Jak na rolki, to na Rozbark. Jak na ściankę... to też na Rozbark!

Rozbark zyskał atrakcje, jakie trudno znaleźć w okolicznych miastach, a nawet dalej. Na terenie po dawnej kopalni Rozbark otwarto strefy zewnętrzne powstającego Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Klub realizujący inwestycję już zapowiada kolejne w tym miejscu!

Od poniedziałku na tyłach kopalnianej kotłowni można uprawiać wiele różnych aktywności. Każdy, zupełnie za darmo może korzystać z siłowni plenerowej, tartanowej bieżni o długości 200 metrów oraz pierwszego w Bytomiu rolkowiska o nawierzchni betonowej. Wewnątrz rolkowego kręgu ulokowano tor z przeszkodami do biegów OCR (tzw. Ninja Warrior) oraz strefę do trenowania parkouru i streetworkoutu.

Jednak największą wartość udostępnionych stref zewnętrznych stanowi jedyna taka w Polsce zewnętrzna ścianka wspinaczkowa zamontowana na elewacji zabytkowej kotłowni. Znajduje się na niej kilka tras o zróżnicowanym poziomie trudności, dlatego coś dla siebie znajdą tu zarówno początkujący wspinacze, jak i ci bardziej zaawansowani.

Jeszcze do czwartku, 16 września, korzystanie ze wszystkich części stref zewnętrznych będzie darmowe. Później wstęp na ściankę i strefy OCR, parkour oraz street workout będzie płatny w cenie 22 zł za bilet normalny lub 18 zł za bilet ulgowy. Wejścia będą nielimitowane czasowo, więc będzie można tam spędzić nawet cały dzień.

- Jeżdżąc z dzieciakami ze stowarzyszeniem po różnych zawodach widziałem obiekty w całej Europie i spokojnie mogę powiedzieć, że ten obiekt, który tutaj budujemy, jest obiektem, który będzie w pierwszej trójce najlepszych centrów wspinaczkowych w Europie, a dzięki tej infrastrukturze towarzyszącej, która powstała przy tym centrum, to takiego centrum w Europie nie ma - powiedział Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego Skarpa Bytom. - Już zapowiadają się do nas kadry, nie tylko polska, ale też fińska, tutaj na zgrupowania, bo możliwości treningowe, które tutaj będą udostępnione są takie, że naprawdę zadowolą każdego - dodał.

Sercem Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych będą budynki dawnej kotłowni i maszynowni KWK Rozbark. W pierwszym z nich powstają ogromne ścianki wspinaczkowe sięgające aż od poziomu piwnic po sam dach. Łącznie znajdzie się tam około 3 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni wspinaczkowych. Pod tym względem bytomski obiekt będzie numerem jeden w Polsce i jednym z największych na Starym Kontynencie. Tamtejsze ścianki zostały zaprojektowane w taki sposób, aby osoby początkujące mogły zacząć na nich swoją przygodę ze wspinaniem, a profesjonalni zawodnicy byli w stanie nadal rozwijać tam swoje umiejętności.

- Myślę, że tak właśnie wygląda dobrze przeprowadzona rewitalizacja - stwierdził prezydent Mariusz Wołosz. - Jestem przekonany co do tego, że to będzie znane miejsce nie tylko w Polsce, nie tylko w Europie, ale i na świecie. Ta dyscyplina [wspinaczka - przyp. red.] stale się rozwija, a takich miejsc jest niewiele, więc cieszę się, że jesteśmy tu w Bytomiu jednymi z pierwszych, a myślę, że będzie to jeden z najlepszych ośrodków w Europie - mówił prezydent podczas otwarcia.

Z kolei w dawnej maszynowni urządzono miejsce do ćwiczeń siłowych i crossfitu. Właśnie tam będzie można zadbać o odpowiednią formę do wspinaczki, czy pokonania zewnętrznego toru ninja warrior, który wymaga nie lada sprawności fizycznej, by przedostać się z jednego końca na drugi.

Ważnym punktem Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych jest również budynek szkoleniowo-noclegowy, w którym wcześniej znajdowała się stacja transformatorowa kopalni. Teraz w środku jest 16 pokoi 2-, 3- i 4-osobowych, sale konferencyjne oraz sala bankietowa z zapleczem socjalnym. Obiekt powstał m.in. z myślą o kadrowiczach, którzy będą przyjeżdżać na zgrupowania do Bytomia. Właśnie tam będą mogli odpocząć po treningach, a także integrować się z innymi członkami zespołu. Miejsca noclegowe będą oczywiście również dostępne dla zwykłych klientów.

Cała inwestycja ma zostać oddana do użytku na przełomie października i listopada. Natomiast Klub Sportowy Skarpa Bytom planuje już kolejne projekty na tym terenie. Podczas otwarcia stref zewnętrznych prezes Bujak ujawnił, że tuż obok obiektu noclegowego przewiduje się utworzenie pola namiotowego i campingowego, a także wodnego placu zabaw. Jest to jednak uzależnione od pozyskania kolejnych środków finansowych.

Koszt przebudowy budynków kopalni Rozbark i utworzenia tu Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych wyniesie ponad 23 miliony złotych. Stowarzyszenie otrzymało na ten cel dotacje z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz z gminy Bytom.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon