Poznaj sposób na ekspresowe ładowanie
Z racji rosnącej popularności samochodów elektrycznych powstaje coraz więcej stacji szybkiego ładowania. W takich miejscach wykorzystywany jest prąd stały (DC), przez co koszt ładowania wzrasta i jest większy względem tego, który generuje ładowanie we własnym domu. Szybkie ładowanie wymaga również odpowiedniej wtyczki - na takich stacjach najczęściej pojawiają się wtyczki:
- CCS, które generują nawet do 50 kW mocy,
- CHAdeMO, których maksymalna moc może wynosić 62,5 kW.
Używając wtyczki CHAdeMO możemy uzyskać 80% naładowania auta już w 30 minut, a w przypadku wtyczki CCS czas ten wynosi od 40 do 60 minut, w zależności od rodzaju akumulatora. Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie modele samochodów elektrycznych mogą być ładowane na takich stacjach. Warto więc upewnić się, że konkretne auto może pobierać w taki sposób energię. Szybkie ładowanie jest ogromną zaletą, ale wiąże się także z większymi kosztami. Decydując się na skorzystanie ze stacji szybkiego ładowania musimy liczyć się z cenami rzędu kilku złotych za 1 kWh. Szybkie ładowanie sprawdzi się zwłaszcza u tych osób, które dużo podróżują i w związku z tym nie mogą sobie pozwolić na kilkunastogodzinne ładowanie auta.
Zdjęcie
stacji ładowania samochodów z autodoc.pl
Naładuj samochód we własnym domu
Aby naładować elektryczne auto nie musisz szukać stacji ze specjalnie do tego przygotowanymi stanowiskami. Jeśli w Twoim domu znajduje się gniazdko o napięciu 230V i natężeniu 16A, w którym płynie prąd przemienny (AC), to możesz to zrobić bez wychodzenia z domu. Domowe gniazdko jest w stanie dostarczyć od 2,2 do 3 kW na godzinę - w zależności od akumulatora czas pełnego naładowania oscyluje w granicach 24 godzin. Zdecydowanie jest to tańsze rozwiązanie niż stacje szybkiego ładowania, ponieważ w domowych warunkach koszt za1 kWh wynosi z reguły około 70 groszy. Ładowanie w domu opłaca się zwłaszcza przy taryfie nocnej, która może zmniejszyć rachunki nawet o połowę. Jeśli więc pora ładowania auta jest nam obojętna, takie rozwiązanie jest bardzo korzystne.
Drugim sposobem na naładowanie auta w warunkach domowych są tzw. wallboxy, których moc wynosi od 6,6 kW do nawet do 22 kW. Do niektórych aut takie ładowarki dodawane są bezpłatnie, natomiast ich cena na rynku wynosi około 2500 zł. Decydując się na jej zakup możemy liczyć na skrócenie czasu ładowania nawet o kilka godzin. Jest to dobre rozwiązanie dla tych osób, którym zależy na jak najszybszym naładowaniu samochodu, ale jednocześnie nie chcą ponosić wyższych kosztów na stacjach szybkiego ładowania.
Warto podkreślić, że aby móc ładować auto we własnym domu, niezbędny jest garaż. Jeśli ktoś nie ma garażu, niekoniecznie musi rezygnować z samochodu elektrycznego - powstaje coraz więcej ogólnodostępnych ładowarek, np. przy biurowcach, dzięki czemu można podłączyć swój samochód i ładować go przez cały czas trwania pracy.
Koszty naładowania auta różnią się w zależności od miejsca, w którym to robimy, a także od pojemności baterii. Generalnie kwoty te zaczynają się od kilkunastu złotych. Zdecydowanie posiadanie auta elektrycznego jest opłacalnym rozwiązaniem - koszty związane z jego eksploatacją są stosunkowo niskie w porównaniu do aut spalinowych. Infrastruktura taka jak stacje ładowania stale się rozwija i jest łatwo dostępna, dzięki czemu naładowanie samochodu staje się coraz prostsze.
Źródła:
https://www.autodoc.pl/info/jak-dlugo-trwa-ladowanie-samochodu-elektrycznego
https://atumenergy.pl/n/jak-naladowac-samochod-elektryczny-w-domu