Industriada 2022 w Bytomiu: przejazdy parowozem i ręczną drezyną

Zbliża się coroczne Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Tradycyjnie w Bytomiu atrakcje zapewni kolej wąskotorowa. Uczestnicy nie tylko będą mogli się przejechać pociągami, ale też zajrzą w każdy zakamarek lokomotywowni i zobaczą pozorowaną akcję ratowniczą na terenie stacji.

Mariusz Senderowski
Parowóz i lokomotywa spalinowa

To będzie już 13. edycja Industriady. W tym roku wspólne święto tworzy 41 obiektów w 25 miastach rozsianych na terenie całego województwa śląskiego: od Częstochowy po Żywiec i od Pszowa o Porębę. Na sobotę 3 września Zarząd Transportu Metropolitalnego i Koleje Śląskie uruchomią bezpłatny transport, który umożliwi sprawne przejazdy pomiędzy poszczególnymi atrakcjami. A tych będzie naprawdę sporo. Każdy obiekt przygotował na tę okazję program różnorodnych wydarzeń, które zapewnią rozrywkę przez cały dzień, dlatego w tę sobotę warto odwiedzić kilka miejsc.

Industriada w Bytomiu na szynach wąskotorówki

W Bytomiu o industrialne wrażenia zadba Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Pierwsze atrakcje rozpoczną się już o 9:30, zaś ostatnie potrwają aż do 20:00. W programie znajdziemy m.in. przejazdy pociągiem ciągniętym przez parowóz Ryś, zwiedzanie z przewodnikiem stacji i parowozowni Bytom Karb, przejazdy drezyną ręczną, animacje dla dzieci, pokazy Kolejowego Ratownictwa Technicznego PKP PLK (oznaczony w programie jako hit tegorocznego festiwalu), czy wystawy fotografii kolejowej oraz współczesnego i zabytkowego taboru. Po zapoznaniu się z tajnikami wąskiego toru uczestnicy będą mogli posilić się w specjalnie przygotowanej strefie gastronomicznej.

Co ciekawe SGKW zapewni również transport do innej atrakcji szlaku - Zabytkowej Kopalni Srebra. Przez cały dzień co dwie godziny ze stacji Bytom Karb Wąskotorowy do Tarnowskich Gór będzie odjeżdżać tzw. Induexpress. Już sam przejazd będzie atrakcją, gdyż pociąg będzie składać się z lokomotywy spalinowej i letnich wagonów turystycznych. Po drodze pasażerowie będą mogli przekonać się, jak bardzo zróżnicowany jest górnośląski krajobraz.

- To pamiątka po pierwszej kolei na Górnym Śląsku, dziedzictwo, które do dziś łączy kilka naszych gmin. Zabytkowy parowóz pod parą jest rzeczą wyjątkową - mamy tylko dwa takie maszyny w regionie. Co dla mnie również ważne, wąskotorówką opiekuje się stowarzyszenie, jak my w Tarnowskich Górach. A więc oddolna robota społeczników. Z wielu powodów warto na Industriadę przyjechać do Bytomia - poleca Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Pełen program wydarzeń odbywających się w ramach Industriady można znaleźć na stronie internetowej www.Industriada.pl. Informacje można również uzyskać pod numerem infolinii 728 406 107, która będzie aktywna 3 września od 9:00 do 20:00.

Program Industriady z Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi

  • 9.30-19.45: przejażdżki wąskotorówką na trasie Bytom Wąskotorowy - Bytom-Karb Wąskotorowy i z powrotem.
  • 10.00-19.30: przejażdżki wąskotorówką na trasie Bytom Wąskotorowy - Kopalnia Srebra - Tarnowskie Góry i z powrotem.
  • 10.00-20.00: wystawa zdjęć z opisami okazująca różne oblicza kolei wąskotorowej "Przy wolnej sobocie" na terenie stacji i parowozowni Bytom-Karb.
  • 10.00-19.00: "Spotkanie z historią", czyli możliwość samodzielnego zwiedzenia Izby Tradycji Górnośląskich Kolei Wąskotorowych na terenie stacji i parowozowni Bytom-Karb.
  • 10.00-19.30: pokaz "Tu stacja BKw!" na terenie stacji i parowozowni Bytom-Karb.
  • 10.00-19.00: zwiedzanie w dziesięcioosobowych grupach stacji i parowozowni Bytom-Karb z przewodnikiem.
  • 10.00-20.00: wystawa taboru kolejowego na terenie stacji i parowozowni Bytom-Karb.
  • 10.00.19.00: możliwość zobaczenia tego, co lokomotywa ma w środku, czyli zejście do kanału rewizyjnego z przewodnikiem na terenie stacji i parowozowni Bytom-Karb.
  • 11.00-19.30: przejażdżka drezyną ręczną na terenie stacji i parowozowni Bytom-Karb.
  • 12.00-18.00: "Ballada o kulaniu felgi… czyli Hula Hop Fest" na terenie stacji i parowozowni Bytom-Karb - animacje dla dzieci i dorosłych w postaci inscenizowanych opowieści o najsłynniejszych grach podwórkowych Górnego Śląska i całego świata.
  • 12.00-17.00: Hit Industriady 2022. "Ci którzy czuwają", czyli pokaz sprzętu, a także pozorowana akcja ratownicza na terenie stacji Bytom-Karb Wąskotorowy (godz. 13.45 i 15.45) z udziałem Kolejowego Ratownictwa Technicznego z PKP PLK w Tarnowskich Górach.
  • 12.00-19.00: industrialny plac zabaw dla dzieci na terenie stacji i parowozowni Bytom-Karb.

EC Szombierki nie ma już na Szlaku Zabytków Techniki

Do niedawna podczas Industriady w Bytomiu można było zobaczyć nie tylko miejsca udostępnione przez Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, ale również Elektrociepłownię Szombierki. Niestety ta w 2020 roku została wykreślona ze Szlaku Zabytków Techniki. Jednym z powodów była fatalna współpraca z ówczesnym właścicielem - Rezonator S.A. Drugim i dużo ważniejszym powodem był jednak fatalny stan techniczny budynku.

Niewykluczone, że po pracach związanych z zabezpieczeniem obiektu, które zapowiedział nowy właściciel (Grupa Arche), w przyszłości znów zobaczymy EC Szombierki podczas Industriady.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon