czworonóg może zupełnie odmiennie reagować na działanie klimatyzatora. Ze względów bezpieczeństwa należy jednak monitorować zachowanie pupila i w razie potrzeby udać się na konsultację do kliniki weterynaryjnej.
Decydując się na klimatyzacja Katowice montaż, warto rozważyć wszelkie za i przeciw, mając przy tym na uwadze także komfort zwierząt domowych. Warto przy tym pamiętać, że nowoczesne systemy klimatyzacji zapewniają naprawdę stabilne warunki pracy, a co za tym idzie, ryzyko rozwoju drobnoustrojów jest coraz mniejsze, podobnie jak emitowany hałas czy dolegliwości związane ze wzbijaniem się w powietrze cząsteczek kurzu i pyłu. Na wszelki wypadek warto jednak obserwować zachowanie naszych pupili i odpowiednio zareagować w razie wystąpienia takowej potrzeby.
W jaki sposób możemy chronić naszych pupili przed negatywnymi skutkami działania domowej klimatyzacji?
Zdrowie i odpowiednie samopoczucie zwierząt jest uzależnione przede wszystkim od odpowiednich parametrów pracy klimatyzacji. Co do zasady najważniejszą kwestią jest dobór bezpiecznej, a zarazem komfortowej temperatury. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie chłodzenia na około 22 do 24 stopni Celsjusza. Takie parametry z jednej strony znacząco poprawią nasze samopoczucie, a z drugiej nie będą wiązać się z ryzykiem rozwoju infekcji dróg oddechowych. Warto pamiętać także, aby intensywność nawiewu nie była zbyt duża. Optymalne z punktu widzenia naszych domowych pupili będzie ustawienie najmniejszej mocy nawiewu, dzięki czemu zapobiegniemy przewianiu organizmu, które w konsekwencji mogłoby doprowadzić do przeziębienia czy poważniejszych powikłań zdrowotnych. Istotnym zagadnieniem jest również kierunek, w którym emitowany jest strumień chłodnego powietrza. Starajmy się unikać sytuacji, w której wylot klimatyzatora skierowany jest wprost na naszych pupili. Taki stan rzeczy również może być bowiem przyczyną dyskomfortu, ale także zagrożeniem dla zdrowia zwierząt.