Jak zmieniać wizerunek i pomagać innym?

Szczęśliwie w Bytomiu są organizacje, które starają się to robić.

Bytomski4 czas na kolor

(IOGT) skupia ludzi o różnym wyznaniu, różnych zainteresowaniach i poglądach. Łączy nas wspólny cel - chęć pomocy innym ludziom – czytamy w opisie organizacji. Organizacja zajmująca się profilaktyką uzależnień i wykluczenia społecznego swoje cele realizuje w ponad 60 państwach w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej.

Główna siedziba IOGT International znajduje się w Sztokholmie. Ważnym miejscem na mapie organizacji jest Bytom - siedziba IOGT Polska. Tu odbywa się wiele działań organizacji. Ponadto organizacja działa także w Siemianowicach Śląskich i Krakowie.

Przedstawiciele IOGT Polska dyżurują w Biurze Organizacji Pozarządowych na Rynku od poniedziałku do piątku w godzinach 9 - 15. Można ich spotkać także w środy od 11 do 14 w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ulicy Piecucha na Bobrku.

Od stycznia bieżącego roku organizacja realizuje projekt „Społeczeństwo równych szans i możliwości – Czas na kolor”. Najwięcej działań odbywa się w dzielnicy Bobrek we współpracy z tamtejszą świetlicą socjoterapeutyczną. Działania obejmują głównie pracę z dziećmi, edukację hobbystyczną i rozwój pasji i umiejętności. Ich celem jest zmiana negatywnego wizerunku dzielnicy i zapewnienie mieszkańcom wejścia do społeczeństwa bez żadnych barier. Organizowane w ramach akcji wycieczki dla wielu dzieci były pierwszą okazją do wyjścia poza granice dzielnicy. Walcząc o równe szanse organizacja nie zapomina o studentach i absolwentach, organizując praktyki i pomagając w znalezieniu pracy związanej głównie z pedagogiką, psychologią i socjologią.

W Zespole Szkół Administracyjno-Ekonomicznych przy ulicy Webera IOGT Polska organizuje akcję „Fake Free”. Akcja ma na celu ochronę młodzieży przed uzależnieniami i ich skutkami. Prowadzone są szkolenia dla nauczycieli na temat pomocy młodzieży oraz obalane są mity dotyczące alkoholu i narkotyków. Organizacja prowadzi ankiety na temat problemów i potrzeb młodzieży. - Obecnie problem jest poważny – mówi prezes IOGT Polska Mirosław Marutschke. – Media promują model udanej imprezy, której musi towarzyszyć alkohol. Poza tym alkohol jest dla nieletnich łatwo dostępny. Działania organizacji polegają na stwarzaniu alternatywy dla używek oraz promowaniu imprez bezalkoholowych. Akcja „Żyj aktywnie, żyj zdrowo” to promocja aktywnego trybu życia jako alternatywy wobec używek. Zajęcia sportowe odbywały się m. in. na krytym basenie miejskim i na „Torkacie”.

Przygotowywana jest kampania uświadamiająca społeczeństwo o zagrożeniach związanych ze sprzedażą alkoholu osobom nieletnim. IOGT zwraca też uwagę na problem tzw. miękkich narkotyków. – Nie ma czegoś takiego jak miękkie narkotyki, każdy narkotyk uzależnia, a każda substancja, która negatywnie wpływa na nasze zachowanie jest niebezpieczna – dodaje pan Mirosław.

W kwietniu organizacja otrzymała certyfikat „Organizacji przyjaznej wolontariuszom” przyznawany przez Fundację Stocznia oraz Ogólnopolską Sieć Centrów Wolontariatu. Obecnie IOGT Polska liczy około 70 członków i wolontariuszy. Ciągle ich przybywa. Członkowie IOGT Polska uczestniczą w międzynarodowych kongresach, seminariach, szkoleniach i kursach. Kongresy odbyły się m. in. w Londynie, Berlinie, Rzymie i Tallinie. Seminarium poświęcone wykluczeniu społecznemu odbyło się w Krakowie, również wiele spotkań miało miejsce w Bytomiu. IOGT Polska zachęca także ludzi spoza organizacji do dzielenia się pomysłami na różnego rodzaju działania. – Ludzie mają wiele ciekawych pomysłów, chcemy, żeby nie bali się ich realizować – zachęca Natalia Maciejczyk z IOGT Polska.

25 sierpnia odbył się casting do polskiej edycji Orange Day. To element organizowanej przez ONZ Międzynarodowej Kampanii przeciwko stosowaniu przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Według danych ONZ nawet 80% przypadków stosowania przemocy powiązana jest z alkoholem. W kampanię włączyła się także IOGT Polska. Zgodnie z ideą kampanii każdy 25 dzień miesiąca ma być dniem bez alkoholu. Bytom to pierwsze polskie miasto, w którym odbywa się akcja.

W grudniu w BCK odbędzie się widowisko oficjalnie kończące pierwszą część projektu „Społeczeństwo równych szans i możliwości – Czas na kolor”. Kolejna część będzie realizowana w 2014 roku w Siemianowicach Śląskich.

O wszystkich działaniach organizacji możemy dowiedzieć się z profilu IOGT Polska na Facebooku oraz z bloga czasnakolor.blogspot.com.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon