Jak znaleźć księgę wieczystą?
“Sprawdzenie” księgi wieczystej danej nieruchomości oznacza zapoznanie się z treścią wpisów zawartych w tym dokumencie. Jest Ci to potrzebne np. w sytuacji, gdy planujesz zakup nieruchomości i chciałbyś sprawdzić, czy ma ona uporządkowany stan prawny.
Aby uzyskać dostęp do wybranej księgi wieczystej, musisz znać jej numer. Jeżeli posiadasz numer księgi wieczystej, to sprawa jest prosta, gdyż możesz ją od razu pobrać do wglądu na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (system EKW). Usługa jest bezpłatna. Jeżeli nie posiadasz numeru księgi, to możesz skorzystać z internetowej wyszukiwarki numerów KW, która pozwala ustalić ten numer na podstawie adresu nieruchomości lub po numerze działki. O tym, gdzie znajduje się taka wyszukiwarka oraz jak z niej korzystać, dowiesz się z tego artykułu: https://ksiegi-wieczyste.org/wyszukiwarka-ksiag-wieczystych-a-przegladarka-ksiag-wieczystych-jak-korzystac/.
Nie zaniechaj obowiązku sprawdzenia treści księgi wieczystej. Czynność ta może Cię ustrzec przed nielojalnymi doradcami lub sprzedawcami, którzy niekoniecznie poinformują Cię o przysługujących osobom trzecim prawach do danej nieruchomości. Dowiedz się, jakie informacje znajdziesz w tym dokumencie.
Czego dowiesz się z księgi wieczystej nieruchomości?
Każda księga wieczysta ma przejrzystą budowę, co ułatwia jej analizę. Składają się na nią cztery działy, nazwane kolejno:
- Dział I-O - „Oznaczenie nieruchomości”
- Dział I-Sp - „Spis praw związanych z własnością”
- Dział II - “Własność”
- Dział III - “Prawa, roszczenia i ograniczenia”
- Dział IV - “Hipoteka”
Pierwszy Dział zawiera podstawowe dane określające daną nieruchomość, jej adres i dokładne położenie w terenie (np. numer działki). W księdze wieczystej mieszkania znajdziesz jego metraż, informację o ilości i rodzaju pomieszczeń, kondygnacji oraz ewentualnych pomieszczeniach przynależnych do lokalu (np. komórce lokatorskiej).
Dział drugi wskazuje, kto jest właścicielem nieruchomości. Czy jest to tylko jedna osoba, czy jest ich więcej (współwłasność). Znajdziesz tu dane, które konkretnie identyfikują właściciela, są to jego imię i nazwisko, imiona rodziców oraz numer PESEL.
W trzecim Dziale księgi wieczystej mogą (ale nie muszą! ten dział może być pusty) znajdować się wpisy, które istotnie mogą wpływać na zakres i sposób rozporządzania nieruchomością. Może się np. okazać, że na nieruchomości jest ustanowiona jakaś służebność (np. osobista mieszkania, drogi koniecznej) albo, że jest ona przedmiotem egzekucji komorniczej. To tylko niektóre przykłady informacji, na które możesz się tutaj natknąć. Warto wiedzieć, że każdy wpis w tym Dziale powinien zapalić czerwoną lampkę w Twojej głowie, powinieneś dążyć do wyjaśnienia, skąd się on tutaj wziął i co dokładnie oznacza.
Ostatnia część księgi wieczystej - “Hipoteka”, również może być pusta i taki stan jest najlepszy. Często jednak znajdują się tu wpisy potwierdzające, że nieruchomość jest zadłużona (np. mieszkanie zostało kupione na kredyt hipoteczny). Taką nieruchomość można sprzedać, należy jednak wiedzieć, że w takiej sytuacji nowy właściciel przejmuje dług ustanowiony na nieruchomości i jest zobowiązany do jego spłaty.
Sprawdzenie księgi wieczystej jest, wbrew pozorom, proste. W dzisiejszych czasach wystarczy Ci do tego komputer, Internet i nasze wskazówki. Warto więc uniknąć niemiłych niespodzianek i zweryfikować księgę wieczystą przed zakupem nieruchomości.