Video

Tajemnicza Góra Grytza

Góra Grytza kryje w sobie tajemnicę. To najwyższe wzniesienie w Miechowicach jest znane ze stojącej na niej kaplicy. Tymczasem pod ziemią kryje się ogromna, betonowa konstrukcja. Do jej wnętrza dostali się eksploratorzy z Katowic.

Szczyt Góry Grytza sięga 317,7 metrów nad poziomem morza. Obok Srebrnej Góry w Suchej Górze to najwyższe wzniesienie w naszym mieście. Jej ozdobą jest wybudowana w 1850 roku kaplica św. Barbary. Ufundował ją Franz Winckler - właściciel pobliskiego pałacu - wraz z parkiem założonym na jej zboczach.

Reklama

Przed wojną Niemcy zdecydowali się wykorzystać ukształtowanie tego terenu do dostarczenia bieżącej wody do domów w okolicy. Na Górze Grytza w 1925 roku wybudowano przepompownię wody, a w jej zbocze, na wysokości 307 m n.p.m. wbudowano wielki zbiornik o średnicy około 36 m i wysokości 5 m, który był zdolny pomieścić w sobie 6 tys. m3 wody.

Zabudowania dawnej przepompowni zachowały się do dziś, lecz nie pełnią już swojej pierwotnej funkcji. W jednym miejscu ściana zbiornika jest odsłonięta, przypominając masywny obiekt militarny. Znajduje się w niej zamurowane wejście do wnętrza, przez które eksploratorzy z grupy Bad Boys Katowice przedostali się do środka.

djembed

Penetracja tego tajemniczego obiektu została przez nich zarejestrowana na filmie. Po raz pierwszy weszli do wnętrza w październiku, lecz zbiornik okazał się tak duży, że zabrane przez nich latarki nie były w stanie oświetlić takiej przestrzeni. Na miejsce wrócili 5 grudnia, tym razem zabierając ze sobą mocne reflektory. Dzięki nim widzowie ich kanału na YouTube mogli zobaczyć ten fascynujący obiekt hydrotechniczny od środka.

Ciężar stropu oraz znajdującej się na nim ziemi i drzew utrzymują smukłe, 5-metrowe żelbetowe kolumny rozstawione co 4,5 m, które wraz z wielką, przeraźliwie ciemną przestrzenią robią piorunujące wrażenie. To gotowa sceneria do kręcenia horrorów. Zobaczcie sami :)

fot. YouTube / Bad Boys Katowice

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (2 replies).

miras Avatar
miras odpowiedział w temacie: #182549 2018/12/10 13:15

Zahir napisał: Nie wiem czy dobrze mysle ale wydaje mi sie ze kiedys byl tam jakis magazyn

Dobrze Ci się wydaje. Były tam magazyny PSS Społem najpierw owoce - warzywa a później napoje, do tej pory powinny tam być spore ilości potluczonych butelek.
A to co określają w filmie mianem wypustów po rurach (w suficie) to tak naprawdę miejsca po wentylatorach które tam były za czasów magazynu.
Zahir Avatar
Zahir odpowiedział w temacie: #182544 2018/12/09 22:52
Nie wiem czy dobrze mysle ale wydaje mi sie ze kiedys byl tam jakis magazyn

Reklama
Promocja noworoczna