"I wkroczyłam w świat pełen zmartwień" - finisaż wystawy w CSW Kronika oraz bezpłatny Zeszyt Obserwacji Terenowych

Jak blisko natury jesteście? Czy zdarzyło się wam rozpalić ogień krzesiwem, aby w deszczu wdychać woń naturalnych kadzideł, splecionych ze znalezionych ziół? Albo utknąć po kostki w mokrej glinie, wspinając się na hałdę, aby na tkaninie zapisać błotniste ślady własnej podróży? Próbując odpowiedzieć na te pytania, Bytomskie Centrum Sztuki Współczesnej Kronika stworzyło projekt „Niebo w papiloty. Sztuka jako piąty żywioł”, w którym dzieci i młodzież będą tworzyć sztukę razem z artystami. W piątek, 24 stycznia 2025 roku finisaż wystawy "I wkroczyłam w świat pełen zmartwień", która zwieńczyła cały projekt. Do zgarnięcia Zeszyt Obserwacji Terenowych.

I wkroczyłam w świat pełen zmartwień

Projekt edukacyjny „Niebo w papiloty. Sztuka jako piąty żywioł” składał się z warsztatów, podczas których młodzież i dzieci ze szkół z Bytomia, Zabrza i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Radzionkowie pracowały w interdyscyplinarnych zespołach razem z artystkami i artystami oraz specjalistkami i specjalistami zajmującymi się naukami biologicznymi, ochroną przyrody, edukacją ekologiczną i aktywizmem oraz arteterapią. W sumie powstały 4 grupy - każda odpowiadająca innemu żywiołowi. Młodzi wyruszyli w poszukiwania miejsc wytchnienia i inspiracji w miejskiej przestrzeni. Budowali relacje z naturą i zastanowili się, jak przełożyć to na pozytywną zmianę dla siebie i dla środowiska. Po warsztatach terenowych w towarzystwie profesjonalnych artystów przekształcili wyniki swoich poszukiwań w formę sztuki inspirowaną wybranym żywiołem. Prace, które tam powstały, zostały zaprezentowane na wystawie „I wkroczyłam w świat pełen zmartwień” w CSW Kronika, której otwarcie odbyło się 23 listopada 2024 roku.

Warsztaty poprowadziły artystki Dobrawa Borkała, Michalina W. Klasik, Dominika Łabądź oraz Joanna Zdzienicka-Obałek i Paweł Szeibel przy wsparciu m.in. prof. Edyty Sierki i prof. Piotra Skubały z Wydziału Przyrodniczego Uniwersytetu Śląskiego, Witolda Szwedkowskiego z Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej i Barbary Ziemer z Pracowni Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.

Zeszyt Obserwacji Terenowych

Twórczość młodych artystów posłużyła studentom i studentkom edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej (Wydział Nauk Społecznych UŚ) do stworzenia scenariuszy zajęć odnoszące się do postulatów podnoszonych przez młodzież. Powstał też Zeszyt Obserwacji Terenowych zawierający m.in. propozycje działań do samodzielnego przeprowadzenia w otoczeniu miejskiej przyrody.

Publikacja Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu podsumowuje projekt „Niebo w papiloty. Sztuka jako piąty żywioł”. Zawiera inspiracje do odkrywania miejskiej przyrody. Jest dostępna online i do odebrania bezpłatnie w siedzibie Kroniki podczas finisażu wystawy, który odbędzie się 24 stycznia 2025 roku przy Rynku 26 w Bytomiu. Zeszyt można zabrać ze sobą na spacer i ćwiczyć swoją uważność oraz notować spostrzeżenia!

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny im. Bożeny Kociołkowskiej

Może Cię zainteresować:

Baletowa końcówka miesiąca, czyli kolejna odsłona międzynarodowego konkursu choreograficznego

Autor: Aleksandra Szlęzak

23/01/2025

Zabytkowa nastawnia w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Kto ma ochotę zwiedzić zabytkową nastawnię bramową w Bytomiu? Jest aukcja w ramach WOŚP

Autor: Aleksandra Szlęzak

22/01/2025

Prof Edyta Sierka CSW Kronika

Może Cię zainteresować:

W bytomskim Centrum Sztuki Współczesnej Kronika młodzież poszuka... dzikości w mieście. Nowy projekt edukacyjny „Niebo w papiloty. Sztuka jako piąty żywioł”

Autor: Arkadiusz Szymczak

17/10/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon