Historia

OSP w Stolarzowicach ma już 95 lat!


Stolarzowicka Ochotnicza Straż Pożarna jest jedną z trzech działających w Bytomiu. Swój jubileusz świętowała w sobotę, 9 listopada.

Reklama

Tutejsza OSP została założona w czerwcu 1924 roku przez mieszkańców. Początkowo jej siedziba znajdowała się w pomieszczeniach należących do byłego majątku folwarcznego hrabiego Donnersmarck’a. Natomiast w 1934 roku oddano do użytku nowy lokal, w którym do dziś mieści się kwatera główna stolarzowickiej OSP. Ważną osobą w dziejach OSP był Bernard Jonas. To on założył Młodzieżową Drużynę Strażacką oraz Kobiecą Drużynę Strażacką. Warto podkreślić, że jest on też jednym z najdłużej pełniących funkcję Naczelnika OSP w Stolarzowicach, którą sprawował w latach 1955-1957 oraz 1969-1987.

Strażacy-ochotnicy mają na swoim koncie udział w wielu spektakularnych akcjach ratowniczo-gaśniczych. Wśród nich należy wymienić m.in. pożar lasów w Kuźni Raciborskiej, do którego doszło w 1992 roku czy ten, który wybuchł w pobliżu Olkusza, również w 1992 roku. Aktywnie uczestniczą też życiu kulturalnym, społecznym i sportowym dzielnicy.

Jubileusz 95-lecia istnienia OSP świętowano 9 listopada. Uroczystości zainaugurowała msza św. w intencji wszystkich bytomskich strażaków. Po niej nastąpiły podziękowania za codzienną służbę na rzecz miasta i jego mieszkańców. Podsumowano również dotychczasową działalność, a także przypomniano historię OSP w Stolarzowicach.

W uroczystościach wzięli udział nie tylko strażacy i mieszkańcy Stolarzowic ale także przedstawiciele władz miasta Bytomia, radni Rady Miejskiej, przedstawiciele Sejmu RP, oraz strażacy z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu oraz Ochotniczych Straży Pożarnych w Bytomiu.

Fot. OSP Stolarzowice/Barbara Dziuk

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.