Jak wybrać kierunek studiów w 2020?

W sytuacji, z którą mamy obecnie do czynienia, zrozumiałym jest problem, z jakim mierzą się tegoroczni maturzyści. Stają oni przed dużo większym stresem niż ich rówieśnicy z innych roczników: nie tylko nie wiedzą, jak i czy w ogóle podejdą do egzaminu, ale na dodatek zupełnie nie są w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądała przyszłość, w której przyjdzie im wejść na rynek pracy: zarówno dla tych, którzy będą się tam wybierać zaraz po maturze, jak dla tych, którym od kliku miesięcy sen z powiek spędzały studia, kierunki i zasady rekrutacji.

Jaki kierunek studiów w 2020 zdjęcie główne

Jakie kierunki studiów pokryją się z „zawodami przyszłości”? jak na razie sytuacja nie wygląda różówo. Na pewno swoje zawody utrzymają pracownicy medyczni, służby bezpieczeństwa oraz ci sprawujący najważniejsze funkcje w państwie. Jeśli nigdy nie miałeś talentu do żadnego z tych zawodów, a matura dopiero za kilka lat, jeszcze nic straconego, ale musisz zabrać się do pracy już dzisiaj! W dobie pozamykanych szkół i minimalnego kontaktu społecznego, najlepszym wyjściem na podszkolenie się w wybranej dziedzinie będą korepetycje online, na platformach takich jak BUKI.org.pl.

Jakie studia wybrać?

Jakie jeszcze zawody na pewno pozostaną u łask? Łatwo się domyślić, że ręce pełne roboty będą mieli na pewno programiści i informatycy, niezależnie od tego, jak potoczy się historia z pandemią. Na pewno w cenie będą kolejne aplikacje ułatwiające ludziom życie podczas dystansowania społecznego, czyli coraz lepsze komunikatory, programy ułatwiające kontakty np. szkół z uczniami oraz rozwiązania umożliwiające zakupy przez Internet.

Z pewnością na brak pracy nie będzie również narzekać branża spożywcza, zaczynając od samych rolników, przez firmy przetwórstwa żywności, laboratoria, aż po sklepy wielkopowierzchniowe. Kierunek studiów i zawody przyszłości, które nie wiążą się jedynie z wirusem, a na pewno będą się cieszyć się zainteresowaniem przedsiębiorców, będą: technolog żywienia czy specjaliści z zakresu łańcuchów dostaw, sieci dystrybucji i logistyki.

Branża farmaceutyczna też prawdopodobnie nie odczuje strat z powodu tego, co dzieje się obecnie na świecie. Biolodzy, biotechnologowie, ale i farmaceuci na pewno nie ucierpią w czasach, gdy leki są jedynym, co może uratować ludziom życie, a innych chronić przed zakażeniem.

Zawody, na które popyt będzie wzrastał

Nowe technologie będą potrzebować inżynierów od wszystkiego. I to nie tylko specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, jak bywało w przeszłości, lecz również młodych osób z niestandardowym spojrzeniem, którzy będą siłą napędową innowacji przyszłości. Tak jak inżynierowie z Krakowa, którzy wpadli na pomyśl wydrukowania respiratora na drukarce 3D, którego koszt to około 200 zł.

Praca będzie na pewno również dla nauczycieli, finansistów, księgowych czy psychologów, terapeutów, konsultantów i specjalistów od sprzedaży na odległość, Również wszystkie inne zawody, które bez większych przeszkód mogą być wykonywane zdalnie, raczej przetrwają. Wbrew pozorom takich zawodów jest całkiem sporo, jednak ich przyszłość zależy ściśle od tego, jak nasz świat będzie wyglądał w przyszłości. Co bowiem będzie reklamował specjalista od marketingu, którego firma nie może produkować swoich towarów? Bardzo możliwe, że zmniejszy się również zapotrzebowanie w sektorze turystycznym, hotelarskim i gastronomicznym. Otworzą się jednak drzwi dla wszystkich, którzy są w stanie tworzyć treści oraz rozrywkę przez Internet (ciekawe kierunki studiów w tej branży to animacja, reżyseria dźwięku czy muzyka i taniec).

Materiały partnera

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon