Bytom otrzymał prawa miejskie w 1254 roku. Nastąpiło to 3 lata przed Krakowem, 22 przed Gliwicami, 272 przed Tarnowskimi Górami i aż 611 przed Katowicami. Nasze miasto jest najstarszym spośród gmin tworzących Metropolię Silesia i zarazem najbardziej wartościowym pod względem historycznym i zabytkowym.
Dzieje Bytomia są fascynujące, o czym przekonają się uczestnicy przyszłorocznego jubileuszu. Głównym znakiem obchodów będzie górnik i pół orła górnośląskich piastów, czyli nasz herb - najważniejszy symbol miasta. Tak zadecydowali mieszkańcy w trakcie plebiscytu przeprowadzonego w lokalnych mediach.
Program 760-lecia przygotował piętnastoosobowy zespół powołany przez prezydenta Damiana Bartylę. Sporządzono go na podstawie pomysłów zarówno członków kapituły, jak i mieszkańców oraz organizacji działających w Bytomiu. Nie jest on jednak jeszcze zamknięty i każdy może zgłaszać swoje propozycje. Niestety nie wszystkie uda się zrealizować, ponieważ na obchody ma zostać przeznaczone jedynie półtorej miliona złotych.
Obchody potrwają cały rok. Rozpocznie je gala noworoczna. Tym razem nie będzie zamknięta wyłącznie dla VIP-ów. Każdy będzie mógł zakupić bilet i w ten sposób dołączyć do imprezy bytomskiej elity. Na scenie wystąpi wówczas Orkiestra Kameralna AKUSO pod przewodnictwem Marka Mosia.
W kolejnych miesiącach odbędzie się m.in. Bytomski Jarmark Średniowieczny, pochód historyczny, Międzynarodowy Dzień Tańca, który potrwa wyjątkowo dwa dni, Bytomska Noc Świętojańska (ponownie w Dolomitach!), mecz towarzyski Polonii Bytom z Szombierkami, gra miejska nawiązująca fabułą do realiów Bytomia na przełomie XIX i XX wieku, wycieczki historyczne oraz msza święta transmitowana poza granice Polski przez TV Polonia. Latem można spodziewać się największego nagromadzenia imprez związanych z jubileuszem. Te najgłośniejsze oczywiście odbędą się w ramach Dni Bytomia.
Władze planują powiększyć grono honorowych obywateli Bytomia. W przyszłym roku ma do nich dołączyć dwukrotny mistrz olimpijski judo, Waldemar Legień. Wreszcie zostanie upamiętnione nazwisko nadburmistrza Georga Brüninga, któremu miasto zawdzięcza dynamiczny rozwój na przełomie XIX i XX wieku - jego imieniem zostanie nazwana sala sesyjna Urzędu Miejskiego.
Ponadto w ramach jubileuszu zostanie wydane tłumaczenie pierwszej monografii Bytomia - kroniki Franza Gramera, opublikowanej w 1863 roku. Będzie to nie lada gratka dla pasjonatów historii, która pozwoli jeszcze lepiej poznać losy miasta w minionych wiekach. W sprzedaży znajdą się również trzy przewodniki: dwa wznowione i jeden całkowicie nowy. Dostępne będą także gadżety w postaci magnesów na lodówkę, zestawów pocztówek i kilku rodzaju kalendarzy. Te ostatnie można już nabyć w Biurze Promocji Bytomia.
KONKURS!
Mamy dla Was jubileuszowe kalendarze. Aby je zdobyć należy odpowiedzieć na poniższe pytania:
- Jakie imię nosił pierwszy książę bytomski?
- Królową jakiego państwa została Maria Bytomska?
- Jak nazywały się trzy bramy znajdujące się w średniowiecznych murach miejskich Bytomia?
Odpowiedzi prosimy nadsyłać na adres redakcja@bytomski.pl najpóźniej do 8 grudnia.