Historia

Sztygar stworzył album o kopalni


141 lat dziejów kopalni Rozbark na fotografii. Emerytowany sztygar wydał we współpracy z właścicielem Muzeum Chleba album przedstawiający narodziny, rozwój i upadek tego wielkiego zakładu.

Reklama

Przed rokiem dzięki staraniom Piotra Mankiewicza z Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek ukazała się książka "Nasz Śląsk. Bytom Rozbark". Na ponad 150 stronach opowiedziano o historii dzielnicy i jej tradycjach oraz przedstawiono dzieje tutejszych rodzin, a wszystko okraszono wieloma barwnymi i czarno-białymi fotografiami.

Teraz Mankiewicz powraca z kolejnym wydawnictwem, tym razem poświęconym Kopalni Rozbark. "Czarny chleb - historia kopalni Heinitz/Rozbark 1863-2004" to album stworzony przez Franciszka Zastawnika, dawnego pracownika KWK Rozbark. Jego rodzina jest związana z górnictwem od pokoleń. Na kopalni pracował jego dziadek, ojciec, a nawet matka, która również zjeżdżała pod ziemię, gdzie pracowała w hali pomp i przy konserwacji masek.

Emerytowany sztygar zgromadził sporą dokumentację fotograficzną, którą będzie można zobaczyć w nowej książce. Zdjęcia głównie przedstawiają jak wyglądała praca pod ziemią, ale także jak zmieniały się zabudowania kopalni na przestrzeni lat. Zobaczymy na nich zarówno współczesne kombajny górnicze, jak i prymitywne wrębówki oraz rynny wstrząsowe, które później zastąpiły znane nam dziś taśmociągi. Dzięki temu, iż Zastawnik prywatnie jest pasjonatem fotografowania, to do albumu trafiły również jego fotografie z czasów, które pamiętają ostatni pracownicy zakładu.

W najbliższą sobotę, 16 lutego o 11:00 w Biurze Promocji Bytomia odbędzie się spotkanie z Piotrem Mankiewiczem i Franciszkiem Zastawnikiem. Panowie zaprezentują najciekawsze zdjęcia z bogatych zbiorów autora "Czarnego chleba...", jak również wyświetlą materiały filmowe związane z Kopalnią Rozbark. W trakcie spotkania będzie można nabyć obie książki.

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone