Inwestor rozpoczął prace wewnątrz EC Szombierki. "Celem na ten rok jest zabezpieczenie obiektu"

Wewnątrz Elektrociepłowni Szombierki trwają prace związane z inwentaryzacją obiektu. - Naszym celem na ten rok jest zabezpieczenie obiektu - podkreśla Piotr Grochowski, główny architekt Grupy Arche. Zakup zabytku ma zostać sfinalizowany pod koniec lipca.

Tymoteusz Staniek
EC Szombierki

Grupa Arche już jakiś czas temu rozpoczęła pierwsze prace, które odbywają się wewnątrz bytomskiej Elektrociepłowni Szombierki.

- Wykonujemy inwentaryzację, ponieważ dotychczas szczegółowej dokumentacji nie było lub była ona zaledwie szczątkowa. Szczegółowo skanujemy każde pomieszczenie, wykorzystując do tego pomiary laserowe - wyjaśnia Piotr Grochowski.

Przygotowane zostały już częściowo pierwsze ekspertyzy konstruktorów, a kolejne już niedługo powinny być gotowe. - Analizujemy wszystkie dostępne możliwości. Naszym celem na ten rok jest zabezpieczenie obiektu, aby nie ulegał on dalszej degradacji - tłumaczy główny architekt Arche.

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Może Cię zainteresować:

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata. "Nie boimy się trudnych tematów"

Autor: Patryk Osadnik

24/01/2022

Co dalej z EC Szombierki? W planach uczelnia wyższa

Przypomnijmy, że Grupa Arche na początku 2022 roku podpisała umowę przedwstępną na zakup EC Szombierki za 10 mln złotych od obecnego właściciela, czyli spółki Rezonator. Transakcja ma zostać sfinalizowana pod koniec lipca.

Wcześniej do zakupu zabytkowego obiektu w ramach licytacji komorniczej przygotowywał się Urząd Miejski w Bytomiu oraz Śląski Urząd Marszałkowski, ale ta została odwołana, ponieważ inwestor spłacił długi dotychczasowego właściciela.

Prezes Grupy Arche Władysław Grochowski szacuje, że remont EC Szombierki będzie kosztować co najmniej około 300 mln złotych. Niewykluczone, że z tego powodu firma będzie chciała sięgnąć po pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Unii Europejskiej.

Wewnątrz elektrociepłowni ma powstać ośrodek wielofunkcyjny, w którym znajdą się m.in. kreatywna uczelnia wyższa, hotel, restauracja oraz przestrzenie kulturalne, wystawiennicze czy kongresowe, a nawet manufaktura dawnych rzemiosł.

Henryk Mercik w „Musimy porozmawiać o Bytomiu”

Może Cię zainteresować:

Henryk Mercik o EC Szombierki. Kolejny prywatny właściciel? „Nie wchodźmy trzeci raz do tej samej rzeki”

Autor: Patryk Osadnik

17/02/2022

Arche ma przeciwników i zwolenników

Zdania na temat zakupu Elektrociepłowni Szombierki przez Arche są podzielone.

- Czy ktoś myśli o tym, żeby oddać w prywatne ręce Wawel albo Zamek Królewski w Warszawie? To nie jest obiekt, który powinien być w prywatnych rękach. On ma ogromne znaczenie dla historii Górnego Śląska. To katedra wśród obiektów przemysłowych. Powinniśmy zrobić wszystko, aby był to budynek użyteczności publicznej - powiedział Henryk Mercik, były wicemarszałek woj. śląskiego i konserwator zabytków, w naszym cyklu "Musimy porozmawiać o Bytomiu".

Większe zaufanie do nowe inwestora ma za to ceniony reporter Filip Springer, autor m.in. "Miedzianki. Historii Znikania", "13 Pięter" oraz "Księgi zachwytów". - To kawał historii, który bezwzględnie powinien zostać zachowany. Elektrociepłownią Szombierki zajęło się Arche i patrzę na to z nadzieją. Z mojego doświadczenia wynika, że nie jest firma deweloperska, którą należy potępiać w czambuł. Jestem ciekaw efektów - zdradził w rozmowie dla portalu ŚLĄZAG.pl.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon